Kúpeľňové metamorfózy (3 .časť)

Kúpeľňové metamorfózy (3 .časť)

21. 03. 2006
Zdieľať

Vo väčšine bytových domov sa nachádzajú kúpeľne s malými rozmermi. Pri šikovnom návrhu možno aj malú kúpeľňu upraviť tak, aby poskytovala dostatok pohodlia. Ani pri maximálnej snahe sa nám však zrejme nepodarí malú kúpeľňu nafúknuť a premeniť na veľkú a luxusnú. Uvažujme teda ako spojiť príjemnú stránku kúpeľne s jej praktickým a funkčným využitím.

V ponuke sanitárnej keramiky sa nachádzajú moderné a priestorovo nenáročné série, ale aj luxusné série s priestrannými vaňami a umývadlami s bočnými odkladacími plochami. Tieto rozmernejšie a luxusné zariaďovacie predmety nás môžu zlákať svojím atraktívnym dizajnom, ale v malej kúpeľni by vyzerali stiesnene a ich krása by nevynikla.


Kúpeľňové metamorfózy (3 .časť)

48898

Väčšina sériovo vyrábaných zariaďovacích predmetov s výnimkou vaní, vaničiek a sprchovacích boxov sa vyrába zo sanitárnej keramiky s bielou alebo farebnou glazúrou, v ponuke niektorých firiem však nájdete aj plastové (akrylátové) umývadlá, ktoré sú zväčša zabudované do kúpeľňového nábytku, alebo luxusné umývadlá zo skla a výnimočne aj z dreva. Drevo, sklo a antikoro sa používajú aj pri výrobe exluzívnych sprchovacích boxov a ovládacích sprchovacích panelov. A aby bolo kam uložiť drobné predmety, ktorých je v kúpeľni neúrekom, treba myslieť aj na otvorené police, skladné regály a zavesené či voľne stojace skrinky, ktoré svojím dizajnom zapadnú do celkovej kompozície.


Kúpeľňové metamorfózy (3 .časť)

48900

Keď máte už vybratý obklad, dlažbu i zariaďovacie predmety do kúpeľne, môžete sa venovať výberu doplnkov. Vešiaky, držiak na tolatný papier, zásobník na toaletný papier, stojan na WC kefu, držiak na zásobník s tekutým mydlom, držiak na mydlo, držiak na uteráky či držadlo na uľahčenie vstávania z vane sú detaily, vďaka ktorým bude mať v kúpeľni i vo WC svoje miesto skutočne každá drobnosť.

Vaňa či sprchovací box?

Ak je kúpeľňa veľmi malá a zmestila by sa do nej len úzka a krátka vaňa s obdĺžnikovým pôdorysom a ešte potrebujeme vytvoriť ďalší priestor, napr. na práčku, je na zváženie, či namiesto vane radšej zvoliť sprchovací kút. Toto riešenie je vhodné pre športovo založených ľudí s rýchlym životným štýlom, ktorým určite v budúcnosti nebude chýbať uvoľnenie v podobe dobrého kúpeľa.

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom mieste


Kúpeľňové metamorfózy (3 .časť)

48903

Napokon človek sa niekedy len ťažko uvoľní vo vani, ktorá mu neposkytuje dostatok voľnosti. Dobrovoľne odmietnutý luxus nám môže vynahradiť luxusnejšia sprchovacia súprava alebo parný box. Takúto zostavu zvyčajne tvorí plochá (s hĺbkou 35 až 65 mm) alebo hlboká (s hĺbkou 150 až 180 mm) vanička z akrylátu alebo zo smaltu, alebo vymurovaná vanička obložená dlaždicami s protišmykovou úpravou. Proti striekajúcej vode sa inštalujú priehľadné zásteny s jedným alebo dvoma krídlami posuvných alebo otváravých dvierok. Dizajn zásteny alebo celého boxu, použitý materiál a spôsob uchytenia zásteny závisia od pôdorysného tvaru a cenovej kategórie boxu. Lacnejšie typy sprchovacích boxov majú polykarbonátové priehľadné steny s rozličnými vzormi, drahšie bývajú z bezpečnostného skla a k stenám sa prichytávajú antikorovými konzolami s príťažlivým dizajnom. Drahšie sprchovacie armatúry sa budujú pod stenu, jednoduchší variant predstavujú klasické batérie s ručnou sprchou a vodiacou tyčou. Oba typy môžu mať termostat.


Kúpeľňové metamorfózy (3 .časť)

48899

Sprchovacie boxy sú uzavreté kabíny, ktoré majú o niečo väčšie rozmery ako sprchovacie kúty. Ponúkajú aj možnosť relaxácie v podobe rozličných druhov masáže alebo parného kúpeľa, preto sa v boxe zvyčajne nachádza aj malé sedadlo. Vo väčších boxoch sa môžu súčasne pariť aj dve osoby. Niektoré dokonalejšie typy boxov majú aj zariadenie na reflexnú masáž chodidiel.

Máte chuť na domáce kúpele?

Výber a inštalácia vane poskytujú mnoho kombinačných možností. Vane môžu mať rozličný tvar, funkciu i spôsob zabudovania. Väčšinou sa budujú nad podlahu, ale v rodinných domoch stojí za zváženie aj umiestnenie na podlahe alebo zapustenie do podlahy voľne v priestore. Tento spôsob montáže je technicky náročnejší a vyžaduje spoluprácu s odborníkom na zdravotechniku, aby sa zabezpečilo bezproblémové riešenie vedenia odpadového potrubia. Uplatňuje sa predovšetkým v luxusnejších kúpeľniach.


Kúpeľňové metamorfózy (3 .časť)

48902

Veľké a anatomicky tvarované vane sa vyrábajú z plastu, no pri jednoduchších tvaroch vaní a vaničiek sú stále obľúbené smaltové v rozličných hrúbkach. Výrobcovia vaní ponúkajú príslušenstvo v podobe výškovo nastaviteľných nožičiek a polystyrénových foriem (nosičov), ktoré sa ukladajú do vzduchovej dutiny pod vaňou a slúžia ako zvuková i tepelná izolácia. Vaňa sa zvyčajne obmuruje a obloží obkladom, ale k niektorým typom vaní možno dokúpiť aj hladké i tvarované čelné panely. Aj smaltované povrchy majú špeciálnu úpravu, ktorá odpudzuje vodu a nečistoty. Šírka vaní býva minimálne 700 mm, bežné dĺžky sú v rozpätí od 1200 do 1900 mm.


Kúpeľňové metamorfózy (3 .časť)

48905

Hydromasážne vane sa čoraz častejšie stávajú príjemným vybavením kúpeľne, ktoré dokáže kúpeľňu premeniť na kúpele. Pri nákupe hydromasážnej vane sú rozhodujúce jej veľkosť a tvar (rohové, kruhové, oválne, v tvare malého bazéna), ale aj systém hydromasáže, ktorý má vaňa k dispozícii (vírivá masáž – whirlpool, perličková masáž – airpool, kombinovaná masáž – turbopool a doplnková bioenergetická „masáž“, ktorá využíva účinky arómoterapie, chromoterapie a hudobnej terapie). Hydromasážna vaňa sa montuje na špeciálny nosný rám, na ktorom sa nachádza hydromasážne zariadenie (cirkulačný obvod, motor s čerpadlom). Hydromasážnu vaňu musí nainštalovať a sprevádzkovať odborne zaškolený technik.

Rekonštrukcia kúpeľne nie je síce úloha jednoduchá, ale netreba prepadať panike. Zariaďovanie každého druhu poskytuje úžasnú možnosť sebarealizácie. Celé plánovanie kúpeľne, výber obkladu, dlažby a zariadenia môže byť aj zábavou. Ak ste sa rozhodli, že celá rekonštrukcia kúpeľne bude vo vašej réžii a prieskum obchodov si beriete na vlastné plecia, možno sa spočiatku budete pri pohľade na súčasnú obrovskú ponuku sanitárnych výrobkov a obkladov cítiť bezradní. Ale vo finále rekonštrukcie budete zaručene pôsobiť ako ostrieľaní odborníci a skúsenosti budete nakoniec rozdávať aj známym či susedom…

Kategória: Bývanie Kúpeľňa, WC
Tagy: kúpeľňa sanita
Zdieľať článok

Diskusia