Zdroj: Shutterstock

Ako na perfektne obloženú kúpeľňu bez zbytočných chýb

24. 11. 2021
Zdieľať

To, čo v novej kúpeľni zapôsobí asi najsilnejším dojmom, je obklad stien a dlažba. Ponuka farieb, vzorov, tvarov či materiálov obkladových prvkov je dnes naozaj široká, no pre dokonalý vzhľad kúpeľne je dôležité aj niečo iné než dizajn.

Vlastnoručne alebo s firmou?

S dnešnými stavebnými materiálmi sa pracuje pomerne jednoducho, odborné práce však radšej nechajte na odborníkov. Tak či tak budete mať v kúpeľni dosť roboty s výberom a nákupom obkladov, dlažby, sanity, nábytku a doplnkov. Svoj čas investujte skôr do hľadania vhodných materiálov a spoľahlivej realizačnej firmy či remeselníkov, ktorí poznajú technologické postupy a najmä garantujú kvalitu odvedenej práce.

stredomorská kúpeľňa so vzorovanými kachličkami

Zdroj: Shutterstock

Čím vyrovnať steny

Aby obložené steny kúpeľne vyzerali naozaj perfektne, mali by mať rovný povrch, a to ešte skôr, než sa začne s lepením obkladu. Ak taký nie je, treba ho najskôr vyrovnať. Vyrovnávacia vrstva by pritom mala byť nielen rovná, ale aj mechanicky pevná a dokonale spojená s podkladom, čím sa zaistí dostatočne únosný základ aj pre ťažšie obkladové prvky. Na tento účel možno použiť rôzne materiály, no najčastejšie sa používajú
vápenno-cementové alebo cementové malty. Vápenno-cementové malty sa vďaka obsahu vápna o niečo jednoduchšie aplikujú, vzhľadom na vyššiu vlhkosť sa však do kúpeľní odporúčajú skôr výrobky na báze cementu, ktoré majú lepšie mechanické parametre. Výhodou cementových mált je aj rýchlejšie vytvrdnutie, čo znamená rýchlejší postup stavebných prác.

Prečítajte si tiež
Z malého, tmavého a členitého bytu spravili otvorený svetlý domov s originálnou kúpeľňou

Cementová malta NIVOPLAN PLUS je určená na vyrovnávanie stavebných povrchov (podláh, stien, stropov) a na omietanie stien v interiéri a v exteriéri. Možno ju tiež použiť na vyplnenie lokálnych nerovností v podklade. Na prípravu ľahko aplikovateľnej malty stačí zmiešať výrobok s vodou.

Nivoplan-plus

Zdroj: map

Výhody: • vhodná na steny, podlahy a stropy (na podklady z tehál, murovacích tvárnic alebo betónu), • hrúbka od 3 do 50 mm v jednom kroku, • rýchle vytvrdnutie – keramický obklad sa môže lepiť už po 4 až 5 hodinách (pri hrúbke vrstvy 1 cm, teplote +23 °C a 50 % vlhkosti vzduchu).

Kde je potrebná hydroizolácia

Samozrejme, všade tam, kde na steny či podlahu strieka alebo prská voda, nebezpečenstvo predstavuje aj trvalá vysoká vlhkosť vzduchu. Obkladačky pred ňou síce podkladové konštrukcie chránia, o škárach sa to však už povedať nedá. Dostatočnú ochranu pred degradačnými účinkami vody je nutné zabezpečiť najmä vtedy, ak sú v stavebných konštrukciách použité sadrokartónové alebo OSB dosky, drevo, anhydridy, sadrové omietky a pod. Týmto materiálom totiž dlhodobý kontakt s vlhkosťou neprospieva a môže ich významne poškodiť. Chrániť sa však odporúča aj cementové materiály.

Aplikácia hydrolizácie na stenu

Zdroj: MAPEI SK

Na ochranu proti vode slúži správne navrhnutý a zrealizovaný hydroizolačný systém. Len samotná hydroizolácia totiž obvykle nestačí, kľúčové bývajú detaily – typickými miestami prenikania vody sú prestupy v stenách či podlahách a pružné škáry v rámci konštrukcie. Preto je nutné vždy kombinovať vhodnú hydroizoláciu s doplnkovými výrobkami, ako sú pogumované pásky a rohové profily, tesniace manžety, odtokové vpusty s už navarenou manžetou a pod.

Prečítajte si tiež
Chcete oživiť kúpeľňu, ale neviete ako? Vneste do nej farby!

Na izolovanie kúpeľne možno použiť výrobky na cementovej báze (jedno- alebo dvojzložkové), dnes sa však preferujú materiály na báze syntetickej živice vo vodnej disperzii. Obľubu si získali vďaka jednoduchosti
– dodávajú sa vo forme pasty, ktorá je pripravená na okamžité použitie.

Aplikácia hydrolizácie na stenu

Dokonalú ochranu podkladových stavebných konštrukcií proti vode zabezpečíte vhodnou hydroizoláciou v kombinácii s doplnkovými výrobkami. Zdroj: MAPEI SK

Správne lepidlo aj lepenie

Univerzálne stavebné lepidlo na obklady a dlažbu neexistuje. Pri výbere treba zohľadniť materiál obkladu (keramika, prírodný kameň, sklo atď.) a jeho formát, ako aj typ podkladu či rýchlosť práce. Veľmi zjednodušene však možno povedať, že pri väčšom formáte a prírodnom kameni je potrebné kvalitnejšie lepidlo s lepšími parametrami. Dôležitý je aj správny spôsob lepenia.

Veľmi zjednodušene sa dá povedať, že pri väčších formátoch obkladových prvkov a prírodnom kameni je potrebné kvalitnejšie lepidlo.

V kúpeľni, kde sa predpokladá prítomnosť vody a vlhkosti, je potrebné úplné podlepenie a spojenie dlažby s podkladom. To zabezpečí obojstranné lepenie, teda nanesenie lepidla na podklad aj na zadnú stranu obkladového prvku. Dokonalý vzhľad obložených plôch pomáha dosiahnuť aj profesionálne náradie, napr. zubové stierky so šikmými zubmi, ktoré uľahčujú aplikáciu lepidla na celú plochu, alebo tzv. leveling systémy na zaistenie dokonalej roviny.

Jednozložkové cementové lepidlo ULTRALITE S2 je ľahčené a jednoducho sa aplikuje. Medzi jeho výhody patrí vysoká deformovateľnosť, predĺžený čas zavädnutia a vysoká výdatnosť. Je vhodné na keramické obkladové prvky aj na kamenné materiály.

Ultralite lepidlo

Zdroj: MAPEI SK

Výhody: • nízka spotreba – až o 80 % vyššia výdatnosť v porovnaní s lepidlami rovnakej triedy S2, • jednoduchá a rýchla aplikácia – dokonalá zmáčavosť zadnej strany obkladových prvkov a vysoká prídržnosť k podkladu, • ideálne na veľkoformátové obklady, • znížená prašnosť pri spracovaní, • ekologický výrobok – pri výrobe sa používa 20 % recyklovaných materiálov.

Aplikácia lepidla ultralite

Zdroj: MAPEI SK

Škárovačka, ktorá vydrží

O voľbe škárovacej malty by nemal rozhodovať len jej odtieň. Vyplnenie škár medzi nalepenými obkladovými prvkami má totiž nielen dekoratívny, ale aj funkčný význam. Čierne plesne na ich povrchu alebo vyblednutá farba pokazia dojem aj z tej najkrajšej kúpeľne, preto by ste pri výbere škárovacej hmoty mali klásť dôraz na praktické vlastnosti – nízku nasiakavosť, odolnosť proti plesniam, odolnosť proti zachytávaniu nečistôt a stálofarebnosť. Všade tam, kde je vyššia vlhkosť, sa na vyplnenie pevných škár používajú buď malty na báze reaktívnych
živíc – epoxidové –, alebo malty s obsahom špeciálnych hydraulických spojív – cementové. Hlavnou výhodou cementových škárovacích mált je ich jednoduchšie spracovanie a krátky čas čakania pred finálnym dočistením obkladu.

Prečítajte si tiež
Čiernobiela kúpeľňa je elegantná a nadčasová. Viete, ako tieto dve farby kombinovať?

Pri ich kúpe venujte pozornosť symbolom na obale – napr. W znamená zníženú nasiakavosť. Môžete sa však stretnúť aj so zaujímavými inovatívnymi technológiami. Napríklad technológia DropEffect výrazne znižuje pohlcovanie vody z povrchu škár, BioBlock zas zabraňuje rastu plesní a ďalších mikroorganizmov, a to pomocou špeciálnych molekúl organického pôvodu, ktoré sú rovnomerne rozptýlené v štruktúre malty. Kvalita a vlastnosti epoxidových škárovacích mált sú skutočne špičkové. Povrch škáry je po vytvrdnutí hladký a úplne nenasiakavý, je tiež stálofarebný a má výrazne menší sklon alebo k znečisteniu a rastu plesní. Biela škára tak určite zostane biela.

  1. Pomocou plastového hladidla sa všetky škáry dôsledne vyplnia škárovacou maltou.

    Aplikácia škárovačky

    Zdroj: MAPEI SK

  2. Po vyškárovaní sa obklad očistí nástavcom s penovou hubkou, ktorá by mala byť úplne nasiaknutá vodou.

    0čistenie škárovačky

    Zdroj: MAPEI SK

  3. Na záver sa povrch dočistí vlhkou špongiou, ktorú treba priebežne preplachovať a žmýkať.

    Dočisťovanie škárovačky

    Zdroj: MAPEI SK

Dvojzložková epoxidová škárovacia malta KERAPOXY CQ je určená na škárovanie keramických obkladových prvkov a mozaiky. Jednoducho sa aplikuje aj čistí.

Kerapoxy škárovačka

Zdroj: MAPEI SK

Výhody: • stálofarebnosť, • hladký a nenasiakavý povrch, • odolnosť proti plesniam, • nízke zachytávanie nečistôt, • jednoduché spracovanie a čistenie po aplikácii, • široká paleta farebných odtieňov (19 farieb).

Čiernobiela kúpeľňa so zelenou skrinkou

Škáry medzi obkladačkami nemusia byť len decentne zladené. Zaujímavým trendom sú žiarivé farby, ktoré vytvoria výrazné línie v bielom či inom svetlom neutrálnom obklade. Zdroj: Shutterstock

Nie je silikón ako silikón

Práce na kúpeľni uzatvára použitie silikónového tesniaceho tmelu, ktorým sa vyplnia aj pružné škáry v obklade, napríklad v styku podlahy a stien. Pri výbere si všímajte najmä odolnosť proti vzniku plesní a rias.

PRAKTICKÝ TIP

Skôr než nanesiete tmel, aplikujte na steny škáry penetračný náter. V priestoroch so zvýšenou vlhkosťou sa tým zaistí lepšia prídržnosť tmelu.

Pružný silikónový acetátový tesniaci tmel MAPESIL AC neobsahuje rozpúšťadlá a je odolný proti plesniam. Po vytvrdnutí zaisťuje dokonalú
prídržnosť k stenám škáry bez zmraštenia a vzniku trhlín. Pri
finálnych úpravách obkladov a dlažby tvorí osvedčenú dvojicu s epoxidovou i cementovou škárovacou maltou Mapei.

Mapei_Mapesil

Zdroj: MAPEI SK

Výhody: • bez obsahu rozpúšťadiel, • 25 % rozťažnosť pôvodnej šírky škáry, • odolnosť proti plesniam, • trvalá pružnosť, • 34 farebných odtieňov.

Pripravila: Erika Kuhnová, odborná spolupráca MAPEI

Foto: MAPEI a Isifa/Shutterstock

Zdroj: Časopis Môj dom

Kategória: Kúpeľňa, WC
Tagy: keramické obkladačky kúpelňové obklady kúpeľňové trendy maltové zmesi obkladačky obklady
Zdieľať článok

Diskusia