Zdroj: iStock

Štyri tapetové trendy do kúpeľní. Ktorý sa vám páči najviac?

19. 04. 2022
Zdieľať

Kedysi sme si vedeli tapetu predstaviť v akejkoľvek miestnosti, dokonca aj na toalete, ale v kúpeľni nie. Samozrejme, kvôli vlhkosti. Dnes existuje podstatne viac druhov tapiet rôznej kvality. Nájdeme medzi nimi aj vinylové – vodeodolné a vhodné do vlhkých miestností. Ako sa používajú v moderných kúpeľniach a aké dnes udávajú trendy?

Vďaka správnemu výberu tapety sa kúpeľňa premení na miestnosť s veľmi osobitým charakterom, prezradí čosi o majiteľovi domu či bytu a miestnosť zútulní. Či si už vyberiete romantický kvetinový vzor, modernú geometrickú alebo hravú podobu, tapeta je skvelý spôsob, ako dať kúpeľni štýlový vzhľad.

Jednoduchá rustikálna kúpeľňa

Zdroj: iStock

Navyše, keďže kúpeľne zvyčajne nemávame veľké, premena nebude stáť veľa peňazí. Ak nechcete riskovať a bojíte sa trvalej zmeny, vyberte si spomedzi odnímateľných tapiet, ktoré sa dajú jednoducho nalepiť a rovnako aj odlepiť bez toho, aby poškodili podkladovú vrstvu.

Prečítajte si tiež
Kúpeľňa podľa Feng Shui: Čo by v nej nemalo chýbať a na čo si dať pozor?

Pestrofarebné kvety a listy na bielom podklade

Svieže tapety so zelenými listami a drobnými farebnými kvetmi v rôznych farbách na bielom pozadí vytvárajú príjemnú atmosféru. Hodia sa najmä k provensalskému štýlu, ale aj k jednoduchému modernému.

Kvetinová tapetaV kombinácii s takouto tapetou dobre vyzerá aj starý historický nábytok namaľovaný sviežimi svetlými farbami, napríklad svetlomodrou a staré zrkadlo s hrubším dreveným alebo kovovým rámom.

Kvetinová tapeta

Zdroj: iStock

Tapeta v hornej časti kúpeľne

Zaujímavým riešením je rozdeliť steny kúpeľne horizontálne na dve časti.
V spodnej použitie tmavšiu farbu prípadne obklad – napríklad sivomodrú a hornú časť stien otapetujte svetlou tapetou s jemným botanickým
vzorom – napríklad sivými alebo béžovými obrysmi stromov na bielom podklade.

Prečítajte si tiež
Inšpirujte sa a vyberajte: 50 vecí v 4 interiérových štýloch do vašej kúpeľne

Časť medzi maľovkou a tapetou môžete zvýrazniť drevenou lištou, do ktorej navŕtate vešiačiky. Nemenej pútavý efekt dosiahnete, keď zvolíte svetlý spodok stien, napríklad biely obklad a kontrastný tmavý vrch so vzorom – tapetu s bielymi stromami na tmavomodrom podklade. Takáto kúpeľňa pôsobí veľmi sofistikovane.

Pečiatková tapeta s plameniakmi

Zdroj: iStock

Geometrické tvary

Nielen prírodné motívy, ale aj geometrické tvary sú stále moderné. Dokonca sa dajú považovať za viac nadčasové. Trojuholníky, štvorce či kruhy sa hodia ku všetkým štýlom kúpeľní.

Geometrická tapeta v kúpeľni

Zdroj: iStock

Ku klasickým zvoľte menej nápadné farby, napríklad kombináciu sivej a bielej, do moderných sa nebojte použiť dvoj- či trojfarebnú kombináciu.

Prečítajte si tiež
Premena kúpeľne s nápaditými dizajnovými trikmi

Prísne geometrické tvary na tapetách vytvárajú zaujímavú eklektickú atmosféru, ak sú doplnené vyrezávanými masívnymi rámami zrkadiel, obrazov a osvetlením v starom štýle.

Geometrická tapeta v kúpeľni

Zdroj: iStock

Originálna vlastnoručne vyrobená tapeta

Veľmi pôsobivý je nápad, vytvoriť si vlastnú tapetu zo stránok obľúbených kníh. Či si už vyberiete poéziu, fotografie zvierat z encyklopédie, vesmír alebo rastliny dosiahnete jedinečnú kúpeľňu.

Muž vytvára kresbu na stene

Zdroj: iStock

Dokonca aj stránky detských rozprávkových kníh premenené na tapetu vyzerajú zaujímavo. Na realizáciu máte dve možnosti. Buď si vyberiete miesto, kde nedochádza ku kontaktu s vodou a vytvoríte tam mozaiku priamo z listov alebo dvojhárkov z knihy nalepených na stenu lepidlom na tapety (v tomto prípade je však musíte rozobrať knihu), alebo si dáte vyrobiť vlastnú tapetu vhodnú do kúpeľne.

Graffiti tapeta

Zdroj: iStock

Existujú aj spoločnosti, ktoré váš grafický návrh, respektíve naskenovaný obrázok z knihy vedia preniesť na tapetový základ.

Sabína Zavarská

Foto: istock.com

Kategória: Kúpeľňa, WC
Tagy: farebné trendy geometrické tvary kúpeľňové trendy kvetinové vzory rekonštrukcia kúpeľne tapetovanie tapety zariaďovanie kúpeľne
Zdieľať článok

Diskusia