16 krokov k zariaďovaniu nového bývania: Čím začať, ako postupovať a na čo nezabudnúť
Zariaďovanie nového bývania je určite veľká radosť, ale aj výzva. Čím začať, ako postupovať a na čo nezabudnúť vám napovie náš rýchlokurz, v ktorom sme zozbierali tie najlepšie rady a tipy od profesionálov. Pripravte si ceruzku a papier a môžeme začať!
1. Plánujte
Ak zariaďujete „od nuly“, doprajte si dostatok času na plánovanie. Začnite tým, že si vytvoríte nástenku inšpirácií (v angličtine známa ako „moodboard“). Tento kreatívny nástroj s obľubou využívajú pri návrhoch všetci dizajnéri. Predstavuje koláž farieb, štruktúr a vybraných prvkov, ktoré spolu vytvoria požadovanú atmosféru, či už vo vytváraní značky, alebo v módnom a interiérovom dizajne. Moodboard vám pomôže vizualizovať vaše nápady a myšlienky – od neho sa potom môžete odraziť pri výbere konkrétnych farieb a prvkov v interiéri. Ak ste zdatní v grafických programoch na počítači, odporúčame aplikáciu Milanote alebo Canva.
Ďalšou možnosťou je vystrihovať si inšpirácie priamo z interiérových časopisov (napríklad Môj dom) a lepiť si ich na výkres. Nebojte sa použiť aj kúsky farebných vzorkovníc a vzorky štruktúrovaných látok. Šikovným pomocníkom je aj Pinterest, v ktorom si jednoducho označíte a uložíte do zbierky každý interiér, ktorý vás niečím zaujal.
Keď ich máte približne dvadsať, skúste sa na svoj výber pozrieť a posúdiť, ktorý štýl, farby, materiály či dispozícia sa v nich opakujú. Inšpirácia je skvelá vec, no položte si aj otázku, prečo daný interiér rezonuje práve s vašou osobnosťou. Je to tým nádherným výhľadom z okna? Nuž, ten ovplyvniť nemôžete. Možno to bude množstvom drevených doplnkov a všadeprítomnou zeleňou… Analýzou svojho výberu zistíte o sebe mnoho zaujímavých vecí a neskôr sa už budete vedieť ľahšie sústrediť na to podstatné.
2. Odrazový mostík
Ak sa neviete rozhodnúť pre jeden smer, skúste to inak. Vyberte si svoju „srdcovku“. Môže to byť fotografia interiéru, prípadne pohovka, ktorá vám nedá spávať. Alebo máte doma obľúbený starožitný obraz, ktorého sa za žiadnu cenu nechcete vzdať? Áno, aj to môže byť váš odrazový mostík. Odfoťte si ho a umiestnite na svoju nástenku. Pomôže vám nastaviť tón, štýl alebo náladu celej vašej miestnosti. Teraz stačí už iba pridávať ďalší vhodný nábytok, doplnky a farby. Aj takýmto spôsobom môžete navrhnúť vzhľad celej miestnosti.
3. Zmerajte si priestor
Majte jasno v tom, aký veľký máte priestor, aby ste neplánovali mimo vašich reálnych možností. Vytvorte si zmenšený plán svojich miestností na papieri. Postačí vám milimetrový alebo štvorčekový papier, do ktorého si v zmenšenej mierke poukladáte jednotlivé kusy nábytku.
Podľa ľubovôle ich premiestňujte a skúšajte, ujasníte si tak, čo sa do vášho priestoru ešte zmestí a čo už nie. Alebo použite niektorý z voľne dostupných plánovačov na internete a plánujte interiér priamo vo vašom tablete či na počítači.
Ak máte malý priestor, vyberajte nábytok s nôžkami. Čím viac podlahy bude vidno, tým viac sa priestor opticky zväčší. Zakomponujte do sedenia kreslo, puf či leňošku. Takýto nábytok má nižšiu hmotnosť a môžete ho ľahko premiestňovať. Slobodu zmeny si zamilujete.
4. Základné prvky
Pri zariaďovaní začínajte vždy veľkými základnými prvkami, ktoré sú spravidla charakteristické pre tú-ktorú miestnosť. V otvorenom dennom priestore je takýmto zariadením kuchyňa, ktorá sa spravidla plánuje najskôr. Od jej veľkosti, tvaru a vzhľadu sa potom odvíja ďalší nábytok. V obývačke je to pohovka, v spálni posteľ.
Až potom nasledujú ostatné kusy nábytku, ako sú nočné stolíky, komody, kreslá a podobne. Neutrálnou pohovkou a dvojicou pohodlných a klasických kresiel nič nepokazíte. Ak si vyberiete základné kusy, ktoré sú nadčasové a všestranné, budete môcť ďalej pracovať s rôznymi štýlmi, farebnými schémami a doplnkami.
5. Bezpečná premávka
Jednou z najdôležitejších vecí, ktoré je potrebné zvážiť pri usporiadaní nábytku v každej miestnosti, je plynulý prechod. Ľudia by nemali pri prechádzaní miestnosťou zakopávať o nábytok ani o seba navzájom. Uistite sa, že medzi konferenčným stolíkom a pohovkou a medzi stoličkami okolo jedálenského stola a nábytkom v jeho blízkosti je dostatok miesta. Vytvorte podľa možnosti priamu cestu, aby ste mohli bez problémov prechádzať z jedného konca miestnosti na druhý a necítili sa ako na prekážkovej dráhe. Na pohodlný prechod cez miestnosť potrebujete minimálne 1 meter. Takto sa bude môcť každý ľahko pohybovať a interiér bude dostatočne vzdušný.
6. Ďalej od steny
Mnoho ľudí verí, že keď pritlačia nábytok k stene, ich obývačka bude priestrannejšia. Vo väčšine prípadov však ide o veľkú chybu pri zariaďovaní interiéru. Prečo? Pretože vytvára dutý, mŕtvy priestor v strede vašej obývačky a miestnosť pôsobí nedokončene.
Netlačte nábytok k stene, ale radšej ho od nej trochu odsuňte, aby mal priestor na dýchanie. Takisto je dobré nechať niekoľko centimetrov medzi operadlom (odsunutej) stoličky a stenou. To, koľko centimetrov necháte medzi nábytkom a stenou, určuje, pravdaže, veľkosť miestnosti. Ak však ponecháte medzi nábytkom a stenou aspoň malý priestor, obývačka bude vyzerať opticky väčšia.
Keď už svoj štýl nájdete, je vhodné od tohto konceptu pri tvorbe základu interiéru neodbočovať. V prvotnom nadšení sme náchylní kúpiť všetko, čo sa nám páči, a vybrané kúsky potom spolu často netvoria harmonický celok.
7. Rovnováha
Rovnováha je pri zariaďovaní veľmi dôležitá. Vždy zvážte veľkosť a umiestnenie rôznych kusov nábytku a uistite sa, že nezoskupujete všetky veľké alebo, naopak, všetky malé kusy do jednej časti, alebo na jednu stranu miestnosti. Dbajte aj na rozmanitosť tvarov – ak máte napríklad rovné sedenie, zvážte okrúhly konferenčný stolík, ktorý priamočiare línie zjemní. Bežná chyba, ktorú robí väčšina majiteľov domov a bytov, je, že miestnosť zaplnia veľkým množstvom malých, útlych kúskov. Radšej zvoľte veľkú pohovku, jeden mohutný pohodlný ušiak a potom, dajme tomu, dve štíhle kreslá s kovovými nohami (v závislosti od priestoru). Vždy sa snažte, aby miestnosť vyzerala vyvážene – ani príliš objemne, ani príliš subtílne.
8. Ústredný bod
Vytvorte alebo nájdite ústredný bod, ktorý bude určovať orientáciu nábytku. To je dôležité najmä v obývačke. Zaujímavosťou môže byť pohľad z okna, kozub, veľký obraz na stene, knižnica, pianíno alebo originálna tapeta. Ak existujú viac ako dva rovnocenné objekty, ktoré o pozornosť súperia, vyberte ten výraznejší. Zvyčajne to býva predmet väčších rozmerov alebo ten so svetlejším odtieňom. Vyhnite sa tomu, aby ste tieto dva predmety umiestnili hneď vedľa seba, napríklad obraz vedľa televízora.
9. Farby
Nepovieme vám, aké farby si vybrať, ale poradíme vám, aby ste sa pokúsili o mix troch odtieňov. Dôležité je držať sa osvedčeného pomeru 60 : 30 : 10, ktorý vytvorí optimálnu a príjemnú farebnú škálu. Hlavná farba predstavuje 60 % izby, pokrýva zväčša steny, rovnaký odtieň môžu mať koberce, pohovka, nábytková stena. Ďalších 30 % tvorí sekundárna farba alebo textúra a posledných 10 % by malo byť iba akcentom.
Sekundárny odtieň či textúra podporuje hlavnú farbu. Mala by byť natoľko odlišná, aby zaujala, nemusí však byť vyslovene kontrastná. Hravosť a fantáziu uplatníte vo zvyšných 10 %, ktoré dodajú interiéru štýl a atmosféru. Často ide o vankúše, umelecké diela či dekorácie. V priestranných izbách a v blízkosti okien možno experimentovať s tmavými odtieňmi, kým v malých miestnostiach stavte radšej na svetlejšie tóny, ktoré dokážu interiér opticky zväčšiť.
10. Definujte jednotlivé zóny
V interiéroch funguje veľmi často jedna hlavná miestnosť pre viacero aktivít. Dennú časť spájame s kuchyňou a jedálňou a čoraz častejšie aj s pracovňou. Najjednoduchšie je veľký priestor rozdeliť pomocou správne natočených kresiel či pohovky, prípadne nízkou skrinkou alebo konzolovým stolíkom. Oddeliť jednotlivé časti od seba môžete aj úpravou stien.
Kuchynskú časť môže definovať tehlová stena, kým v obývačke bude dominovať drevený obklad. Okolo každej oblasti ponechajte dostatok vizuálne „bieleho priestoru“, aby bol celkový vzhľad uvoľnený a jasný. Skromná farebná paleta a opakujúci sa jeden či dva výrazné prvky sú zárukou, že výsledný efekt bude príjemný a nie chaotický.
11. Podlaha
Výber materiálu podlahy je čisto subjektívna vec a súvisí s rôznymi faktormi (životný štýl, spôsob vykurovania, typ miestnosti). Po jeho ujasnení prichádza na rad druhá časť – zvoliť si odtieň a štruktúru, ktoré sa vám páčia. Ak potrebujete miestnosť opticky zväčšiť, skombinujte striedmu podlahu so svetlými stenami. Tmavé a teplé farby miestnosť zmenšia a zútulnia. Zabudnúť by ste nemali ani na podlahové lišty. Podlaha sa zdá byť väčšia, keď sú lišty rovnakej farby, a naopak. Snažte sa, aby farba vašej podlahy bola buď o dva odtiene svetlejšia, alebo tmavšia ako odtieň dreveného nábytku. Príliš veľa rovnakých odtieňov pôsobí monotónne. Ak máte podlahu a nábytok v rovnakom odtieni a druhu dreva, pomôže vám koberec v inej kontrastnej farbe.
12. Textílie
Textílie vnášajú do domova teplo, štruktúru a do veľkej miery ho zútulňujú. Nie je náhoda, že miestnosť, v ktorej chýba koberec alebo závesy, pôsobí chladne a neosobne. Rovnako dôležitá je textúra – o to viac, ak túžite po jednoliatej farebnej palete, akou je napríklad úplne biela alebo úplne sivá. Tú docielite prostredníctvom rôzneho spracovania materiálu a, samozrejme, už spomínaných textílií. V domácnosti tlmia hluk a upravujú množstvo dopadajúceho svetla. Mnohí dizajnéri dokonca odporúčajú vybrať si najskôr bytový textil, ktorý vytvorí farebnú schému miestnosti. A až potom začať s úpravou stien.
13. Osvetlenie
Osvetlenie je jedným z najdôležitejších prvkov každej miestnosti, často sa však zanedbáva. Vždy používajte kombináciu stropného osvetlenia a stojacích i stolových lámp (prípadne aj nástenných svietidiel, ak je to možné). V obývačke by mali byť okrem hlavného osvetlenia ešte ďalšie tri doplnkové. Stojacia lampa sa zvyčajne umiestňuje na koniec pohovky alebo vedľa samostatne stojaceho kresla.
Stolové lampy vyzerajú dobre na príručných či konzolových stolíkoch a na policiach. Produktový manažér spoločnosti EGLO Juraj Ďalák radí, že s vyberaním správneho osvetlenia interiéru súvisí nielen jeho umiestnenie, ale aj poloha jednotlivých vypínačov: „Tá by mala byť užívateľsky čo najprívetivejšia. Pri rozmiestňovaní vypínačov platí zároveň nepísané pravidlo, že pokiaľ sa v miestnosti nachádza viac svetiel, z vypínačov umiestnených na stene by mal byť najlepšie dostupný ten, ktorý ovláda hlavné svetlo. Práve to je totiž všeobecne používané najčastejšie. Oplatí sa tiež jednotlivé vypínače umiestniť tak, aby zodpovedali polohe svetiel v priestore. Pokiaľ teda napríklad máte vo veľ kej miestnosti dve svetlá, z ktorých jedno osvetľuje pravú a druhé ľavú časť izby, je dobré umiestniť ich vypínače vedľa seba rovnako.“
14. Mix štýlov
Držať sa striktne jedného štýlu môže byť pre niekoho jednak nudné a jednak náročné. Kombinácia viacerých štýlov prináša širšie možnosti. Pravdaže, ak sa robí uvážene a s citom. Pri mixovaní rôznych kusov nábytku a doplnkov hľadajte niečo, čo majú spoločné. Len tak sa vyhnete tomu, že priestor bude vyzerať neusporiadane. Kombinujte teda veci z rôznych štýlov, no ktoré sú si niečím blízke – farbou, použitými materiálmi, tvarmi. Čím viac medzi sebou vybrané štýly kontrastujú, tým viac by mala ladiť farebnosť. Ak interiér obsahuje príliš veľa kontrastov z hľadiska štýlu, materiálov a farby, celok bude pôsobiť chaoticky a nepremyslene, dokonca až agresívne.
15. Doplnky
Doplnky, umenie a poličky s dekoráciami – to všetko robí dom domovom. Váš priestor by nemal byť prezdobený, no mali by ho dekorovať doplnky, ktoré sú vášmu srdcu blízke. Použite veci, ktoré už máte, a zakomponujte ich do priestoru. Môže to byť rodinné dedičstvo, suveníry z ciest alebo iné predmety, ktoré vám vyčaria na perách úsmev. Dbajte na to, aby ste priestor nezahltili množstvom kúskov, ktoré sú len tak sporadicky roztrúsené.
Oči rýchlo stratia pozornosť a nebudú vedieť, kam sa pozerať. Odporúčame zoskupiť tri predmety a umiestniť ich do mierne odlišných výšok. Ak ste vášnivým zberateľom, zvážte premenu svojich kúskov na dekoráciu. Kolekcia netradičnej zbierky môže dodať domovu osobitosť. Dizajnéri odporúčajú vystaviť všetko od starých športových pomôcok a klasických komiksov až po vinylové platne.
16. Zeleň
Rastliny sú rovnako dôležité ako akékoľvek iné vybavenie priestoru. Človek sa s nimi cíti zdravšie a viac spojený s prírodou. Zeleň umiestnená v rohu dokáže priestor opticky zaokrúhliť. Zoskupenie rastlín dohromady je skvelý spôsob, ako v miestnosti vytvoriť zelený ohniskový bod. V domácnosti s neutrálnou farebnou paletou tak môže zeleň fungovať ako zdroj farby.
Trendom sú rôzne vyvýšené kvetináče, ktoré rastlinu dokážu dostať do rôznych výškových úrovní, a tak ju lepšie zakomponovať do interiéru. Vyskúšajte aj závesné kvetináče a kokedamy, ktoré domov vyslovene osviežia a v otvorených priestoroch dokážu šikovne oddeliť jednotlivé zóny aj opticky.
Pripravila: Katarína Paukeje
Foto: Isifa/shutterstock, Eglo, Maria Minarikova, Maisons du monde, Rebecca Martyn, Thayer Gowdy, Wookey, John Lewis, Emily Henderson, Rfael Soldi, Pufik Interiors, Troy Lighting, Coco Lapine, Margo Hupert
Zdroj: Časopis Môj dom