29. 06. 2005
Zdieľať

Kritériom pri výbere zariadenia do kúpeľne je v prvom rade odolnosť proti vlhkosti a prípadnej spŕške vodných kvapiek, a preto sa pri návrhu miestností na hygienu drevo dostáva zvyčajne na druhú koľaj. Stačí však zvoliť ten správny druh dreva a obavy budú zbytočné. Hoci v mnohých firmách budú pri požiadavke, že hľadáte drevenú podlahu do kúpeľne, najprv krútiť hlavou, riešenie existuje.

Podlahová krytina musí byť z masívneho dreva. Ak si vyberiete drevo z domácich druhov drevín, treba podlahu ošetriť špeciálnym lakom alebo vyplniť póry v dreve tlakovým napustením epoxidovými živicami, čím sa stane vodovzdorným. Takto upravené drevo možno použiť aj na výrobu vaní a umývadiel.

Ideálnym riešením je použitie dreva, ktorému vlhko a voda neprekážajú. Stromy s takým drevom rastú napr. v Južnej Amerike. V našich končinách sa možno prepracovať k drevu massaranduba (lat. Manilkara huberi) a ipe (lat. Tabebuia longiflora), ktoré sa dovážajú z Brazílie. Ak sa rozhodnete pre vodovzdorné exotické drevo s vysokou tvrdosťou a hustotou, musíte sa pripraviť na to, že rozpočet na zariadenie kúpeľne výrazne poskočí smerom nahor (hrúbka masívnej podlahy je 15 až 20 mm a cena približne 2 400 až 3 000 Sk/m2).
 

Pôvab dreva možno obdivovať aj na stenách kúpeľne v podobe obkladu, na ktorého pozadí vyniknú ostatné zaujímavé detaily – predovšetkým z kovu, porcelánu a keramiky.

 

Kategória: Kúpeľňa, WC Materiály
Tagy: drevo kúpeľňa materiál
Zdieľať článok

Diskusia