Kúpeľňové metamorfózy (1. časť)

17. 03. 2006
Zdieľať

Nie každý z nás má možnosť svoje obydlie budovať od základov a rozhodovať od začiatku jeho plánovania o tom, ako bude vyzerať každý detail v dome. Ak ste si zadovážili byt alebo dom, ktorý už má pár rôčkov života za sebou a nevyhovuje potrebám vašej rodiny na sto percent, alebo vaša stará kúpeľňa stratila svoj pôvodný lesk a opotrebovala sa aj morálne, začína sa hovoriť o rekonštrukcii. A keďže z vlastnej skúsenosti viem, že začiatky rekonštrukcie bývajú vždy ťažké, pokúsim sa vám pomôcť naštartovať.

Celkom na začiatok…


Kúpeľňové metamorfózy (1. časť)

48878

Určite každý z nás túži po peknej kúpeľni, v ktorej jednotlivé zariaďovacie predmety nebudú napchaté jeden vedľa druhého, ale bude medzi nimi dostatok priestoru a pri používaní budú poskytovať pohodlie. Najprv treba zvážiť, akú veľkú kúpeľňu potrebujeme. Optimálnu veľkosť kúpeľne určíme podľa veľkosti domácnosti a počtu členov rodiny. Viacčlenná rodina by mala mať v dome aj samostatné WC s malým umývadlom (stačí umývadlo široké 350 až 400 mm; veľmi úsporné sú malé rohové umývadlá), v menších bytoch postačí jedno WC v rámci kúpeľne. Je dobré, ak sa bidet nachádza v tom istom priestore ako WC. Vo viacpodlažnom dome možno uvažovať aj o viacerých kúpeľniach s rozličným vybavením (parným boxom, hydromasážnou vaňou, sprchovacím kútom, pisoárom, bidetom a pod.). Jedna z nich môže slúžiť len na hygienickú očistu a praktické účely, napr. na pranie bielizne, a druhá môže poskytovať komfort aj relaxáciu.

Priestor na prestavbu

Keď si v byte alebo dome určíme priestor vhodný na prestavbu a prípadne aj ďalší priestor, ktorý možno obetovať na rozšírenie WC a kúpeľne, môžeme sa pustiť do plánovania. Niekedy môžeme na úkor iných miestností v dome vytvoriť veľkorysú a priestrannú kúpeľňu, no inokedy nám v tom zabráni existujúci konštrukčný systém v dome (prekážkou môže byť napr. panelový konštrukčný systém) alebo nedostatok voľného priestranstva.












Kúpeľňové metamorfózy (1. časť)

48881


Kúpeľňové metamorfózy (1. časť)

48882


Kúpeľňové metamorfózy (1. časť)

48886


Kúpeľňové metamorfózy (1. časť)

48883


Pri plánovaní rekonštrukcie skúste pouvažovať aj nad tým, či sa priestor kúpeľne nedá zväčšiť – napríklad ak doňho začleníte zbytočnú chodbu alebo spojíte kúpeľňu so záchodom. (Uvedené príklady sú z bežných typov panelákových bytov, aké sa v minulosti stavali na Slovensku)


Od začiatku plánovania treba zároveň myslieť na dizajn priestoru aj na technické detaily. Predíde sa tak zložitým zmenám počas prestavby, ktoré rekonštrukciu komplikujú a predlžujú. Pri návrhu by sme sa nemali sústrediť len na jeden zaujímavý detail objavený v časopise alebo u susedov, ktorému neskôr treba podriadiť celý návrh. Všetky časti priestoru vrátane technického riešenia by sa mali v pláne novej kúpeľne vynárať súčasne – podobne ako sa vo vývojke objavuje obraz na fotografii. Pri návrhu treba zachovať minimálne odporúčané vzdialenosti medzi hygienickým zariadením a rešpektovať polohu bytového jadra.

Návrh a projekt prestavby


Kúpeľňové metamorfózy (1. časť)

48877

Pri plánovaní prestavby odporúčame obrátiť sa na odborníkov. Architekt alebo stavebný inžinier poradia nielen pri samotnom plánovaní kúpeľne, ale vyhotovia aj projekt, ktorý poslúži pri realizácii vašej predstavy. Pre murára a obkladača sú dôležité podrobné plány kladenia dlažby a obkladu, pri realizácii inštalácií je pre realizačný tím rozhodujúci projekt zdravotnotechnických zariadení, ktorý v pôdoryse zobrazuje umiestnenie jednotlivých sanitárnych predmetov a vedenie vodovodného a odpadového potrubia. V projekte sa môžu špecifikovať aj materiály a spôsob spájania potrubí, spôsob ich uloženia, typy zariaďovacích predmetov a armatúr.


Kúpeľňové metamorfózy (1. časť)

48888

Jadro

Staré umakartové jadro možno bez problémov nahradiť stenami z priečkových tehál alebo ľahkých pórobetónových tvárnic. Pórobetón má menšiu hmotnosť ako pálená tehla, tvárnice majú praktické rozmery, sú pevné a práca s nimi je presná, pretože ich možno ľahko rezať. Na ich spájanie sa používa spojivové lepidlo, ktorého spotreba je pri presnej práci veľmi malá. Tvárnice sa predávajú vo viacerých hrúbkach.

Na prestavbu jadra možno použiť aj vodovzdorný (zelený) sadrokartón. Sadrokartónové panely sa montujú suchým procesom, sú veľmi presné a vytvárajú dokonale hladký povrch pre ďalšiu povrchovú úpravu. Pri silnom a permanentnom vlhnutí však môže aj špeciálny sadrokartón zmeniť svoje pôvodné vlastnosti, najmä tvar. Sadrokartón je výhodné použiť najmä pri realizácii podkrovnej kúpeľne. V kombinácii so sadrokartónom sa veľmi dobre uplatnia tzv. predstenové inštalácie, v ktorých sú umiestnené všetky potrebné rozvody. Bezprostredne po zhotovení steny možno na jej plochu lepiť keramický obklad. Omietka v kúpeľni by mala tak ako všetky ostatné materiály odolávať zvýšenej vlhkosti, pretože vlhký povrch stien býva zdrojom baktérií a plesní a vlhkosť z povrchu môže prestupovať až do muriva.

Elektrické inštalácie a osvetlenie


Kúpeľňové metamorfózy (1. časť)

48891

Hoci samotné osvetlenie inštalujeme vo vynovenej kúpeľni až celkom na záver, na umiestnenie a typ svietidiel i spotrebičov treba myslieť už na začiatku. V kúpeľni sa často venujeme aj úprave svojho zovňajšku, preto jej kvalitné osvetlenie netreba podceňovať. Centrálne osvetlenie často dopĺňajú lampy nad zrkadlom alebo vedľa neho, vo väčšej kúpeľni veľmi atraktívne pôsobí aj náladové relaxačné osvetlenie. Projekt elektroinštalácií v kúpeľni patrí do rúk spôsobilého odborníka, ktorý má potrebné vedomosti o tom, ktorý spotrebič vyžaduje samostatné istenie, v akej minimálnej výške a vzdialenosti od zdroja vody sa môžu nachádzať zásuvky a svietidlá.


Kúpeľňové metamorfózy (1. časť)

48890

V bezpečnostnej zóne (nad umývadlom a vaňou) sa môže napájať len nízkonapäťové halogénové osvetlenie, bežné osvetlenie možno montovať nad umývadlo v minimálnej výške 1800 mm nad podlahou. Zásuvky i svietidlá by mali mať vyhotovenie vhodné do vlhkého prostredia. Všetky práce spojené s elektrickými inštaláciami – s výnimkou kompletáže (montáže krytov zásuviek a svietidiel) treba vykonať pred úpravou stien a podláh a zabudovaním zariaďovacích predmetov.

Vetranie


Kúpeľňové metamorfózy (1. časť)

48880

Napojenie na elektrinu je potrebné aj pri nútenom vetraní priestoru. Ak sa v kúpeľni nachádza okno, vetranie je zabezpečené prirodzeným spôsobom a netreba inštalovať ďalšie zariadenia. No ak je kúpeľňa umiestnená v strede dispozície bytu, treba zvýšenú vlhkosť z priestoru odsať núteným spôsobom. Pri rekonštrukcii je vhodné zabudovať do steny ventilátor (podtlakové vetranie) bez časového spínača alebo s ním. Jeho použitie si užívatelia regulujú individuálne. Druhou možnosťou je rovnotlakové vetranie, ktoré však vyžaduje aj nútený prívod čerstvého vzduchu. Na tento účel slúžia napr. veľmi progresívne rekuperačné vetracie jednotky. Ich montáž je oveľa náročnejšia, i samotné zariadenia vyžadujú viac priestoru. Inštalácia je preto namieste, len ak uvažujeme o rovnotlakovom vetraní viacerých priestorov v dome a k dispozícii sú priestory na vedenie potrubí privádzajúcich a odvádzajúcich vzduch (napr. v podhľade).

Kategória: Bývanie Kúpeľňa, WC
Tagy: kúpeľňa sanita
Zdieľať článok

Diskusia