Zrenovovaný a na tyrkysovo natretý historický bielizník v interiéri s drevenými stenami.

Renovácia nábytku krok za krokom: Tri nenáročné techniky, po ktorých budú staré či nudné kúsky vyzerať ako nové (návody)

Galéria (4)
Zdroj: Lia_Russy/Shutterstock
21. 11. 2024
Zdieľať

Máte doma starý zachovalý nábytok a nechcete sa ho vzdať? Nádherné kúsky z masívu, ktoré slúžili už niekoľkým generáciám však po čase strácajú svoju farbu či lesk. Prinavráťte im ich kúzlo vďaka našim postupom renovácie.

Kvalitný nábytok dokáže prežiť dlhé obdobie bez toho, aby sa porušila jeho funkčná stránka. Tá estetická sa však po rokoch stráca. Drevu stačí pritom len chvíľa pozornosti a retro kúsok sa dokáže zmeniť na nepoznanie. Nielenže získate originálne kúsky, ale zachováte vaše spomienky, šetríte životné prostredie a v neposlednom rade i vašu peňaženku. V tomto článku vám predstavíme tri efektívne postupy, ako premeniť opotrebovaný nábytok na dizajnový prvok, ktorý sa stane ozdobou vášho domova.

Náš tip

Kým sa pustíte do premeny nábytku, uistite sa, z čoho je vyrobený. Nižšie uvedené postupy sú vhodné najmä na nábytok z masívu. Pri zariadení z preglejky či lisovaných dosiek bude treba uplatniť iné postupy, odporúča Kristi, ktorá sa úprave nábytkov venuje dlhoročne.

Použite farbu

Najjednoduchšou možnosťou, ako môžete zmeniť vzhľad vášho dreveného nábytku, je premaľovať ho. Na masívne drevo môžete použiť rôzne typy farieb i lakov, ktoré zdôraznia jeho prirodzenú textúru.

Prečítajte si tiež
Obnovujú socialistický nábytok: Niekomu sa staré kúsky nepáčia, lebo im pripomínajú minulosť. A potom ľutujú, čo všetko vyhodili

Postup

  1. Nábytok v prvom kroku starostlivo očistite. Postačí vám aj handrička s bežným čistiacim prostriedkom. Nechajte ho vyschnúť.
  2. Ak je nábytok silnejšie znečistený alebo mastný, môžete vyskúšať odmasťovač. Druh odmasťovača zvoľte podľa materiálu, resp. povrchovej úpravy nábytku. Použiť sa dá napríklad aj octová voda či izopropylalkohol. Acetón môže pri lakovanom nábytku poškodiť povrch. Prípravok vždy najprv vyskúšajte na malom kúsku nábytku.
  3. Po očistení a vysušení nábytku z neho odmontujte všetky kovové časti, najmä úchyty a očistite ich. Ak má nábytok zásuvky, vyberte ich, dvierka na skrinkách odmontujte.
  4. Odstráňte z nábytku predošlý náter, prípadne aj lak. Použiť na to môžete brúsny papier alebo jemná brúska. S odolnejšími lakmi si poradí riedidlo, prípadne odstraňovač starých náterov.
  5. Po čistení odstráňte z nábytku všetok prach a zbytky starých náterov.
  6. Ak na nábytku vznikli praskliny či priehlbiny, opravte ich tmelom na drevo. Postupujte pri tom podľa návodu na obale.
  7. V prípade, že drevo poškodil červotoč, ošetrite ho najprv vhodným prípravkom na drevokazné škodce, až potom dierky opravte tmelom
  8. Najzaujímavejšou časťou celej renovácie je natieranie nábytku. Na začiatok naneste na celý povrch nábytku základnú farbu na drevo.
  9. Po zaschnutí základnej vrstvy môžete aplikovať vami vybranú farbu na drevo.
  10. Po nanesení poslednej vrstvy farby a jej dôkladnom vysušení ešte naneste ochranný lak alebo vosk, čím postup zakončíte.
  11. Namontuje očistené kovové úchytky i dvierka späť na miesto a zásuvky založte do drážok.
Žena maľuje valčekom starú drevenú stoličku.

Farba je skvelým spôsobom, ako starž návytok oživiť. Zároveň ňou prekryjete drobné nedostatky dreva. Zdroj: Shutterstock

Tapeta na nábytok

Tapetovanie starého nábytku je skvelý spôsob, ako mu rýchlo a jednoducho dodať unikátny vzhľad. Táto technika vám umožní pridať rôzne vzory či textúry, ktoré by bolo náročné dosiahnuť tradičným náterom. Otapetovať môžete celý nábytok, prípadne sa zamerať len na konkrétne časti, ako napríklad dvierka, zásuvky či bočné strany. Tapetovanie nábytku je navyše rovnaké ako tapetovanie stien a s trochou prípravy to zvládne naozaj každý.

Prečítajte si tiež
Zo zvyškového dreva si spravil aj nábytok. Ako si architekt premenil bývalú papiereň a mlyn na neobvyklé bývanie

Postup

  1. Na začiatku si zvážte, ktoré časti by ste chceli otapetovať a dôkladne ich zmerajte.
  2. Vyberte si samolepiacu tapetu a narežte presné tvary podľa nábytku.
  3. Predtým, než prejdete k lepeniu, si najskôr nábytok dôkladne pripravte. Ak budete tapetovať zásuvky alebo dvierka z úchytkami, najprv ich odmontuje. Tapetovaný povrch očistite a vybrúste, aby mal rovnomerný povrch.
  4. Pri lepení tapiet sa riaďte návodom, ktorý sa môže líšiť od veľkosti plochy a typu tapety. Vo všeobecnosti však jednou rukou tapetu odlepujte a druhou ju pridržujte na ploche a postupne od stredu smerom hore ju vyrovnávajte. Na vyrovnávanie vám pomôže stierka.
  5. Dajte si dobrý pozor na okraje a ubezpečte sa, že sú dobre prilepené. Ak z nábytku trčia časti tapety, opatrne ich odrežte.
  6. Na miesta, kde budete opäť prichytávať úchytky, urobte do tapety opatrne potrebné dierky. Ak ste pracovali s natierateľným lepidlom, ubezpečte sa, že je dobre zaschnuté.
  7. Rozložené časti dajte opäť na miesto.
Starý bielizník po renovácii a úprave farbou a tapetou.

Tapeta dodá nábytku neobyčajný šmrnc. Ak nie ste fanúšikom farebných vzorov, siahnite po embosovanom papieri, ktorý vytvorí zaujímavý reliéf. Zdroj: DM with AI

Metóda opaľovaného dreva

Ak túžite po netradičnej a pritom lacnej zmene nábytku, v posledných rokoch sa do popredia dostáva metóda opaľovaného nábytku. Ide v podstate o povrchovú úpravu dreva, ktorá spočíva v jeho opálení, ktoré vytvorí špecifickú zuhoľnatenú vrstvu. Následne sa na povrchu vybrúsi uhlie, čím krásne vyniknú letokruhy. Metóda je vhodná na nábytok bez povrchovej úpravy chemikáliami, lakmi či farbami.

Prečítajte si tiež
Mladá Slovenka vyrába z kokosového odpadu materiál na obľúbené stoličky

Postup

  1. Nachystajte si nábytok a plynový horák. Na prácu je ideálny exteriér, resp. dobre vetraný väčší priestor, kde sa nenachádzajú horľavé látky ani chemikálie
  2. Plynový horák zapáľte a z dostatočnej vzdialenosti drevo rovnomerne opáľte najskôr z jednej, následne i z druhej strany.
  3. Stupeň opálenia je na vás. Štruktúra dreva vynikne už pri ľahkom opálení, ktoré už netreba čistiť, možné je však drevo opáliť dočierna a následne vzor vyčistiť.
  4. Ak ste si zvolili silnejšie opálenie, čierne časti dočistite kefou, resp. kefovým nástavcom do vŕtačky tak, aby sa pekne vyfarbila kresba dreva. Čistite v smere vlákien. Tento postup odporúčame vykonávať v miestnosti, kde vám nebude fúkať.
  5. Drevo následne ošetrite olejom, prípadne voskom.
Detail na čistenie opaľovaného dreva drôtenkou.

Opálené drevo treba dočistiť kefou, aby lepšie vynikla jeho štruktúra. Zdroj: Shutterstock

Náš tip

Medzi ďalšie metódy renovácie nábytku patrí aj oblepovanie lamelami, výmeny drevených častí za sklo či kov, patinovanie dreva alebo zalievanie živicou a epoxidom.

Text: Dominika Jarošová
Foto: Shutterstock

Kategória: Nábytok
Tagy: opaľovanie renovácia nábytku
Zdieľať článok
Renovácia starej stoličky za jeden víkendUrob si sám

Renovácia starej stoličky za jeden víkend

Renovácia nočného stolíka pomocou nového náteru, výmeny úchytiek a nábytkových nožičiekUrob si sám

Renovácia nočného stolíka pomocou nového náteru, výmeny úchytiek a nábytkových nožičiek

Ako jednoducho opraviť škrabance na drevenom nábytku? Pomocou vlašského orecha!Urob si sám

Ako jednoducho opraviť škrabance na drevenom nábytku? Pomocou vlašského orecha!

Dať šancu starému nábytku sa oplatí! Z tuctových nástenných skriniek je dnes originálny príborníkUrob si sám

Dať šancu starému nábytku sa oplatí! Z tuctových nástenných skriniek je dnes originálny príborník

Diskusia