Zdroj: Porcelain Superstore

Ako vybrať to najlepšie umývadlo a vaňu? Pri rozhodovaní nezabudnite zvážiť tieto veci

10. 10. 2023
Zdieľať

Zlákali vás trendové vane a umývadlá? Vedzte, že výber sanitárneho vybavenia v kúpeľni v prvom rade ovplyvňujú možnosti priestoru a inštalačné parametre. Do úvahy však treba brať aj vaše každodenné hygienické návyky, použité materiály a celkovú praktickosť. Poradíme vám, na čo všetko pri tom treba myslieť.

1. Umývadlo ako praktický kúsok

Pri výbere umývadla by ste ako prvé mali brať do úvahy ergonómiu, čiže všeobecné pohodlie a zdravotne vyhovujúce parametre sanity, ktoré vás nenútia zotrvávať pri očiste v neprirodzenej polohe alebo robiť komplikované pohyby.

Dobre zvážte nielen tvar a materiál umývadla, ale aj jeho zosúladenie s vybranou batériou. Ak menší model batérie umiestnite na samotný okraj veľkej misy, bude obrovský rozmer umývadla úplne zbytočný. Naopak, malé umývadlo si pýta subtílnejšiu batériu s dobre nasmerovaným výtokom, aby voda nestriekala mimo misy.

Biele hranaté umývadlo na tmavomodrej skrinke, nad ktorým je väčšie okrúhle zrkadlo.

Praktické modely umývadiel vyriešia problémové miesta kúpeľne, malé priestory, prípadne uľahčia celkové fungovanie pri očiste.
Zdroj: The Range

2. Aký model vybrať?

V zásade si môžete vybrať medzi troma základnými typmi umývadiel – nábytkové alebo zapustené umývadlá, umývadlá na skrinku a samostatne stojace modely. Voľne stojace umývadlá pôsobia efektne a elegantne, často sa dajú zladiť aj so samotnou vaňou. Nevýhodou je nedostatok úložného priestoru nielen v priestore umývadla, ale aj pod ním.

Prečítajte si tiež
Do minimalistickej kúpeľne sa zmestila i práčka a vaňa. Ako dosiahli, že priestor pôsobí tak vzdušne?

Ak túžite po zaujímavom kúsku a zároveň chcete viac miesta na kozmetiku, vyberte si radšej umývadlo na skrinku. Jednoducho ho postavíte na nábytkový kúsok, prípadne dosku, na ktorej sa bude takýto solitér pekne vynímať.

Nábytkové umývadlá sú pre zmenu vkusne zakomponované do skrinky, či už ako polozapustené, alebo kompletne vstavané, nepôsobia preto na prvý pohľad ako sanitárny kúsok – tu však myslite na to, že umývadlo zaberie značnú časť vnútorného objemu skrinky, takže ju nevyužijete celú. Umývadlá môžu byť zároveň namontované aj do steny, vopred sa však ubezpečte, že murivo má dostatočnú nosnosť.

Náš tip

Odporúčaná výška umývadla je 80 – 85 cm, ak však obidvaja partneri alebo viacerí členovia domácnosti patria medzi vyšších ľudí, môžete montážne otvory situovať vyššie aj o 10 cm. Hendikepovaným osobám na vozíčku viac vyhovuje výška okolo 65 – 80 cm, vďaka čomu je umývadlo dostupné aj v sede.

Umývadlo zapustené v bielej doske drevenej skrinky v kúpeľni.

Zápustné umývadlá v doske nadchnú predovšetkým milovníkov čistých línií. Takýto sanitárny kúsok pôsobí maximálne nenápadne. Zdroj: Davey Lighting

3. Vaňa je dominanta kúpeľne

Vaňa dokáže zabrať podstatnú časť priestoru v kúpeľni, preto dobre zvážte, či ju naozaj potrebujete. Od jej dizajnu sa bude odvíjať aj tvar a veľkosť ostatných sanitárnych či nábytkových prvkov. Najviac sa hodí ľuďom, ktorí radi a často relaxujú alebo majú menšie deti, ktoré ocenia kúpeľ s bohatou penou a hračkami.

Zaobstarať a namontovať sprchovací kút môže byť jednoduchšie, niektoré modely vaní oproti tomu vyžadujú aj riadne statické preverenie nosnosti podlahy či stropu – týka sa to hlavne samostatne stojacich modelov. Ostatné typy vaní vyžadujú ešte zhotovenie obmurovky, ktorá zvyčajne siaha až k hornému okraju vane. Obložené tvárnice môžete potom využiť ako odkladací priestor na kozmetiku či sviečky.

Prečítajte si tiež
Poučte sa z omylov, ktoré urobili iní! Toto je 9 najčastejších chýb pri rekonštrukcii kúpeľne

Základné modely vaní majú dĺžku 170 cm, existujú však aj väčšie a priestrannejšie typy. Na trhu sú dostupné aj menšie modely, ktoré ušetria priestor, ale aj rohové či asymetrické solitéry.

Pri výbere myslite na vhodné umiestnenie odtoku, aby nepredstavoval prekážku v sede či ľahu. Z hľadiska dizajnu sa dnes fantázii medze skutočne nekladú – oválne vane pôsobia v priestore jemne a ladne, obdĺžnikové hranaté modely podčiarknu atmosféru industriálneho či škandinávskeho štýlu v kúpeľni. Náročnejší používatelia môžu zvoliť aj hydromasážne vane, ktoré sú menšou verziou vírivky, či samostatne stojace retro vane na nožičkách.

Samostatne stojaca oválna vaňa v svetlej kúpeľni, obklopená množstvom zelene.

Na vaňu je potrebný väčší priestor ako na sprchovací kút, preto si radšej zvážte, či ju naozaj potrebujete.
Zdroj: Dobbies

4. V harmónii s batériou

Pozor na možnosti osadenia batérie, ktoré vám umožňuje konkrétny sanitárny model, či už ide o vaňu, alebo umývadlo. Niektoré totiž majú inštalačný otvor na batériu umiestnený priamo v sanite, iné vyžadujú samostatnú inštaláciu batérie do steny alebo pod omietku, v prípade vaní aj do podlahy.

Prečítajte si tiež
Fakt alebo mýtus? Existujú farby, ktorým by sme sa mali v kúpeľni vyhnúť?

Podomietkové systémy sú v súčasnosti veľmi obľúbené, pretože všetky rúrky, hadice, držiaky či ovládacie prvky zostávajú pekne skryté v stene. Na ploche umývadla navyše nevzniká žiadna „prekážka“ a vy môžete využiť sanitárny solitér aj ako odkladací priestor. Výhodu to prináša aj z hľadiska údržby, keďže netreba náročne čistiť pätu batérie, v ktorej sa pre stekajúcu vodu zvykne vytvárať vodný kameň. Nevýhodou je náročnejšia inštalácia a ešte komplikovanejšia oprava v murive.

Myslite aj na dodržanie stavebnej výšky a dostatočného spádu, vopred potrebujete poznať aj celkový počet výstupov, aby sa správne nadimenzoval.

Koľko vody miniete pri kúpeli a sprchovaní?

Spotreba vody vo vani a v sprchovacom kúte môže byť odlišná. Ak chcete vedieť, koľko vody vyplytváte na jeden kúpeľ, vypočítate to jednoducho – od objemu vane v litroch odpočítajte vlastnú váhu v kilogramoch a odrátajte ešte 10 – 20 litrov, aby nebola naplnená po okraj. Takto vám v priemere môže vyjsť okolo 100 litrov. Ak si vyberiete menší model, logicky spotrebujete menej vody.

V sprche oproti tomu množstvo litrov závisí najmä od nastaveného prietoku, ktorý býva okolo 20 litrov za minútu. Úsporné sprchové hlavice môžu mať prietok znížený aj na 6 – 8 litrov, vďaka čomu miniete o tretinu až polovicu menej vody než pri štandardnom nastavení.

Do L tvarovaná hranatá biela vaňa so zástenou ako pre sprchovací kút v sivo-zelenej kúpeľni.

Milujete sprchu aj kúpeľ? Potom si zadovážte vaňu so zástenou. Tie lacnejšie sú vyrobené z plastu, drahšie z bezpečnostného skla. Môžu byť fixné alebo skladacie, číre, matné alebo doplnené pieskovaným motívom. Zdroj: Drench

5. Aký materiál zvoliť?

Hoci vaniam a umývadlám sa často hovorí sanitárna keramika, nie je to zďaleka jediný materiál, z ktorého sa vyrábajú. O výbere rozhoduje nielen ich odolnosť a trvácnosť, ale aj údržba a cena. Keramika predstavuje zlatý štandard, dobre sa čistí, ale je citlivejšia na chemikálie.

Štandardný a pomerne obľúbený vďaka prijateľnej cene a nízkej hmotnosti je aj akrylát. Podobne ako keramika je odolný a ľahko sa udržiava, nemal by sa však poškrabať. Smaltovaná oceľ je trvácna, zároveň však veľmi ťažká a menej drží teplo, hoci sa pomerne rýchlo zohreje.

Prečítajte si tiež
Ako zariadiť malú kúpeľňu, aby sa do nej zmestilo všetko potrebné

Samostatnou kapitolou je tzv. liaty mramor, čo je zmes syntetickej živice a mletého kameňa. Vytvára veľký priestor na všakovaké tvarovanie a sfarbenie umývadiel a vaničiek, no je citlivý na mechanické poškodenie aj agresívne čistiace prostriedky.

Zvoliť môžete aj menej typickú meď, sklo, kameň či dokonca drevo – v tomto prípade však nezabudnite povrch dostatočne dobre ošetrovať proti vlhkosti.

Text: Anna Salvová
Foto: iStock, B&M, The Range, Davey Lighting, Dobbies, George Home, Drench, Ceramica Cielo, Lights4fun, Ceramica Cielo, Porcelain Superstore, Mexambiente
Zdroj: časopis Môj dom

Kategória: Kúpeľňa, WC
Tagy: kúpeľňové trendy zariaďovanie kúpeľne
Zdieľať článok
Európske smernice nenariaďujú povinné zatepľovanie, je to mýtusASB.sk

Európske smernice nenariaďujú povinné zatepľovanie, je to mýtus

Žiadatelia o dotáciu na obnovu domu si na vyjadrenie počkajú do letaASB.sk

Žiadatelia o dotáciu na obnovu domu si na vyjadrenie počkajú do leta

Na zachytávanie uhlíka v najstaršom národnom parku pôjdu tri milióny eur. Na čo všetko sa použijú?ASB.sk

Na zachytávanie uhlíka v najstaršom národnom parku pôjdu tri milióny eur. Na čo všetko sa použijú?

Bratislava by mala mať ambíciu byť o niečo väčším mestom, tvrdí riaditeľ pre projekty v oblasti bytového developmentuASB.sk

Bratislava by mala mať ambíciu byť o niečo väčším mestom, tvrdí riaditeľ pre projekty v oblasti bytového developmentu

Diskusia