Zdroj: Boysplaynice

Vďaka modrej farbe získal byt jedinečnú dynamiku

29. 05. 2020
Zdieľať

Kombinácia čiernej s bielou vytvorí úplne inú atmosféru, ak sa k nej pridá tretia výrazná farba. Stačí nenápadné oživenie na časti priestoru.

Zdá sa vám, že miestnosť je prísne čierno-biela, ale keď sa otočíte alebo pozriete o kúsok ďalej, prekvapí vás sýta modrá. Takúto hru s farbami si vybrali ako riešenie interiéru pri rekonštrukcii bytu architektky Klára Valová, Eva Mohylová z pražského štúdia SMLXL.

Byt na Oveneckej ulici v Prahe je súčasťou bytového domu, ktorý nedávno prešiel celkovou rekonštrukciou. Architektky napriek tomu dispozíciu bytu ešte upravili podľa požiadaviek mladého páru a štýlovo na mieru zariadili.

Prečítajte si tiež
Súťaž Interiér roku: Unikátny minimalistický byt, aký ste ešte nevideli

Nový interiér je vyzývavý, svieži a plný energie. Podarilo sa to najmä vďaka použitiu doplnkovej modrej a šikovným trikom. Modrú nájdete na stene obývačky, na sedacej súprave, modré sú minimalistické skrinky v spálni, modré sú tiež dvere v inak farebne monotónnej kúpeľni. V druhej kúpeľni je modrá mozaika okolo vane. Táto sympatická farba vnáša do celého bytu dynamiku. Ďalšie veľké plus: interiér je ladený ako jeden celok.

Boysplaynice

Rekonštrukcia po rekonštrukcii

„Developer nám byt odovzdal v stave „shell and core“, teda v stave ideálnom pre návrh i samotnú realizáciu. Napriek tomu sme sa nevyhli stavebným úpravám. Vyplynuli z novo-navrhnutej dispozície. Boli potrebné rozvody elektroinštalácií, úpravy a zmeny pozícii stavebných otvorov, rozvody vody a odpadov, nový sadrokartónový strop,“ vysvetľujú potrebné práce autorky premeny. Byt má rozlohu 98 metrov štvorcových, malý balkón i vlastné parkovacie státie.

masívne „reflektory“ nad jedálenským stolom

Boysplaynice

Parkety vo francúzskom štýle

Rekonštrukcia zo strany developera však obrala interiér o pôvodný charakter, pripomínali ho už len okná. Klára Valová a Eva Mohylová chceli aspoň čiastočne vrátiť do bytu niečo z neho. Preto vybrali obložkové profilované dvere, ktoré na mieru zvýšili. Nádych histórie má aj riešenie podlahy: drevené parkety v obytných miestnostiach majú atypický väčší rozmer a sú poukladané vo francúzskom štýle. Do vstupnej miestnosti vybrali čiernu dlažbu.

modrá mozaika okolo vane

Boysplaynice

Industriálne prvky charakterizuje kov

Už od začiatku mali architektky na pláne kombinovať pôvodné prvky s industriálnymi a farebnými detailmi, čo sa im podarilo na jednotku. V byte po rekonštrukcii vidíme prvky minimalizmu, ale tiež industriálneho štýlu, ktorý zaujímavo kontrastuje s pôvodnými.

Kov si všimnete na mnohých miestach, napríklad ako zástenu za kuchynskou linkou či posuvné dvere, ktoré delia vstup od obytného priestoru. Dokonca, knižnica je z roxorových prútov! Za povšimnutie stoja liatinové výhrevné telesá, ktoré dopĺňajú retro čierne ventily a masívne „reflektory“ nad jedálenským stolom.

masívne „reflektory“ nad jedálenským stolom

Boysplaynice

Posuvné zrkadlo, betónové kreslo a čierny box

Vstupnú halu opticky zväčšuje oceľové zrkadlo vyrobené na mieru. Je jedným z vtipných a praktických detailov interiéru. Je totiž posuvné a skrýva elektrorozvádzač. Pred ním je umiestnený ďalší zaujímavý detail – betónové kresielko s nohami z roxorových tyčí.

Zo vstupnej haly do hlavnej obytnej miestnosti prechádza čierny box. V ňom sú úložné priestory na topánky a kabáty, ale aj všetky kuchynské spotrebiče – v časti, ktorá je v kuchyni. Je vyrobený z preglejky namorenej načierno. Jedálenský stôl architektky navrhli prakticky, ako pokračovanie ostrovčeka so sporákom. V celom byte sú namiesto úchytiek použité laná.

kúpeľňa so sprchovým kútom

Boysplaynice

Rekonštrukcia bytu v Prahe

Architektonický ateliér: SMLXL
Autorky: Klára Valová, Eva Mohylová
Lokalita: Praha 7, ČR
Úžitková plocha: 98 m2

Sabína Zavarská
foto: Boysplaynice

Kategória: Navrhovanie interiéru
Tagy: byty drevené parkety industriálny štýl minimalizmus rekonštrukcia bytu
Zdieľať článok

Diskusia