Ako stihnúť svojpomocne zrekonštruovať panelákový byt v pôvodnom stave za 4 mesiace
Panelákový byt v pôvodnom stave stihli majitelia svojpomocne zrekonštruovať za štyri mesiace. „Tlačil“ ich totiž termín pôrodu. I napriek šibeničnému času z neho dokázali vytvoriť pôvabný domov, v ktorom dominuje vzdušnosť, materiálová čistota a odkaz udržateľnosti.
Šoporňa je sympatická obec s dobrou polohou. Ani malá, ani veľká. S dostatkom zelene a pokladom v podobe rieky Váh. Za dvadsať minút sa z nej dostanete do Trnavy a rovnako aj do Nitry, Sereď je len kúsok. Okrem týchto benefitov má pre majiteľku bytu Paulínu aj mnohé iné, nemenej dôležité. „Býva tu celá naša rodina. Moji aj manželovi rodičia, máme tu v okolí kamarátov, na skok je obchod, škôlka, ihrisko, príroda,“ pochvaľuje si rodinný život v menšej bytovke sympatická usmievavá žena.
Ona aj jej manžel zo Šoporne pochádzajú, a keď sa rozhliadali po spoločnom bývaní, voľba bola jasná. Ostanú doma. Na trojizbový byt v pôvodnom stave mali podľa jej slov šťastie. Za posledné roky sa ich tu veľa nepredávalo. Navyše, vyberať si a čakať na iné veľmi nemohli, keďže do rodiny mala čoskoro pribudnúť Dorotka. Na rekonštrukciu mali teda čosi vyše štyroch mesiacov. A „deadline“ v tomto prípade rozhodne nemohol počkať.
Byt prerobili, ako sa vraví, od podlahy. Z pôvodného stavu tu ostali jedine okná, tie nebolo treba meniť. Na stenách boli na betónových paneloch tapety ešte z čias socializmu. Dispozícia majiteľom viac-menej vyhovovala, rozhodli sa však zväčšiť otvor medzi chodbou a obývačkou, a keďže išlo o nosný múr, nezaobišlo sa to bez statického posudku. A poriadneho rámusu, samozrejme. Ale to k rezaniu panelov patrí.
Pôvodne bola v byte kúpeľňa s vaňou oddelená od toalety. Majitelia priečku medzi nimi zbúrali a vytvorili jednu väčšiu svetlú miestnosť, kam síce nevmestili vaňu, zato majú priestranný sprchovací kút a dômyselne ukrytú práčku aj sušičku, ktoré nekazia estetiku príjemne pôsobiaceho zvyšku.
Našťastie, k bytu patria aj dve pivnice. Bez nich by som bola stratená.
majiteľka Paulína
Čo sa týka interiéru, majiteľka má to správne oko na zariaďovanie. Okrem toho študovala na umeleckej škole, vie šiť a tvoriť, má dobrý vkus a ekologické zmýšľanie, takže výsledkom nemohol byť iný ako takýto prívetivý, originálny a útulný interiér. A ešte čosi podstatné sa jej v ňom podarilo vytvoriť. Pocit vzdušnosti a ľahkosti. Nie je totiž zaprataný nábytkom a „preplácaný“ dekoráciami. Pritom vôbec nepôsobí chladne, naopak.
Aj biele steny nad pohovkou, kam by možno ktosi iný automaticky niečo zavesil, v tomto byte majú svoj význam. Nerozptyľujú pozornosť rôznymi smermi a dajú vyniknúť tomu podstatnému – pokojnej atmosfére, kde má všetko svoje miesto a kde si uvedomíte, že vlastniť menej je napokon viac.
„Samozrejme, inšpirovala som sa kade-tade, najmä na Pintereste. Ale mala som aj svoje predstavy, ako by to malo vo výsledku vyzerať. A manžel,
otec a svokor mi ich realizovali. Keď sme sa sem nasťahovali, veľa
vecí sme ešte nemali dokončených, nemali sme ani len dvere. Ale to podstatné – kuchyňa – už bolo. A veľa drobností sme dokončovali ešte nedávno, pred termínom vášho fotenia, takže ďakujem Môjmu domu za urýchlenie procesov aj dokonale umyté okná,“ smeje sa Paulína a my jej odpovedáme: „Nie je za čo.“
Aj zaujímavo riešené dvere so zárubňami majú manželia v byte len odnedávna. Paulína chcela pôvodne biele dvere, ale keď jej stolár vyrobil do chodby skrinku na topánky v bielej farbe a ona ju uvidela vedľa bielej steny, vedela, že ak by boli aj všetky dvere biele, bolo by to už priveľa a priestor by mohol pôsobiť sterilne. S manželom sa teda rozhodli pre dvere v dekore podobnom, ako sa nachádza v kuchyni, a stolár obložil aj steny okolo nich. S bielymi stenami vytvárajú pekný kontrast a ich odraz v zrkadle pôsobí zaujímavo, plasticky.
„Vedela som, že na stenu v chodbe pôjde veľké zrkadlo. Napokon sa mi podarilo za veľmi dobrú cenu kúpiť u sklára tento kus s priemerom 180 cm. Najskôr sme však museli odmerať, či sa vôbec vojde cez bránu a vchodové dvere. Veľký stres sme zažívali už pri jeho preprave v dodávke, nehovoriac o tom, keď sme ho sem potom vynášali. Ešteže bývame na prízemí.“ Zrkadlo domáci pán zavesil na háčik a prilepil lepidlom Mamut.
Keď vyzdvihujeme nezapratanosť bytu, Paulína prezradí, že veľkým benefitom sú aj dve pivnice, ktoré k nemu patria. Tam schovávajú sezónne záležitosti aj všetko to, čo nemusí byť na očiach. Bez nich by vraj bola stratená, smeje sa.
DOBRÝ TIP
Ak chcete, aby kúpeľňa pôsobila priestrannejším dojmom, potiahnite obklady až k stropu. Nič nepokazíte ani vtedy, ak budú odtieňom rovnaké alebo podobné ako dlažba na zemi.
Viac nápadov od majiteľov bytu nájdete na profile paulinkaf na www.modrastrecha.sk
Profil
MAJITELIA
Rodina s dvomi dcérkami, trojročnou Dorotkou a ročnou Elenkou. On je manuálne zručný a veľa vecí – od podláh cez stierky až po rôzne
doplnky – v byte zmajstroval sám. Ona vyštudovala umeleckú školu, čo v byte cítiť. Rada šije a po rodičovskej dovolenke by si vedela predstaviť živiť sa tvorbou vo svojom vlastnom ateliéri.
NEHNUTEĽNOSŤ
Trojizbový byt v Šoporni s rozlohou 65 m2 a lodžiou s rozlohou 7 m2 zrekonštruovali pred tromi rokmi za 30 000 €.
ZARIADENIE
Decodom, Bonami, Westwing, Jysk, IKEA, secondhandy
Text: Katarína Barošová
Foto: Miro Pochyba
Zdroj: Časopis Môj dom