Ako vymeniť záchod: Výmena stojacieho WC
Zdroj: istock.com

Ako vymeniť záchod: Výmena stojacieho WC

16. 12. 2022
Zdieľať

Máte problémy so záchodom? Preteká, zle splachuje alebo praskol? Vymeňte ho! S pomocou nášho postupu dokážete staré WC ľahko demontovať a osadiť nové.

Budete potrebovať

MATERIÁL

  • stojace WC
  • sanitárny silikón
  • upevňovacia súprava na WC

NÁRADIE

  • montážna páska
  • súprava skrutkovačov
  • pílka
  • meter
  • hladidlo

Stupeň náročnosti: ***
Počet osôb: 1
Dĺžka realizácie: 2,5 hodiny

Prečítajte si tiež
Na čo myslieť pri navrhovaní kúpeľne a WC?

Pracovný postup

1. Demontáž WC

Uzavrite rohový ventil na splachovacej nádržke a vypustite z nej vodu (stlačte splachovač). Povoľte skrutkovanie WC pri podlahe a vytiahnite z neho splachovaciu rúrku. Odstráňte WC a zároveň odpojte aj pripojovacie hrdlo. Zvyškovú vodu z WC nechajte vytiecť do vedra.

Demontáž WC

Zdroj: Hornbach

2. Príprava na montáž

Nové WC otočte a položte ho na podložku z kartónu. Plochu zabezpečte protihlukovou izoláciou. Podľa typu WC budete ešte potrebovať jeden spojovací diel, ktorý nasaďte na prípojku splachovacej rúrky zo spodnej strany WC a zasuňte ju až nadoraz do spojky.

Príprava na montáž

Zdroj: Hornbach

3. Pílenie rúry

Zmerajte výšku a dĺžku splachovacej rúrky tak, aby sa dala WC misa umiestniť k stene a pasovala do nádržky s vodou. Splachovaciu rúrku odrežte na označených miestach pílkou na kov. Reznú hranu obrúste pilníkom alebo brúsnym papierom.

Pílenie rúry

Zdroj: Hornbach

4. Pripojenie WC

Splachovaciu rúrku priskrutkujte k splachovacej nádržke, nasuňte misu do správnej polohy a spojte ju s priskrutkovanou rúrkou. V mieste spoja natrite splachovaciu rúrku mazadlom – tak sa lepšie zasunie do tesnenia hrdla WC misy.

Pripojenie WC

Zdroj: Hornbach

5. Odpadová rúra

Zmerajte vzdialenosť medzi WC a stenou. Odmerajte aj hĺbku zasunutia do nástennej prípojky a odpočítajte presah rúrky. Obe hodnoty spočítajte. Nasaďte rúru vzadu na WC, naznačte si, pokiaľ siaha hrana WC. Nameraný rozmer preneste na rúru od kraja tak, aby ste z nej mohli prebytočnú dĺžku odrezať.

Odpadová rúra

Zdroj: Hornbach

6. Príprava na upevnenie

WC znova vycentrujte, aby bolo súbežne so stenou. Ceruzkou si na podlahu obkreslite vonkajší obrys WC. Vyznačte aj miesta na vyvŕtanie otvorov na hmoždinky. Zmerajte hrúbku steny WC v mieste skrutkovania a naznačte ju na obkreslený obvod na podlahe. Vyvŕtajte otvory na hmoždinky.

TIP

Skôr ako budete do podlahy vŕtať diery na hmoždinky, oblepte oba naznačené body na diery páskou. Tak sa neskôr vrták na dlažbe neskĺzne a vy si nepoškodíte kachličky.

Príprava na upevnenie

Zdroj: Hornbach

7. Upevnenie WC

Do otvorov vložte hmoždinky, na ktoré nasaďte upevňovacie trojuholníky. Do odtokovej rúry v stene vsuňte pripojovacie hrdlo s rozetou a do vyrovnaného WC zasuňte splachovaciu rúrku. Toaletu priskrutkujte na upevňovacie trojuholníky a na skrutky nasaďte zakrývacie krytky.

Upevnenie WC

Zdroj: Hornbach

8. Dokončenie montáže

Otvorte rohový ventil na splachovacej nádržke a nechajte nádržku naplniť vodou. Jedenkrát spláchnite a skontrolujte tesnenie rúrkového spoja. Na záver vyškárujte WC pri podlahe sanitárnym silikónom. Prebytočný silikón stiahnite dohladka hladidlom na škáry.

Dokončenie montáže

Zdroj: Hornbach

9. Montáž WC dosky

Upevňovacie hmoždinky zastrčte do predurčených otvorov na WC mise, do hmoždiniek zastrčte držiaky. Keď bude WC doska presne sedieť, stlačte aretáciu a sedadlo opäť odnímte. Držiaky dotiahnite skrutkovačom a nasaďte zakrývacie rozety. Nasaďte WC dosku a nechajte zapadnúť na držiaky.

Montáž WC dosky

Zdroj: Hornbach

Odborník radí

Richard Klička, odborník z oddelenia stavebnín v projektových marketoch HORNBACH

Výmena WC je potrebná vtedy, keď záchod začne pretekať, a to v dôsledku zničených spojov, tesnení alebo ventilu. Pri starších systémoch by sa tieto súčiastky mali meniť jedenkrát za cca 10 rokov. Ak ste tak už roky neurobili, radšej ich vymeňte, kým nebude neskoro. K pretekaniu WC dochádza aj pre vodný kameň alebo povlak. V takýchto prípadoch nie je potrebná výmena, WC stačí dôkladne vyčistiť.

Podrobný videonávod a zoznam potrebného materiálu a náradia nájdete na stránke www.hornbach.sk v sekcii Návody.

Text: Hornbach
Zodpovedná redaktorka: Miroslava Maceková
Foto: istock.com, Hornbach
Zdroj: časopis Môj dom

Kategória: Kúpeľňa, WC
Tagy: inštalácie montáž výmena wc sedadlo záchod zariadenie kúpeľne
Zdieľať článok

Diskusia