Zdroj: Divine Savages

Všetko, čo potrebujete vedieť o tapetovaní: Čo sú vliesové tapety, ako ich lepiť a čo určite nerobiť, ak sa chcete vyhnúť chybám?

18. 05. 2024
Zdieľať

Tapetár Adam Boškovič nám prezradil návod, ako neurobiť chyby pri výbere a inštalácii tapiet.

V súčasnosti existuje mnoho druhov tapiet a ich popularita závisí od aktuálnych trendov, osobných preferencií a funkčných vlastností. Pri výbere tapety zvážte nielen vizuálne aspekty, ale aj funkčné vlastnosti, ako je odolnosť proti vlhkosti či poškodeniu a schopnosť maskovať nepravidelnosti na stenách. Nezabúdajte ani na štýl priestoru, kde je tapeta umiestnená.

Vzhľad tapiet

Textúrované tapety

Textúrované tapety pridávajú do miestnosti hmatový prvok a môžu skvele skryť menšie nepravidelnosti na stene. Zároveň poskytujú zaujímavý vizuálny efekt.

Miestnosť s pracovným stolom a vzorovanou tapetou.

Geometrické tvary na stenách vytvoria opticky štruktúru miestnosti. Zdroj: Tapetenfabrik Rasch

Tapety so vzormi

Tapety s rôznymi vzormi sú stále populárne. Majú schopnosť transformovať priestor a vytvárať rôzne atmosféry. Môžu to byť jednoduché geometrické vzory, kvety, ale aj abstraktné dizajny.

Prečítajte si tiež
Tapeta, obklad či maľovka? Aké povrchy najlepšie fungujú v kúpeľni

Farebné varianty tapiet

Dnes sa často používajú matnejšie materiály a v jemných zemitých odtieňoch. Moderná je aj imitácia betónu. Divoké vzory a mnohofarebné tapety ustupujú do pozadia, ale vždy závisí od toho, o aký priestor ide a ako to bude vyzerať ako celok. Tapety totiž ponúkajú nespočetne veľa možností a treba ich navrhnúť rozumne s ohľadom na celý priestor.

Sedačka pri vzorovanej farebnej tapete.

Farebné steny s farebným nábytkom ustupujú do úzadia

Typy tapiet a ich odolnosť

Kedysi boli papierové tapety číslo jeden, no v súčasnosti už nie sú až také populárne. Sú síce lacné, ale nevýhodou je zložitá údržba a náročné lepenie. „Proces nanášania papierových tapiet býva zložitý, často sa krčia a dokonca trhajú. Problémom sú aj takzvané bublinky. Navyše po určitom čase začnú blednúť. Paradoxné je, že mnohí ich dnes vzhľadom na cenu kupujú do detských izieb, ale ak si uvedomíme, že samotné lepenie i odstránenie je drahšie, určite by som tento variant neodporúčal. Oplatí sa siahnuť po odolnejších materiáloch tapiet,“ vraví tapetár Adam Boškovič.

Medzi najobľúbenejšie patria špeciálne tapety z netkanej textílie – vliesové. Ich nosná vrstva prechádza lisovaním a vyhladzovaním, pričom na vytváranie vhodného vzorkovania sa využíva PVC pena alebo polyakrylát. Rozmery týchto tapiet zostávajú nezmenené aj po nanesení lepidla. Ďalšou výhodou je, že ich dokážete jednoducho odstrániť, odtrhnúť nasucho. Tieto tapety nie sú len odolné proti opotrebovaniu, ale sú vhodné aj na zakrytie drobných nerovností steny a dokážu premostiť drobné trhliny.

Vinylové tapety sa vyrábajú z moderných polymérov a iných umelých materiálov, ktoré im poskytujú vynikajúcu odolnosť a dlhú životnosť. Na základe nosnej vrstvy sa rozdeľujú na varianty so zadnou stranou z papiera a z vliesu. „Jednoznačne odporúčame siahnuť po modernejšej verzii tejto tapety so spodnou vliesovou vrstvou kvôli efektívnemu lepeniu a hlavne jednoduchšiemu odstráneniu tapety. Jednou z ich výhod je ľahká údržba, pretože vinylové tapety možno jednoducho umývať a proti škvrnám aj mechanickému poškodeniu sú odolnejšie než papierové a vliesové tapety,“ radí Adam Boškovič

V prípade zadnej strany z papiera treba postupovať podobne ako pri klasických papierových tapetách. Naopak, tapety so zadnou stranou z vliesu si uchovávajú svoje rozmery, a preto sa lepidlo nanáša priamo na stenu, čo uľahčuje a urýchľuje samotnú inštaláciu.

Časť postele s tapetou.

Ako inštalovať tapety

Inštalácia tapiet sa líši v závislosti od ich typu. Každý typ má vlastné špecifikácie a postupy inštalácie.

Papierová tapeta vyžaduje aplikáciu lepidla na zadnú stranu. Potom sa pripevní na stenu, ktorá je takisto natretá lepidlom. Tapetu z papiera odstránite pomocou škrabky a roztoku na odstraňovanie tapety.

Lepenie vliesových tapiet je pomerne jednoduché. Lepidlo stačí aplikovať priamo na stenu a tapetu pripevniť. Ľahko sa presúva a prispôsobuje. Aj odstránenie vliesovej tapety je pomerne jednoduché, pretože sa dá odlepiť suchou cestou – začínate od rohu a tapetu pomaly odlepíte.

Prečítajte si tiež
Aj tapeta môže zmeniť atmosféru! Svetlý a upokojujúci interiér s odkazmi na prírodu

Vinylová tapeta s papierovou podkladovou vrstvou si vyžaduje aplikáciu lepidla na zadnú stranu tapety aj na stenu. Pri modernejšej verzii s vliesovou podkladovou vrstvou sa postupuje obdobne ako pri klasických vliesovych tapetách. Dbajte o to, aby ste tapetu umiestnili na stenu presne. Odstraňovanie staršieho typu je trochu náročnejšie, pretože vrstva PVC sa väčšinou odtrhne od nosného papiera, ktorý ostane na stene. Ten treba ešte odstrániť samostatne. Pomocníkom je roztok na odstraňovanie tapiet. Pri nových typoch sa tapeta odstráni v celku ako pri vliesových tapetách.

Ceny tapiet

Ceny tapiet môžu značne variovať v závislosti od rôznych faktorov, ako je typ tapety, jej kvalita, výrobca a dodávateľ. Tu sú niektoré orientačné informácie o cenách tapiet podľa typu (berte ju naozaj orientačne, keďže hovoríme len o štandardných typoch tapiet a ceny sa menia od tapety k tapete).

  • Papierové tapety sú zvyčajne najlacnejšie, ceny sa pohybujú od 10 do 25 € za rolku.
  • Vliesové tapety sú obvykle stredne drahé, s cenou od 15 do 40 € za rolku.
  • Vinylové tapety patria k najdrahším, i keď môžu byť v podobnej cene ako vliesové. Všetko závisí od vzoru, kvality a výrobcu, ale aj od toho, či ide o staré vinylové tapety s papierovým nosičom, ktoré stoja od 20 do 40 € za rolku, alebo moderné luxusné vinylové tapety s vliesovým nosičom. Pri nich sa ceny pohybujú okolo 40 až 80 € za rolku.

Pri nákupe tapiet si urobte čas na porovnanie cien od rôznych dodávateľov a značiek. Pozorne si prečítajte recenzie a skúsenosti iných zákazníkov, aby ste sa uistili o kvalite produktu. Vždy odporúčam poradiť sa s tapetárom, ktorý vám bude tapety lepiť, a vyberať v predajniach, kde si ich môžete pozrieť i ohmatať priamo, prípadne zobrať vzorky domov. Pri nákupoch v online obchodoch sa často stáva, že z dôvodu nastavenia monitora, zlej fotografie alebo svetla bude odtieň tapety iný, ako ste očakávali, nebude mať požadovanú textúru a podobne,“ upozorňuje tapetár.

Časť detskej izby s tmavomodrou tapetou s hviezdičkami.

Zdroj: Circu

Chyby pri výbere tapiet

Pri výbere tapety je dôležité zvážiť funkčné požiadavky miestnosti, ako je odolnosť proti vlhkosti (kúpeľňa) či schopnosť odolávať škvrnám (kuchyňa), a celkový štýl a farby, ktoré by mali zapadnúť do vášho priestoru. Pred nákupom sa vždy poraďte s odborným predajcom alebo s firmou/majstrom, ktorý vám ich bude lepiť.

1. Nevhodný vzor alebo farba

Chyba: Vyberiete tapetu s príliš výrazným alebo nevhodným vzorom a farbou, ktorá neharmonizuje s ostatným nábytkom a dekoráciou miestnosti.

Rada: Pred výberom tapety berte do úvahy farby a vzory existujúce v miestnosti a zvážte ich koordináciu s nábytkom a dekoráciou.

 

2. Ignorujete funkčné potreby

Chyba: Nezohľadníte funkčné potreby miestnosti. Napríklad do kuchyne je vhodná tapeta odolná proti vlhkosti a znečisteniu. V exponovaných miestnostiach, ako je vstupná chodba, treba zvážiť odolnosť proti mechanickému poškodeniu.

Rada: Berte do úvahy umiestnenie tapety a vyberte materiál a štýl, ktorý vyhovuje funkčným požiadavkám danej miestnosti.

 

3. Nesprávna veľkosť tapiet

Chyba: Kúpite tapetu, ktorá je do vybraného priestoru primalá alebo priveľká. Výsledkom je nerovnováha v dizajne.

Rada: Presne zmerajte rozmery miestnosti a vyberte tapetu, ktorá je vhodná do daného priestoru. Zvážte aj umiestnenie nábytku a rozmiestnenie vzoru tapety.

4. Neberiete do úvahy osvetlenie

Chyba: Pri výbere farby a vzoru tapety nepočítate s osvetlením miestnosti.

Rada: Otestujte na vzorkách tapiet, ako sa mení ich vzhľad v rôznych svetelných podmienkach.

5. Podľahnete trendu.

Chyba: Nasledujete momentálne trendy bez zváženia toho, či sa vám daný štýl bude páčiť aj v dlhodobom horizonte.

Rada: Vyberte si tapetu, ktorá vám osobne vyhovuje a ktorá bude odolávať zmene módnych trendov.

Tapety do malých priestorov

Pri výbere tapiet do malých priestorov je dôležité zvážiť niekoľko faktorov, aby ste vytvorili dojem väčšieho a vzdušnejšieho prostredia. Voľte svetlé farby a jednoduché vzory, pretože tmavé farby môžu priestor zmeniť na uzavretý a menší. Svetlé odtiene odrážajú svetlo a opticky zväčšujú priestor.

Tapety s vertikálnymi pruhmi opticky predlžujú stropy a vytvárajú dojem vyšších stien, vďaka čomu priestor pôsobí priestrannejšie. Menšie vzory alebo textúry sú menej rušivé a nerozptyľujú pozornosť od veľkosti miestnosti. Tapety so zrkadlovými efektmi môžu odrážať svetlo a vytvárať ilúziu priestoru. Používajte ich však opatrne, aby sa nevytvoril príliš výrazný efekt. Jemné textúry zase miestnosti pridávajú hĺbku bez toho, aby pôsobili rušivo.

V malých priestoroch sa vyhýbajte veľkým a tmavým vzorom, ktoré zmenšujú priestor. Horizontálne pruhy opticky zmenšujú šírku miestnosti a pôsobia rušivo. Príliš výrazné a veľké grafické vzory priestor opticky zmenšujú.

Terratinta Group Interiér s rastlinnou tapetou.

Zdroj: Terratinta Group

Ošetrovanie tapiet podľa typu

Ak chcete, aby tapety dlho vydržali v dobrom stave, musíte sa o ne adekvátne starať. Aj starostlivosť  sa líši podľa typu tapiet.

Pri čistení papierových tapiet je dôležitá opatrnosť, pretože papier je citlivý na vlhkosť. Výrobcovia odporúčajú len šetrné čistenie vlhkou handričkou. Prečítajte si návod na konkrétnej tapete.

Vliesové tapety sú obvykle odolné proti vlhkosti. Čistite ich jemne vlhkou utierkou. Môžete použiť aj neagresívne čistiace prostriedky.

Vinylové tapety sú odolné proti vlhkosti a vyčistíte ich vlhkou utierkou, pričom tiež môžete pridať neagresívne čistiace prostriedky.

Pozor na vodu z vodovodu

Na čistenie tapiet takmer vždy stačí iba čistá voda. „Pozor však, nepoužívajte vodu z vodovodu. V dôsledku vysokého obsahu chlóru v nej by mohli na tmavších tapetách zostať nevzhľadné biele fľaky,“ upozorňuje tapetár Boškovič. Ak je voda kontaminovaná hrdzou, napríklad po oprave potrubia, môžu zasa ostať nepekné fľaky na svetlých a bielych tapetách. „Odporúčam vždy použiť destilovanú vodu,“ dopĺňa.

Text: Sabína Zavarská
Foto: Circu. Mindthegap, Terratinta Group
Zdroj: Časopis Môj dom

Kategória: Kuchyňa, jedáleň Stavba a rekonštrukcia
Tagy: papierové tapety tapetovanie tapety vliesové tapety
Zdieľať článok
Budú majitelia povinní obnoviť svoje rodinné domy a kto to zaplatí?ASB.sk

Budú majitelia povinní obnoviť svoje rodinné domy a kto to zaplatí?

Francúzska firma chce preraziť s umelými stromami, ktoré vyrábajú obnoviteľnú energiuASB.sk

Francúzska firma chce preraziť s umelými stromami, ktoré vyrábajú obnoviteľnú energiu

Dekorácia na poslednú chvíľu? S týmto nápadom premeníte vonkajší priestor na zimnú romantikuZáhrada

Dekorácia na poslednú chvíľu? S týmto nápadom premeníte vonkajší priestor na zimnú romantiku

Ako obmedziť používanie chemických postrekov v záhrade? Nie je to jednoduchá úloha, ale dá sa to!Urob si sám

Ako obmedziť používanie chemických postrekov v záhrade? Nie je to jednoduchá úloha, ale dá sa to!

Diskusia