Kvalitným vysávačom proti špine

22. 06. 2005
Zdieľať

Súčasný životný štýl sa veľmi zmenil. Čoraz viac času trávime v interiéroch budov, kde vzduch v mnohých prípadoch je rovnako znečistený ako v uliciach mesta. Prieduškové problémy, astma, alergie a ostatné chronické ochorenia sú odrazom jeho kvality. A ako je to priamo u nás doma? Mikroskopicky malé častice, prach, roztoče, alergény z domácich miláčikov, textilných vláken, častice zo stavebných materiálov i naša odumretá pokožka nášmu zdraviu skutočne nedodajú. Ak naozaj chceme predísť vdychovaniu veľkého množstva zvírených rôznorodých častíc, zamedziť dráždeniu dýchacích orgánov a vypestovaniu si neskorších zdravotných problémov, je namieste poobhliadnuť sa po kvalitnom vysávači.

Ako si kúpiť vhodný a kvalitný vysávač?

V súčasnosti je na našom trhu dostupné veľké množstvo vysávačov a je len na vás, či sa rozhodnete pre klasické prenosné vysávače (na suché vysávanie, viacúčelové – multifunkčné, automatické, ručné…), alebo zvolíte ďalšiu možnosť v podobe centrálneho vysávacieho systému. Okrem toho, ako vysávač vyzerá, v akej je farebnej škále a cenovej relácii, sa treba pozrieť pod jeho povrch, teda aký má sací výkon, príkon, hlučnosť a v neposlednom rade aj filtračný systém.

Výkon vysávača

V krátkosti si rozoberme sací výkon, pretože pri nákupe by sme sa mali pýtať práve na tento údaj, ktorý sa meria vo wattoch a prezradí nám silu a efektivitu vysávania. Čím vyšší je sací výkon, zabezpečený veľkým podtlakom a prúdom vzduchu, tým lepšie pre kvalitu vysávača. Rozsah sacieho výkonu sa pohybuje v medziach 100 – 350 W pri bežných vysávačoch. Najkvalitnejšie vysávače v súčasnosti majú sací výkon až 400 – 440 W. Pri všetkých modeloch sa meria sací výkon na hubici a mal by sa uvádzať podľa jednej normy, napríklad IEC 312.

Príkon vysávača

Často sa dopúšťame chýb pri hodnotení kvality vysávača podľa výšky príkonu. Nejde však o údaj, ktorý ovplyvňuje kvalitatívne funkcie vysávača, ale kvantitu financií vynaložených za spotrebu elektrickej energie. Príkon sa takisto udáva vo wattoch a zvyčajne sa pohybuje od 700 do 1 800 W. Teda predstava, čím vyšší príkon, tým silnejší vysávač, nie je pravdivá.

Filtrácia vysávača

Dôležitá pri kúpe vysávača je jeho efektívna filtrácia a účel nielen vysať prach a nečistoty, ale ich aj účinne zadržať a nedovoliť ich spätné vypúšťanie do ovzdušia. Treba si rozmyslieť, či budeme šetriť peniaze pri kúpe vysávača s textilným vreckom, ktorý nám jemný prach nezachytí, alebo sa rozhodneme pre kvalitu vysávačov s niekoľkostupňovou filtráciou vrátane špeciálnych filtrov na drobné častice. Na určenie schopnosti filtrácie sa udáva tzv. emisia prachu v miligramoch na kubický meter (mg/m3) podľa normy IEC 312. Pre orientáciu uvedieme parametre filtrácie vysávačov s nízkou úrovňou, ktorá má emisiu prachu 0,25 mg/ m3. Špičkové sú tie výrobky, ktoré majú úroveň emisie prachu 0,002 mg/ m3 a sú vhodné pre alergikov.

Hlučnosť vysávača

Iste nikoho nepoteší sobotné prebudenie nepríjemným hlukom vysávača. Preto bez povšimnutia by nemali zostať ani údaje o hlučnosti výrobku, udávané v decibeloch. Dôležitá je aj norma, podľa ktorej výrobca údaj v decibeloch uvádza – najčastejšie podľa štandardu IEC 704. Priemerný vysávač dosahuje hlučnosť okolo 80 dB, špičkové iba 69 dB.

Centrálny vysávací systém



Kvalitným vysávačom proti špine

26609

V úvode sme spomenuli centrálny vysávací systém (CVS), ktorý zabezpečuje vysokoúčinné a komfortné odstraňovanie prachu a iných nečistôt centrálnym spôsobom vo všetkých miestnostiach a podlažiach rodinného domu či bytu. Takéto riešenie vysávania našich domácností má niekoľko výhod a charakteristík ako vysávanie bez vírenia prachu, pretože v miestnosti sa nasáva iba prach, ktorý sa potrubím odvádza cez agregát do exteriéru. Odvod nasatých nečistôt je mimo obytného priestoru. Sací výkon je o 10 až 40 percent vyšší než pri prenosných vysávačoch. Výhodou je nehlučná prevádzka a jednoduchá manipulácia len s ľahkou pružnou hadicou, ako i spoľahlivosť systému bez špeciálnej údržby a napokon dlhá životnosť.


Kvalitným vysávačom proti špine

26608


Pri realizácii CVS treba ako aj pri iných sieťach technického zariadenia vypracovať projekt, prípadne ideové riešenie systému na umiestnenie rozvodov a rozmiestnenie zásuviek, aby sa zabezpečilo optimálne prepojenie zásuviek a čo najkratšie vedenie potrubia budovou. Vedenie potrubia v podlahách, stenami alebo v podhľadoch je potrebné zvážiť na základe daností interiéru a nenáročnosti riešenia. Súčasťou CVS je agregát, ktorý sa nachádza v najnižšej časti domu, mimo obytných miestností, v suteréne, resp. v garáži. Je umiestnený tak, aby v jeho blízkosti bola elektrická zásuvka na 230 V a pod agregátom voľný priestor min. 40 cm na manipuláciu. Montáž CVS prebieha v dvoch etapách. Ako prvá prebieha vlastná montáž potrubia do pripravených drážok pred omietkami a inštaláciou podlahového kúrenia. Vytvoria sa vetvy a na ich konci podzásuvka. Hadicové výstupy sa umiestnia približne 30 cm nad úrovňou podlahy a prepoja sa vzájomne riadiacim vodičom. V druhej etape sa nainštaluje vysávací agregát s tlmičom a vonkajšou vyfukovacou klapkou. Namontujú sa vrchné zásuvky a celý systém sa vyskúša. Vysávanie je už veľmi jednoduché, pretože vysávač sa spustí automaticky po nasunutí vysávacej hadice do ľubovoľnej zásuvky a naopak, automaticky sa vypne vytiahnutím hadice.



Viac v galérii k článku.

Kategória: Bývanie Domáce spotrebiče
Tagy: bývanie domáci pomocníci vysávač
Zdieľať článok

Diskusia