Biela sedačka – ako si ju udržať dlho čistú a krásnu

Biela sedačka – ako si ju udržať dlho čistú a krásnu

10. 03. 2020
Zdieľať

Priťahuje pohľady, no nielen to. Žiaľ, aj škvrny a všetku špinu. Práve to mnohých od jej kúpy odrádza. Ak však zvolíte správny poťah a budete sa držať overených postupov a rád, budete môcť svoju snehobielu sedačku nielen dlho obdivovať, ale ju dokonca i beztrestne používať.


Biela sedačka je ako klenot vo vašej obývačke. Tento úžasný levitujúci obláčik vás doslova  láka leňošiť. S kompletne snímateľným poťahom nemusíte mať žiadne obavy. Môžete ho čistiť  chemicky, dokonca i v práčke. Ak si vyberiete sedačku na www.cultdesign.cz, môžete si spolu s  ňou objednať aj náhradný poťah.

biela sedačka v interiéri
Cult desing

Biela sedačka je ako klenot vo vašej obývačke. Tento úžasný levitujúci obláčik vás doslova láka leňošiť. S kompletne snímateľným poťahom nemusíte mať žiadne obavy. Môžete ho čistiť chemicky, dokonca i v práčke. Ak si vyberiete sedačku na www.cultdesign.cz, môžete si spolu s ňou objednať aj náhradný poťah.

Snímateľný poťah

Najrozšírenejším spôsobom, ako uchrániť bielu pohovku pred znečistením, je snímateľný alebo ochranný poťah. Jeho výhodou je, že ho možno dať hneď po ušpinení do čistiarne. Ak sa dá poťah  rozdeliť na viacero častí, môžete prať len jednu jeho časť, to znamená, že môžete použiť aj  práčku, ktorú máte doma.

Ak vaša sedačka snímateľný poťah nemá, môžete si dokúpiť univerzálny  elastický alebo multielastický ochranný poťah. Multielastické poťahy je možné rozťahovať do  šírky i do výšky, takže sa prispôsobia i rozmerovo atypickým sedačkám. Ďalšou možnosťou je dať  si zhotoviť poťah na mieru (prípadne si ušiť vlastný). Ten budete môcť kedykoľvek vyprať, obmeníte ním vzhľad obývačky a pôvodný (originálny) poťah vám vydrží omnoho dlhšie.


Pomocou nanoimpregnácie textilu bude textilný poťah odolnejší proti vode, olejom aj tekutinám  a odstraňovanie nečistôt a škvŕn bude omnoho ľahšie. Litrové balenie postačí na impregnáciu  plochy 8 – 10 m2. Za 52,67 € kúpite na www.nanoprom.sk

čistiace pomôcky
www.nanoprom.sk

Pomocou nanoimpregnácie textilu bude textilný poťah odolnejší proti vode, olejom aj tekutinám a odstraňovanie nečistôt a škvŕn bude omnoho ľahšie. Litrové balenie postačí na impregnáciu plochy 8 – 10 m2. Za 52,67 € kúpite na www.nanoprom.sk


Impregnácia. Ak už máte doma žiarivú bielu sedačku, verte, že to bude práve ona, ktorá schytá  prvý „fľak-mat“. Impregnácia by sa mala robiť zhruba každého pol roka, pričom je dobré pohovku  ošetriť hneď, ako si ju priveziete domov. (Foto www.westwingnow.sk)

biela sedačka v interiéri
Westwing

Impregnácia. Ak už máte doma žiarivú bielu sedačku, verte, že to bude práve ona, ktorá schytá prvý „fľak-mat“. Impregnácia by sa mala robiť zhruba každého pol roka, pričom je dobré pohovku ošetriť hneď, ako si ju priveziete domov. (Foto www.westwingnow.sk)

Odolný materiál

Skôr než si na ňu sadnete s kávou v ruke, zaobstarajte si špeciálny ochranný sprej, ktorým naimpregnujete poťah sedačky. Ochranná látka sa zafixuje na materiál sedacej súpravy, čím sa vaša biela labuť stane odolnou proti špine i vode. Ak ešte bielu sedačku doma nemáte, premýšľajte nad spôsobmi jej ochrany a čistenia už pred samotnou kúpou. Lepšie materiály majú rôzne užitočné funkčné schopnosti.

Tip: Všetky sedačky na jednom mieste

V súčasnosti výrobcovia ponúkajú i látky v kvalitnom vyhotovení s nenáročnou údržbou – odpudzujúce špinu a ďalšie nečistoty (aquaclean, easyclean). Nové technológie zabraňujú vsiaknutiu tekutiny a inej špiny do látky. Ďalšou výhodou je ich rýchle a nenáročné čistenie, pri ktorom vám stačí len biela handrička a čistá voda. Pri klasickom poťahu z tkaniny vám pomôže impregnačný sprej. 


Veľkým pomocníkom pri odstraňovaní zvieracích chlpov z látok je sušička bielizne. Dokáže to  práve vďaka tomu, že horúci vzduch vyfúka z tkaniny nielen vodu, ale i prach, uvoľnené vlákna  a aj zvieracie chlpy.

biela sedačka v interiéri
isifa/shutterstock

Veľkým pomocníkom pri odstraňovaní zvieracích chlpov z látok je sušička bielizne. Dokáže to práve vďaka tomu, že horúci vzduch vyfúka z tkaniny nielen vodu, ale i prach, uvoľnené vlákna a aj zvieracie chlpy.

Zvieracie chlpy

Máte domáceho miláčika? Už na začiatku je potrebné si uvedomiť, že stopy po ňom budú všade. Stále. Tu pomáha len pravidelné odstraňovanie chlpov z povrchu sedačky, a to denne. Najúčinnejším pomocníkom je tzv. PET vysávač. Jeho výhodou sú špeciálne PET kefové hlavice,  ktoré vysávajú, sajú a súčasne textíliu kefujú, takže dokáže odstrániť i chlpy zapichnuté  hlboko v tkanine. Ak máte snímateľný poťah, vložte do práčky počas prania tzv. odchlpovače. Sú to guľôčky, na ktoré sa nalepia uvoľnené chlpy.

Skvelým pomocníkom je aj sušička, ktorá vďaka horúcemu vzduchu odstráni všetky zvyšné chlpy, dokonca i tie hlboko zapichnuté v poťahu.  Šikovný a pomerne lacný pomocník je tiež lepiaci valček na textil, ktorý vám pomôže za pár sekúnd najmä s menšími plochami. Ak je potrebný rýchly zásah a návšteva stojí pred dverami, použite odchlpovacie rukavice s gumeným povrchom. 


AquaClean Technology – táto úprava pokrýva jednotlivé vlákna neviditeľnou molekulárnou  vrstvou, ktorá zabráni preniknutiu nečistôt do látky. Sedačky na mieru s úpravou aquaclean  ponúkajú viacerí slovenskí výrobcovia. (Foto www.traumzuhause.shop)

biela sedačka v interiéri
www.traumzuhause.shop

AquaClean Technology – táto úprava pokrýva jednotlivé vlákna neviditeľnou molekulárnou vrstvou, ktorá zabráni preniknutiu nečistôt do látky. Sedačky na mieru s úpravou aquaclean ponúkajú viacerí slovenskí výrobcovia. (Foto www.traumzuhause.shop)

Svetlo a vetranie

Ak opierky a vankúše na sedačke nie sú pripojené k sedačke, snažte sa ich pravidelne otáčať. Čalúnenie a poťahy na vankúšoch tak vydržia dlhšie. Slnečné žiarenie takisto nemá na sedačku dobrý vplyv, látka môže časom vyblednúť.

Biela sedačka by pri dlhodobom vystavovaní slnku mohla získať nepekný žltý nádych. Ideálne je, ak ju umiestnite tak, aby na ňu nedopadalo priame slnečné svetlo. Ak to možné nie je, snažte sa ju aspoň chrániť – počas letných dní i vašej neprítomnosti pomôžu zatiahnuté závesy.

Materiál samotného poťahu je dôležitý. Kým čistenie bavlnených tkanín je pomerne problematické, poťahy zo syntetických materiálov (polyester, akryl, polyamid) sa dajú v prípade nehody vyčistiť veľmi dobre.

Prvá pomoc pri nehodách

Konajte rýchlo

V prípade škvŕn na vašej milovanej pohovke ide skutočne o minúty, dovolíme si povedať, že dokonca o sekundy. Konajte preto rýchlo. Čistenie v žiadnom prípade neodkladajte na ďalší deň. Nie, ani na ďalší týždeň a už vôbec nie na deň, ktorý je pred dňom svokrinej návštevy. Myslite  na to, že čas je váš nepriateľ. Čím dlhšie necháte fľak sedieť na svojom bielom tróne, tým  viac námahy vás bude stáť jeho neskoršie odstránenie. Hneď ako vidíte letieť prvé kvapky smerom nadol, chyťte čistú bielu handričku a jedným, nanajvýš dvoma akrobatickými skokmi sa presuňte k pohrome a bojujte, čo vám sily stačia.

Vysať, nie drhnúť

Postupujte takto: Najprv sa zhlboka nadýchnite. Potom očistite škvrnu. Kľúčová je technika – v žiadnom prípade sa nesnažte škvrnu šúchať či inak drhnúť. Tak by ste špinu iba viac zatierali hlbšie do tkaniny, prípadne ju rozmazávali do strán. Najskôr si vezmite čistú papierovú servítku a pritláčajte ju na znečistené miesto, aby sa tekutina vstrebala. Následne čistou bielou (bavlnenou) handričkou a vlažným mydlovým roztokom krúživými pohybmi očistite škvrnu. Postupujte pomaly, s jemným tlakom od okraja škvrny smerom dovnútra. 


Silikónové rukavice so štetinkami sú flexibilné a hygienické. V domácnosti majú všestranné  využitie – pomôžu i pri odstraňovaní zvieracích chlpov. Za 14,99 € kúpite na www.tchibo.sk.

čistiace pomôcky
Tchibo

Silikónové rukavice so štetinkami sú flexibilné a hygienické. V domácnosti majú všestranné využitie – pomôžu i pri odstraňovaní zvieracích chlpov. Za 14,99 € kúpite na www.tchibo.sk.

Čím čistiť

Pri čistení sedačky si často vystačíte i s obyčajným saponátom či šampónom. Neriedeným saponátom zlikvidujete umelecké diela svojich detí – zničí škvrny od kakaa či prepisovačky. Veľkej obľúbenosti sa teší aj žlčové mydlo, ktoré kúpite v každej drogérii za pár centov. Babské rady ďalej odporúčajú kuchynskú soľ, vínny ocot, citrónovú šťavu a sódu bikarbónu. Z chemických prostriedkov je veľmi obľúbený a účinný penový čistič. Ide o prípravok, aký sa používa aj na tepovanie autosedačiek. Stačí ho nastriekať na povrch sedačky, nechať chvíľu pôsobiť a potom zotrieť vlhkou handrou.

Pred kúpou sedačky sledujte aj to, akú má svetlostálosť či oderuvzdornosť. Odolnosť proti oderu sa uvádza v počte tisícov otáčok Martindale. Domáce textílie s hodnotami 25 000 až 45 000 Martindale sú vhodné pre denne namáhané kusy nábytku.

Text: Katarína Paukeje
Foto: Archív firiem
Zdroj: časopis Môj dom

Kategória: Nábytok
Tagy: sedačky
Zdieľať článok

Diskusia