Zdroj: BoysPlayNice

Komfortné bývanie pre štvorčlennú rodinu na ploche 36 metrov štvorcových? To snáď nie je možné!

23. 08. 2022
Zdieľať

Bývanie na čoraz menšej obytnej ploche nie je len praktickým módnym trendom, ale neraz aj nevyhnutnosťou. Už sme priniesli projekty, ktoré umožnili celým rodinám bývať v priestore okolo 50 metrov štvorcových. Viete si však predstaviť komfortné bývanie pre štvorčlennú rodinu na ploche 36 metrov štvorcových? Nežartujeme. Tento rébus rozlúskli architekti zo štúdia ORA (originální regionální architektura).

Zadanie znelo jednoducho: na malej podlahovej ploche mal vzniknúť interiér na mieru pre štvorčlennú rodinu tak, aby bol čo najkomfortnejší. Odľahčením pri náročnom riešení bol fakt, že tento byt neslúži vlastníkom na trvalé bývanie, ale len na víkendy.

Komfortné bývanie v tvare kabice pre štvorčlennú rodinu na 36 m2

Dvere siahajúce až po strop vytvárajú minimalistický celistvý efekt. Zdroj: BoysPlayNice

Dispozícia nefungovala

Predmetných 36 metrov štvorcových bolo pôvodne súčasťou väčšieho bytu. Po jeho rozdelení fungujú ako samostatný priestor. Na tejto ploche developer navrhol dispozíciu rozdelenú niekoľkými priečkami. Žiaľ, pri takomto riešení by bol byt prakticky nezariaditeľný a jeho obyvatelia by sa len pretláčali pomedzi nevyhnutný nábytok.

Prečítajte si tiež
Malý dom so štyrmi podlažiami má na streche vonkajšiu kuchyňu

Našťastie, investori oslovili architektov ešte v procese výstavby, a tak mohli zasiahnuť do úpravy dispozície. Prvým krokom, ktorý urobili, bolo zmazanie všetkých nepotrebných priečok. Tak vznikla garsónka. Hotová bola len kúpeľňa.

Komfortné bývanie v tvare kabice pre štvorčlennú rodinu na 36 m2

Spodná posteľ v nike cez deň slúži ako gauč pri jedálenskom stole. Zdroj: BoysPlayNice

V centre novej dispozície sa môžete natiahnuť

„Do centra novej dispozície sme umiestnili obdĺžnikový priestor, so stolom a stoličkami uprostred. Keď stôl posunieme a stoličky stohujeme na seba, vzniká dosť miesta, na to, aby sa tu dalo natiahnuť. Tým sme sa vyvarovali pocitu stiesnenosti. „Natiahnuté telo“ slúži ako merná jednotka stiesnenosti,“ vysvetľujú zaujímavé meradlá autori projektu.

Prečítajte si tiež
Ako sa dá nafúknuť minibyt, ktorý má len 13 metrov štvorcových? Pomocou optických trikov dosiahli nemožné!

Inšpirácia skriňovými posteľami zo stredoveku

V takto obmedzenom priestore bolo prakticky nemožné umiestniť klasické postele pre všetkých členov rodiny. Riešenie priniesla inšpirácia stredovekými skriňovými posteľami. Rodičovská posteľ je vsunutá medzi dva regály. Vďaka tomu umiestneniu má súkromie a príručné úložné priestory. V prípade potreby je možné dvierka pri nohách jednoducho vyklopiť.

Komfortné bývanie v tvare kabice pre štvorčlennú rodinu na 36 m2

Deti majú spanie vložené do poschodového boxu. Zdroj: BoysPlayNice

Deti spia v drevenom boxe

Deti majú spanie vložené do poschodového boxu. Spodná posteľ v nike cez deň slúži ako gauč pri jedálenskom stole. Vrchná posteľ je skrytá za dvierkami. Celý box je obložený dubovými latami, ktoré postupne prechádzajú aj na stenu oddeľujúcu kúpeľňu. To vytvára dojem, že aj kúpeľňa je súčasťou dreveného boxu. Dvere siahajúce až po strop vytvárajú minimalistický celistvý efekt.

Prečítajte si tiež
Starú verandu pri dome premenili na miniatúrne a flexibilné bývanie

Dyha a dubový masív

Celistvosť priestoru dodáva použitie jednotného materiálu – dubového masívu a dyhy. Jednotlivé funkčné zóny vydeľujú rôzne typy morenia. Svetlá kuchyňa funguje ako metafora rána, transparentný lak sa viaže k denným priestorom a tmavé morenie zase k nočným. Priestor opticky rozširuje zrkadlo za kuchyňou.

Komfortné bývanie v tvare kabice pre štvorčlennú rodinu na 36 m2

Svetlá kuchyňa funguje ako metafora rána, transparentný lak sa viaže k denným priestorom a tmavé morenie zase k nočným. Zdroj: BoysPlayNice

Bývanie v skrini

architektonické štúdio: ORA (originální regionální architektura)

autori: Jan Hora, Jan Veisser, Barbora Hora

Spoluautor: Barbora Ochotná

lokalita: Praha – Žižkov, ČR

plocha: 36 m2

projekt: 2019 – 2020

realizácia: 2022

Generálny dodávateľ interiéru: Acer Woodway s.r.o.

Stavebné úpravy: Rekonstrukce 21 Brno s.r.o.

Materiály: dubové parkety, dubová dyha rôzneho morenia, dubové laty, nerezová doska v kuchyni, cementová stierka, keramický obklad

Sabína Zavarská

Zdroj: linka.news

Foto: BoysPlayNice

Kategória: Navrhovanie interiéru
Tagy: byty v Prahe drevená dyha dubový masív garsónka malý byt minimalizmus multifunkčné zariadenie
Zdieľať článok

Diskusia