Moderná kúpeľňa: Ako si vybrať vhodný kúpeľňový záves?
Zdroj: AlexandrBognat / Shutterstock.com

Moderná kúpeľňa: Ako si vybrať vhodný kúpeľňový záves?

27. 01. 2023 Zdieľať

V kúpeľni sa zídeme všetci – nie doslovne, ale vzhľadom na jej každodenné využitie je uznávanou súčasťou našich domácností. Slúži nám v každej časti dňa, pričom o jej vyťaženosti a opotrebovaní netreba ani ďalej diskutovať. Bez čoho si svoju kúpeľňu neviete predstaviť? Pravdepodobne bez vane alebo sprchovacieho kúta. Na spestrenie tejto časti, ale aj ako ochranný prvok sa v nich využívajú kúpeľňové závesy. A tie si treba vedieť vybrať! Ako? Poradíme!

Hlavný účel a výhody kúpeľňových závesov

Kúpeľne sú náchylné na zvýšenú vlhkosť, pričom ide o často najmenšie priestory v rámci celej domácnosti. Počas sprchovania a kúpeľa využijeme množstvo vody, ktorá nezostáva len vo vani a v odtoku. Dostáva sa na steny, podlahu, ale aj na citlivú kúpeľňovú elektroniku. Práve kúpeľňové závesy v tom zabraňujú, a tak udržiavajú vodu len tam, kde má byť.

Kúpeľňové závesy spĺňajú rovnaký účel ako presklené sprchovacie dvere a sú podstatne lacnejšie. Prekvapujú jednoduchou montážou, skladnosťou a mobilitou, resp. kedykoľvek si vieme vymeniť starší a opotrebovanejší za novší kúpeľňový záves. V neposlednom rade podporujú estetický vzhľad a podľa materiálu a prevládajúceho vzoru ich ľahko kombinovať s rôznymi interiérovými štýlmi.

Už dávno nie sú dostupné len „sterilné“ jednofarebné, ale aj vzorované kúpeľňové závesy s prírodnými (kvetinovými, zaoceánskymi) alebo abstraktnými geometrickými prvkami. Každý z týchto vzorov si zaslúži kvalitný a trvácny podklad, aby sa bolo na čo pozerať a tento efekt slúžil aj praktickým účelom.

Tipy na trvácny kúpeľňový záves

Za zlatý stred medzi textilnými a klasickými umelými materiálmi sú kúpeľňové závesy z PVC. Tento materiál sa vzhľadom ponáša na textil, pričom je oveľa hrubší, odolnejší a neprepúšťa svetlo ako iné umelé vlákna. Treba však rátať s vyššou gramážou a robustnosťou. Je veľmi lákavým už len pre zvýšenú odolnosť voči tlaku vody a pre dlhú životnosť. Čo sa týka starostlivosti, tento materiál možno prať na 30 °C.

Pozor! Nezabúdame ani na bežné očistenie vlhkou handričkou a čistiacim prostriedkom a ani na pravidelné odvetrávanie kúpeľní. Mnohé kúpeľňové závesy sú už dostupné aj s protiplesňovou ochranou, no hygienu nepodceňujeme. Dbáme na pravidelné nárazové vetranie pri otvorených dverách. Ideálne, keď si ich zabezpečíme zarážkou dverí so „zmyslom“ pre poriadok a organizáciu a do kúpeľne sprístupnime čerstvý svieži vzduch.

Viete, že aj kúpeľňovým závesom môžeme dosiahnuť ekologické rozmery? Súvisí to s udržateľnými materiálmi, resp. s ich dodatočnou úpravou.

Tento účel už spĺňajú aj závesy PEVA vyrobené z rastlinného materiálu, ktorých zdroje sú ľahko obnoviteľné. Stávajú sa šetrné k životnému prostrediu, za čo ich obdivujeme.

Zdroj: PR článok Bonami

Kategória: Kúpeľňa, WC
Tagy: sprchové kúty vane zariaďovanie kúpeľne
Zdieľať článok