Jadro bez jadra

01. 12. 2006
Zdieľať

Bolo-nebolo obdobie masovej migrácie obyvateľov jedného kráľovstva do nových príbytkov zvaných paneláky. V tom kráľovstve a v tom čase to bolo veľmi populárne, pretože vidine rýchlej a jednoduchej možnosti samostatne bývať nemohol nikto odolať. Nezáležalo na tom, že všetci mali rovnaké kúpeľne a kuchyne a vlastne všetko mali rovnaké, vyčnievať z radu sa predsa nepatrilo. A tak sa všetci poslušne kúpali a sprchovali v umakartových kúpeľniach a brali to ako samozrejmosť. Nastala však zmena, dnes každý volá po vyššom štandarde bývania, no možností, najmä finančných, vždy nie je veľa. A tak si obyvatelia panelákového kráľovstva pomaly, ale isto menia kráľovstvo na kachličkové.


Jadro bez jadra

72096

Ešte ste to nestihli, ale tiež sa chcete pridať? Možno vám príde vhod niekoľko dobrých rád a nápadov či pekná inšpirácia. Nevrhnite sa hneď na nákup obkladačiek a dlažby, najprv si to premyslite a do detailov naplánujte. Len tak sa vám podarí čo najlepšie a najrýchlejšie prekonať tú negatívnu stránku prestavby bytového jadra.

To, že si z bytu na určitý čas spravíte stavenisko, vás možno najviac odrádzalo od o prestavby. Preto plánujte, vymýšľajte, premýšľajte a fantazírujte, veď to je na celej rekonštrukcii to najkrajšie. Ak viete, čo chcete, a trúfate si zvládnuť prestavbu jadra sami, nezostáva vám nič iné, ako zobrať milimetrový papier, ceruzku, meter a potom už len merať a kresliť.

Všetko je možné, ale netreba si komplikovať život

Aj z kúpeľne v paneláku si môžete vytvoriť kúpeľňu, po akej snívate. Záleží na tom, na čo si trúfate. Svoje predstavy o veľkosti a usporiadaní kúpeľne treba spojiť s možnosťami stavebnej sústavy domu a dôležité je zobrať do úvahy polohu inštalačného jadra, najmä pre napojenie na kanalizáciu. Cez inštalačné jadro prechádzajú vertikálne rozvody pre celý panelový dom, jeho umiestnenie je nemenné a pri rekonštrukcii bytu ho treba rešpektovať. Samozrejme, nič nie je nemožné, ak by ste trvali na inom umiestnení hygienického zariadenia, dá sa to vyriešiť. Otázkou zostáva, či má zmysel tvrdohlavosť z finančného hľadiska a koľko ste ochotní investovať do prestavby bytu v panelovom dome.


Jadro bez jadra

72097

Dôležitejšie je porozmýšľať nad spôsobom života a ujasniť si, čo by vám najlepšie vyhovovalo. Je pre vás dôležitý relax v kúpeľni a ste ochotní ukradnúť pár centimetrov z inej miestnosti pre väčšiu kúpeľňu alebo je to pre vás vyslovene miestnosť na povinnú očistu tela a relaxujete radšej pri knihe alebo televízii? Chcete mať v kúpeľni veľkú masážnu vaňu alebo radšej sprchovací box, ktorý môže mať v súčasnosti podobu dokonalého relaxačného centra so saunou a masážnymi prúdmi? Chcete mať záchodovú misu v kúpeľni alebo radšej v samostatnej miestnosti? Predstavte si niekoľko každodenných situácií v domácnosti a zistíte, čo by bolo pre vás najlepšie.

Nedajte sa ovplyvniť tým, čo vidíte u suseda alebo u známych. Oni tam nebudú riešiť váš ranný zhon a nebudú tam večer relaxovať v dobrom voňavom kúpeli, budete tam vy, tak si to spravte po svojom. Existuje však zopár pravidiel, ktoré by ste mali dodržať. Miestnosť, v ktorej je umiestnené WC, nesmie byť priamo prístupná  • z obytných miestností (ani zo spálne),


  • z priestoru na varenie,


  • z priestoru na stolovanie,


  • z priestoru na uskladňovanie potravín.

Spolu alebo oddelene


Jadro bez jadra

72098

To je asi najčastejšia otázka pri prestavbe bytového jadra. Či nechať WC oddelené alebo vytvoriť väčší priestor prepojením kúpeľne a miestnôstky určenej na záchodovú misu? Ak ste single a v najbližšom období to nemienite zmeniť, pokojne to spojte. Pre viacčlennú rodinu by bolo asi vhodnejšie oddelené WC, prípadne aj s malým umývadlom, ktoré oceníte najmä ráno. Zdá sa vám nemožné vopchať do takej malej miestnosti ešte aj umývadlo? Všetko sa dá, výrobcovia už ponúkajú aj umývadlá naozaj minimálnych rozmerov a asymetrických tvarov, ktoré sú určené do takýchto stiesnených priestorov. Ďalšia možnosť je porozmýšľať trocha viac nad dispozíciou a veľkosťou celej novej kúpeľne. Je naozaj jediným možným riešení vymeniť umakartové priečky za tehlové presne na tom istom mieste? Je to síce najjednoduchšie riešenie, ale niekedy pri zariaďovaní malej kúpeľne pomôže aj pár centimetrov navyše. Ak sa chystáte umiestniť do malej kúpeľne aj práčku, je vhodnejšie WC oddeliť do samostatnej miestnosti, najmä ak mávate doma takzvaný prací deň, počas ktorého prerozdelené kopy špinavej bielizne len veľmi pomaly miznú z podlahy kúpeľne.

Nafúknite ju

Zariadiť malú kúpeľňu tak, aby sa vám aj páčila, je vraj naozaj tvrdý oriešok. Ak dodržíte zopár pravidiel, ktoré platia rovnako pre kúpeľňu, ako aj pre ostatné malé priestory, budete mať pocit, že ste ju naozaj nafúkli. A oriešok sa rozlúskne ľahšie. Takže, toľkokrát opakované, ale účinné:  • do malých priestorov patria svetlé farby, ktoré opticky zväčšujú;


  • do malej kúpeľne nedávajte príliš výrazné a veľké vzory, ktoré priestor zbytočne zaťažia;


  • nevhodne zvolený rozmer obkladačiek môže opticky ubrať z rozmerov miestnosti, preto radšej použite menšie obkladačky, a keď sa neviete vzdať tých väčších, dajte si s ich usporiadaním poradiť od architekta v kúpeľňovom štúdiu, aby ste sa vyhli zbytočnému prerezávaniu;


  • do malej kúpeľne patria malé zariaďovacie predmety, zbytočne veľká rohová vaňa vás nebude tešiť, ak sa okolo nej nebude dať prejsť;


  • zrkadlo priestor opticky zväčší a sklenené plochy mu dodajú pocit voľnosti.
Dnes je už v obchodoch naozaj pestrá ponuka zariaďovacích predmetov rozličných tvarov a rozmerov. Už dávno neplatí, že kolekcie určené pre malé kúpeľne sú v kúpeľňových štúdiách okrajovou záležitosťou. Výrobcovia sa prispôsobili dopytu a oslovujú najznámejších dizajnérov, aby pre malé kúpeľne navrhli atraktívne kolekcie. Takže, ak máte chuť a viac peňazí, môžete mať aj v paneláku kúpeľňu s kolekciou zariaďovacích predmetov napríklad od Philippa Starcka.


Jadro bez jadra

72107

Ale aj menej finančne náročné riešenie môže mať vysokú estetickú hodnotu a najmä môže byť praktické. Vhodne tvarovaná vaňa, ktorá je pri nohách skosená (v tých miestach je klasická šírka vane aj tak zbytočná), ušetrí miesto na umiestnenie práčky, WC alebo na otváranie dverí. Vďaka premyslenému tvarovaniu zariaďovacích predmetov sa do malej kúpeľne môže zmestiť aj pisoár (ocenia ho najmä rodiny s väčším počtom mužskej populácie). Pre domáce účely existuje aj typ, ktorý vyčnieva zo steny len 15 centimetrov. Niekoľko centimetrov ušetrí aj závesný záchod, ktorý potrebuje v porovnaní s klasickým záchodom o 10 až 20 centimetrov menej na dĺžku. Existujú aj skrátené verzie záchodovej misy z 56 cm na 48 cm v prípade závesného a z 67 cm na 60 cm v prípade klasického kombi záchoda.

Ak si nájdete čas na obehnutie kúpeľňových štúdií, určite nájdete niekoľko kolekcií určených pre malé kúpeľne, ktoré poskytnú pri používaní podobný komfort ako kolekcie určené do väčších kúpeľní, ale zároveň vám nezhltnú celý priestor. Vy si tak budete môcť naozaj vychutnať radosť z novej, opticky oveľa väčšej kúpeľne.Zariaďovacie predmety v základných typologických rozmeroch:


WC alebo bidet


šírka 38 až 45 cm

x

hĺbka 56 až 70 cm


jednoduché umývadlo


šírka 55 až 60 cm

x

hĺbka 45 až 55 cm


malé umývadlo na umývanie rúk


šírka 30 až 45 cm

x

hĺbka 25 až 35 cm


sprcha


80 × 80 cm až 100 × 100 cm


vaňa


šírka 70 cm a viac

x

dĺžka 160 cm a viac


sedacia vaňa


do 105 cm × 65 cm


práčka


60 cm × 60 cm


Materiály a tak podobne


Jadro bez jadra

72106

Otázkou ostáva fakt, či masové výmeny umakartových stien za murované priečky bez akéhokoľvek dozoru môžu prekročiť limitované zaťaženie celého bytového domu. Pravdou je, že projektanti v tých časoch asi nepredpokladali takýto vývoj a murované priečky predstavujú určite väčšie zaťaženie ako umakartové. Preto treba zvážiť, aké materiály sú vhodné na prestavbu bytového jadra. Hovorí sa, že tehla je tehla. V tomto prípade je však možno zbytočne ťažká. Radšej by ste sa mali poobzerať po odľahčených stavebných materiáloch, ako sú pórobetónové tvárnice, alebo po alternatívnych riešeniach, ako sú napríklad montované sadrokartónové priečky. Ich výhodou je relatívne nízka hmotnosť, čiže malé zaťaženie stavby, rýchla a suchá montáž. Samotné sadrokartónové priečky však majú nízku zvukovú nepriezvučnosť, preto treba pridať aj zvukovú izoláciu, aby ste sa nebudili pri každom spláchnutí. Na výstavbu kúpeľne sa používajú impregnované sadrokartónové dosky s menšou nasiakavosťou (sú označené zelenou farbou). Nevýhodou je nízka únosnosť z hľadiska zavesenia interiérových a zariaďovacích prvkov. Z tohto dôvodu sa ako najvhodnejšie riešenie javí kombinácia materiálov, čiže tam, kde má byť umiestnený na stene ťažší prvok, ako je umývadlo, skrinky a podobne, sa vytvorí murovaná priečka z pórobetónových tvárnic, a na odľahčenie zaťaženia stropu sa ostatné priečky vytvoria zo sadrokartónu.

Umakartové bytové jadro už dávno nespĺňajú hygienické, funkčné ani estetické požiadavky, preto sa pri rekonštrukcii bytu väčšinou vymieňajú ako prvé. Ak tiež túžite po novej kúpeľni, neváhajte a pustite sa do toho. Negatívna stránka premeny bytu na dočasné stavenisko bude trvať v porovnaní s radosťou z nového priestoru kúpeľne iba zanedbateľný čas.


Ešte niekoľko základných rozmerov:

Najmenšie rozmery záchoda pri otváraní dverí smerom von sú 0,8 m × 1,1 m, pri kombi WC radšej až 0,8 m × 1,2 m.
Ak sa dvere otvárajú smerom dnu, tak rozmer záchoda je minimálne 0,8 m × 1,4 m, pri kombi WC až 0,8 m × 1,55 m.
Vzdialenosť medzi okrajom záchodovej misy a okrajom dverí otváraných dovnútra alebo protiľahlou stenou by nemal byť menej ako 50 cm.
Priechod medzi vaňou a protiľahlou stenou by mal byť mininálne 65 cm, čo platí aj pre vzdialenosť umývadla a protiľahlej steny.
Medzi jednotlivými zariaďovacími predmetmi by mal byť odstup aspoň 25 cm.

Veľká rekonštrukcia bytového jadra podlieha podľa stavebného zákona ohláseniu stavebnému úradu. V ohlásení je potrebné opísať spôsob rekonštrukcie a ochrany stúpacích vedení bytového domu. Treba priložiť jednoduchý pôdorys, opísať spôsob likvidácie odpadu a priložiť list vlastníctva rekonštruovaného bytu. Stavebný úrad vám na základe tohto ohlásenia vydá súhlas s rekonštrukciou. Ak by bol zásah do konštrukcie bytu príliš veľký, môže stavebný úrad rozhodnúť, že konkrétna rekonštrukcia podlieha stavebnému povoleniu.

Kategória: Kúpeľňa, WC
Tagy: kúpeľňa
Zdieľať článok

Diskusia