Výhody a nevýhody sprchovacieho kúta. Prečo ho uprednostniť pred vaňou?
Tak ako všetko, i sprchovací kút má svoje za a proti. V súboji s vaňou patrí medzi jeho najväčšie tromfy úspora vody a pohodlnejší prístup. Všeobecná predstava, že s ním ušetríte miesto, však má svoje „ale“.
Kúpeľňa je miesto, kde spotrebujeme a vlastne plytváme najväčším množstvom vody. Zatiaľ čo vaňu jednoducho napustíte a množstvo vody veľmi neovplyvníte, v sprchovacom kúte máte nad jej spotrebou istú kontrolu. Výrobcovia kúpeľňového sanitného materiálu sa v posledných rokoch zameriavajú čoraz viac na jej šetrenie. Na trhu sa objavujú rôzne typy úsporných a šikovných sprchových hlavíc, ktoré vám spotrebu vody a energie pomáhajú jednoducho regulovať.
Dôležitým faktorom, ktorý ovplyvňuje voľbu sprchového kúta, sú jeho rozmery. Klasická vaňa s rozmermi 160 × 70 cm zaberá logicky viac priestoru než kút, ktorý má bežné rozmery 90 × 90 cm. Sprchovacie kúty nájdete, samozrejme, aj menšie (najmenší má 70 × 70 cm), pri týchto rozmeroch však už nemôžeme hovoriť o pohodlí. Veľkým trendom sú v poslednom čase priestorovo štedrejšie, tzv. walk-in sprchovacie kúty (bez dverí), ktoré však pre svoje veľkorysé miery (200 × 90 cm) nie sú voľbou pre každého.
Sprcha je rýchla. O tom niet pochýb. To, samozrejme, neznamená, že si v nej nemôžete užiť slušnú dávku relaxácie. Jedným z posledných trendov je, naopak, zvýšiť pôžitok zo sprchovania na maximum. Výrobcovia sa predháňajú vo výrobe masážnych hlavíc a panelov, ktoré z vás doslova zmyjú všetok stres a únavu. Ak si zaobstaráte parnú sprchu, vaša kúpeľňa sa premení na malé súkromné wellness. Výmena vane za sprchovací kút však nemusí byť dobrým riešením pre každého. Rodiny s malými deťmi by mali zvážiť skôr také riešenia, ktoré budú vyhovovať najmä tým najmenším.
Ideálne miery
Od tvaru i veľkosti sprchovacieho kúta sa bude odvíjať komfort pri sprchovaní, takže by ste si to mali dôkladne premyslieť. Jeho veľkosť by mala byť minimálne 80 × 80 cm. Tieto rozmery zaručia, že sa v sprchovacom kúte budete môcť hýbať, otáčať a dvíhať ruky. Väčšina ľudí volí rozmery 90 × 90 cm, ktoré už zvládnu i sprchovanie vo dvojici. Výška by mala byť 190 – 200 cm, do úvahy berte i to, či bude zástena na vaničke alebo na zemi. Nezabudnite ani na priestor pred ním, aby sa vám doň pohodlne vchádzalo.
Otvorené
Veľkým trendom v sprchovacích kútoch sú tzv. walk-in sprchy, ktoré sú bez prahu a bez dvierok. Tvorí ich len sprchová zástena, ktorá sprchu oddeľuje od zvyšku kúpeľne. Čoraz väčšiu popularitu môžeme pripísať najmä ich estetickému vzhľadu a pohodlnejšiemu, bezbariérovému vstupu. Na rozdiel od klasických kútov majú obdĺžnikový tvar umožňujúci dostatočný priestor na sprchovanie bez toho, aby voda striekala von. Šírka závisí v prvom rade od veľkosti miestnosti, na prechod sa odporúča počítať so šírkou minimálne 60 cm.
Máte dlhú a úzku kúpeľňu? Vyskúšajte namiesto štvorcového pôdorysu tvar obdĺžnika a sprchovací priestor vytvorte na jej samom konci. Získate tak nečakane pohodlný priestor na sprchovanie a navyše v originálnom balení.
Bezproblémové odtekanie
S klasickými sprchovacími kabínkami s vaničkou sa v moderných interiéroch stretávame čoraz menej. Nahrádzajú ich už spomínané walk-in riešenia bez vaničky, prípadne s vaničkou v úrovni podlahy. Pri nich je častá obava zo zaplavenia kúpeľne.
Pri správnom vyspádovaní, dôkladnom utesnení podlahy a pri výkonnom odtoku (odporúča sa 40 l za minú) však nič podobné nehrozí. Dôležitejšie je však vedieť, že pri výbere sprchovacieho kúta je potrebné riadiť sa hĺbkou, do ktorej sa možno dostať. Nízka stavebná výška znamená menší sifón, z ktorého pomaly odtekajúca voda môže spôsobiť, že sa vaša kúpeľňa premení na malé Benátky.
TOP TIP
Vyspádovaná podlaha by mala mať sklon minimálne 1,5 %, aby voda mohla bez problémov odtiecť.
Komfort a úspora
Prvky, ktoré sa snažia výrobcovia posúvať na stále vyššiu úroveň komfortu a úspornosti, sú bezpochyby sprchovacie batérie a hlavice. Úsporné hlavice by mali mať prietok 6 až 8 litrov , pričom komfort sprchovania a účinnosti umývania zostáva rovnaký. Zaujímavé sú digitálne hlavice, ktoré ukazujú spotrebu a teplotu vody a dokonca signalizujú, kedy je vhodné vodu vypnúť. Z hľadiska komfortu odborníci odporúčajú hlavice, ktoré ponúkajú minimálne tri režimy prúdu vody (silný, jemný masážny a úsporný).
Dizajn
Niežeby na bielej sprchovacej kabíne bolo niečo zlé – je to klasika, ktorá s nami bude ešte dlho. Lenže aj zo sprchovacích kútov sa stáva čoraz viac dizajnová a estetická záležitosť. V súčasnosti máme na výber od bezrámových minimalistických zásten po kontrastné a farebné kombinácie s hrubými rámami. Kúpeľni možno navyše vdýchnuť osobitosť a štýl i voľbou materiálu a povrchovej úpravy sprchovej súpravy, ktorá bude perfektne ladiť s jej zvyškom alebo jej dokonca udá tón.
Text: Lucia Blažiová, redakčne upravila Katarína Paukeje
Foto: Stacy Z. Goldberg, Viega, Aaron Leitz Photography, Hansa
Zdroj: Časopis Môj dom