Legendárna a tvarovo jednoduchá pohovka už roky očaruje svojím pohodlím

14. 08. 2019
Zdieľať

V úsporných, tvarovo oklieštených obrysoch tejto pohovky sa ukrýva zvláštne napätie medzi mimoriadne súčasným a klasickým (takmer spomienkovým) vzhľadom.

Originál 1969

STROHÉ SEDENIE

Paustian Modular Sofa je zložené z jednoduchých čalúnených častí. V roku 1969 ho navrhol Erik Rasmussen pre dánsky podnik Paustian.


Erik Rasmussen (1930 – 1984) dánsky dizajnér

Erik Rasmussen (1930 – 1984) dánsky dizajnér

O takzvaných archetypoch sme v našich článkoch písali už niekoľkokrát. Archetyp v nábytkárstve predstavuje prapôvodný tvar, prvotný model či abstraktnú predlohu, ktorá v sebe zhmotňuje tú najvnútornejšiu podstatu nábytku.

Archetyp s najväčšou pravdepodobnosťou dostanete napríklad vtedy, ak malé dieťa necháte nakresliť stoličku, lampu alebo pohovku. V poslednom menovanom prípade by zrejme nakreslilo niečo podobné modelu Paustian Modular Sofa.

Toto tvarovo skromné, no v pohodlí štedré sedenie však nie je dielom žiadneho dieťaťa, ale dánskeho dizajnéra Erika Rasmussena. Pohovku navrhol v roku 1969 pre kodanský nábytkový obchod Paustian, ktorý vznikol len pár rokov predtým ako distribútor popredných európskych značiek. Popri stoličkách, skrinkách a ďalšom dovozovom tovare si majiteľ showroomu Ole Paustian povedal, že skúsi i vlastnú výrobu.

Oslovil Erika, aby preňho vytvoril zopár návrhov. Pohovka sa stretla s priaznivou odozvou, a tak Ole začal s dizajnérom spolupracovať tesnejšie, napríklad na návrhu loga či na grafickom riešení tlačovín obchodu. Talent Rasmussena spočíval najmä v tom, že dokázal hravo preniesť úderný grafický výraz do hmatateľných predmetov.

Aj Paustian Modular Sofa je úderným objektom. S priamočiarymi, geometricky zjednodušenými obrysmi pripomína sochu; v zámernej štýlovej neutralite získava silu nadčasovej elegancie. To najdôležitejšie však je, že vďaka tvarovej striedmosti vynikne zvolené čalúnenie.

Prečítajte si tiež:

Ako si urobiť z obývačky najlepšie miesto v dome

Či už majiteľ uprednostní hladké textúry, zdržanlivé, alebo, naopak, expresívne farby, pruhy, či kvetované vzory, vždy dosiahne jedinečný vzhľad, ktorý ľahko zapadne do celkového rámca interiéru.

Pohovku, ktorá pozostáva len z dvoch základných modulov (priameho a rohového prvku) doplnených taburetom, dodnes predáva firma Paustian. Tento rok v galérii na vychytenej kodanskej nákupnej ulici Strøget predstavili čalúnenú edíciu pripravenú v spolupráci s módnym návrhárom Rafom Simonsom a dánskym textilným gigantom Kvadrat.

Pokračovatelia


Legendárna a tvarovo jednoduchá pohovka už roky očaruje svojím pohodlím

2457927
BLÅ STATION

2017

MIMORIADNY SYMPAŤÁK

Bob je všestranný sedací systém, ktorý bol vyvinutý s cieľom vytvárať nekonečné možnosti zostáv s čo najmenším počtom čalúnených častí. Preto je zložený len z úzkych, rozkošne „pupkatých“ pruhov ukladaných tesne vedľa seba. Tak možno zostaviť prosté kreslo, viacmiestnu pohovku, alebo hoc aj celú pohovkovú „míľu“. Nábytkovú stavebnicu vyvinuli Thomas Bernstrand a Stefan Borselius pre švédsku firmu Blå Station.


Legendárna a tvarovo jednoduchá pohovka už roky očaruje svojím pohodlím

2457931
Cassina

2018

ABSOLÚTNE POHODLIE

Pohovky Bowy majú na svedomí expertní čalúnnickí majstri zo spoločnosti Cassina a tiež vychytená návrhárka Patricia Urquiola. Podobne ako ostatný nábytok na tejto dvojstrane, aj Bowy vychádza z jednoduchých geometrických tvarov – kvádrov a pekne zaguľatených oblín. V tomto prípade je geometria zvýraznená stehmi čalúnenia. Pohovka je bohatou zostavou modulov doplnených lesklými stolíkmi inšpirovanými štýlom 70. rokov. Cassina


Legendárna a tvarovo jednoduchá pohovka už roky očaruje svojím pohodlím

2457929
JOEL MATTHIAS HENRY

2019

LÁMAČ SŔDC 

Tak pomenoval dizajnér Johannes Torpe svoju novú pohovku Heartbreaker a na prvý pohľad je zjavné prečo. Operadlá tejto priamočiarej pohovky dostali obrys srdca rozlomeného na dve polovice. Pomenovanie však dostáva ďalší význam, keď zistíme, že Johannes ju skutočne navrhoval po škaredom rozchode – strávil niekoľko bezsenných nocí, kým sa zo svojho žiaľu „vykreslil“ do tohto pôvabného, emóciami nabitého nábytku. Vyrába Moroso.

TEXT: MICHAL LALINSKÝ
FOTO: PAUSTIAN, BLÅ STATION, CASSINA, MOROSO
ZDROJ: časopis Môj dom 7/2019

Kategória: Nábytok
Tagy: pohovky sedacie súpravy
Zdieľať článok
Poznáte kalette? Je to nový druh zeleniny, ktorý prinesie zdravú úrodu aj počas chladných mesiacovZáhrada

Poznáte kalette? Je to nový druh zeleniny, ktorý prinesie zdravú úrodu aj počas chladných mesiacov

Ako pestovať zemiaky v nádobách?Záhrada

Ako pestovať zemiaky v nádobách?

Ako jednoducho opraviť škrabance na drevenom nábytku? Pomocou vlašského orecha!Urob si sám

Ako jednoducho opraviť škrabance na drevenom nábytku? Pomocou vlašského orecha!

Dajte šancu strukovinám! Sú prospešné pre nás aj pôdu a niektoré druhy môžeme stále vysiaťZáhrada

Dajte šancu strukovinám! Sú prospešné pre nás aj pôdu a niektoré druhy môžeme stále vysiať

Diskusia