Zdroj: Dušan Cedzo

Ako je možné vtesnať do trojizbového bytu ešte aj garsónku? Táto premena bytu ukazuje, ako sa dá čarovať s dispozíciou

01. 12. 2021
Zdieľať

Predstavujeme vám nevšednú rekonštrukciu bytu, ktorá vďaka odvážnemu nápadu prekročila hranicu maximálneho využitia každého centimetra. S pocitom vzdušnejšieho priestoru, a bez straty jedinej obytnej miestnosti k nemu na pôvodnej ploche pribudla garsónka!

Bývať v bytoch s menšou rozlohou je trend, ktorý sa rozmáha v centrách svetových metropol. Jedným z dôvodov sú vysoké ceny za štvorcový meter. A dopyt na realitnom trhu v Bratislave ukazuje, že sa tu začína rovnaká tendencia. Preto je inšpiratívna už samotná idea architektky Lívie Krupovej pri rekonštrukcii premeniť jeden byt na dve bytové jednotky. Čo tým jeho majitelia získali?

Prečítajte si tiež
Jednoizbový byt pre päťčlennú rodinu? Presvedčíme vás, že je to možné!

Možností je viac. Popri bývaní v trojizbovom byte môže garsónka poslúžiť ako štartovací byt pre odrastené deti alebo mať nablízku starnúcich rodičov, ktorí potrebujú opateru. Perfektne obstojí aj ako hosťovský byt, domáca kancelária či ako prostriedok na získanie pravidelného bočného príjmu z prenájmu, napríklad cez Airbnb. Zvlášť v centre mesta, kde sa byt nachádza, má toto riešenie veľký potenciál v dohľadnom čase vrátiť majiteľom investície vložené do rekonštrukcie. Alebo, ak by sa rozhodli využiť ho ako investičný byt, dva byty im jednoznačne prinesú vyšší zisk ako jeden, väčší o komoru a samostatnú toaletu.

Veľká biela kuchyňa so soškou psa

Presun kuchyne do spoločenskej zóny uvoľnil miesto na ďalšiu obytnú miestnosť. Všimnite si otvorenú práčovňu v pozadí, ktorá vďaka rovnakým skrinkám a stolovej lampe pôsobí obytne. Zdroj: Sheila Motamedi – Shad

Čarovanie s dispozíciou

Lívia má dar vycítiť potenciál priestoru a vyťažiť z neho maximum. Malými zásahmi do nenosných priečok neuveriteľne zvýšila hodnotu tejto nehnuteľnosti. Pôvodných 86 štvorcových metrov rozdelila na väčší (64 m2) a menší byt (22 m2) so spoločným vstupom. Trojizbový byt, ktorý si zachoval počet izieb, má okná orientované na ulicu. Garsónka zas otočené do dvora. Kuchyňu autorka premiestnila do otvorenej spoločenskej zóny s obývačkou a jedálňou.

Pastelová spálňa s prechodom do kuchyne v garsónke

Rozdelenie na dva byty prebieha až za pôvodným vstupom v bývalej hale. Po prejdení malou chodbou so samostatnou toaletou sa v garsónke otvorí jeden priestor, ktorý vznikol spojením bývalej kuchyne a šatníka. Zdroj: Sheila Motamedi – Shad

Samostatný šatník nahradili nábytkové zostavy v každej obytnej miestnosti. Týmito dvoma ťahmi a malým ukrojením z bývalej kúpeľne získala viac ako 19 štvorcových metrov na novú plnohodnotnú obytnú miestnosť – garsónku. Pritom v nej nič nechýba – je tu jedálenský aj pracovný stôl, nadštandardný sprchovací kút aj samostatná toaleta. A do minikuchynky sa zmestila chladnička, mikrovlnka s grilom, prietokový ohrievač aj práčka so sušičkou.

Prečítajte si tiež
Poschodový byt v Petržalke pre trojčlennú rodinu a dvoch psov. Precízny interiér s výhľadom na hrad

Inšpirácia Dostojevským

Pre Líviu je vždy dôležité pred samotným návrhom vstrebať danú atmosféru a potom vytvoriť špecifický interiér na mieru, často aj s príbehom. Ponurý byt na Dostojevského rade s tmavým zariadením si vyslovene žiadal svetlý koncept. A tu sa architektke vybavilo Dostojevského dielo Biele noci. A téma bola na svete!

Ak hľadáte inšpiráciu, ako zariadiť malometrážny byt, tento je učebnicou skvelých nápadov.

Časté opisy prírody v knihe evokovali v oboch bytoch výhľady na šumiace koruny blízkych stromov akoby zarámované tmavohnedými okennými rámami. Aby zeleň pekne vynikla, autorka navrhla celý interiér v bielej snovej atmosfére alebo, ako sama so smiechom hovorí, v „päťdesiatich odtieňoch bielej“.

Malá práčovňa v bledom mramore

Kúpeľňa vďaka otvorenému prepojeniu s práčovňou a hre zrkadiel pôsobí niekoľkonásobne väčšia, ako je v skutočnosti. Zdroj: Dušan Cedzo

Pre ľahký aristokratický nádych použila lustre z pôvodného interiéru a dekor mramoru. Významnú rolu ako šperk interiéru s dávkou vtipu zohráva socha psa. Lívia mu dala vznešené meno Ariel. Odľahčenie a vzdušnosť v trojizbovom byte dosiahla priechodným traktom cez všetky izby, a to hneď v dvoch osiach.

Prečítajte si tiež
Sú toto hranice minimálneho priestoru na bývanie? Malý byt nenáročný na upratovanie a hypotéku

Prvá línia prebieha pozdĺž kuchyne a na oboch koncoch je ukončená zrkadlami. Druhú os predstavujú malé otvory v priečkach medzi miestnosťami popri oknách. O zvyšok sa postarali optické triky zrkadiel a veľké obrazy s výhľadmi do prírody a s hĺbkovou perspektívou.

Dvojbyty – variabilné, ale aj efektívne prerozdelenie väčších bytov na dva samostatné menšie byty je zrejme jednou z ciest bývania v mestách v blízkej budúcnosti.

Lívia Krupová, architektka, atelierfor.sk

V interiéroch oboch bytov je použité jednotné zariadenie nápadito poskladané z jednej kolekcie skriňového nábytku v 60-centimetrovom module. Ide o typický prvok Líviiných interiérov, tak ako využila aj rovnakú pracovnú dosku v kuchyni, na jedálenský stôl a lavicu, poskladanú z kuchynských skriniek. Jednotný dizajn, veľa odkladacieho priestoru. V tom istom duchu sa nesú svietidlá.

Biela kuchyňa v garsónke so sprchovacím kútom

Biele vyhotovenie kuchyne ju predurčuje byť nenápadnou. Za dvierkami vysokej skrinky sa skrýva chladnička, mikrovlnka a prietokový ohrievač. Malé ukrojenie
z bývalej kúpeľne umožnilo vytvoriť v garsónke komfortný sprchovací kút. Zdroj: Sheila Motamedi – Shad

Jeden výrobca, jedna kolekcia. Opakujúci sa prvok vytvára v interiéri rytmus, dodáva mu určitý systém. Pôsobí kompaktne, upratane. Nenápadné priehľadné stoličky zasa odľahčujú priestor, sú ideálne do menších bytov a ako chameleón sa prispôsobia každému farebnému konceptu.

Text: Inéz Búci

Foto: Dušan Cedzo, Sheila Motamedi – Shad

Zdroj: Časopis Tvorivé bývanie

Kategória: Navrhovanie interiéru
Tagy: byty v Bratislave garsónka malý byt moderné bývanie zmena dispozície
Zdieľať článok

Diskusia