Biely dom na nenápadnej ulici ihneď udrie do očí. Úžasné, aké praktické bývanie vytvorili na takej malej ploche!
Malé pražské štvrte s vidieckou atmosférou sa často pýšia pozoruhodnou architektúrou. Výnimkou nie sú ani Lysolaje obkolesené patchworkom polí, kde architekti z ateliéru Skvadra obdarili stiesnený pozemok unikátnym rodinným domom v celostnom bielom sfarbení.
Na úzkej ulici s vozovkou zo zámkovej dlažby plynie čas vlastným tempom. Rôznorodosť zástavby poukazuje na pozvoľný stavebný vývin lokality. Na jednej z pôvodných parciel s pravidelným obdĺžnikovým pôdorysom vyrástlo od základov nové rodinné sídlo, ktoré vybočuje z bežnosti. Tvarovo i konštrukčne.
Viac fotografií nájdete pod článkom v galérii.
Veľkorysý dom na malom pozemku
Architekti stavbou atypického domu odprezentovali spôsob ako maximálne zužitkovať plochu pozemku s rozlohou len 344 m2. Má tvar dvoch rovnobežných pozdĺžnych hmôt, ktoré sú v jednom prípade na konci a v druhom na začiatku vzájomne prepojené. Zvrchu ich tvar pripomína obrátené písmeno Z. Pri návrhu projektu nadviazali autori na miestne prostredie, a pritom nezabudli priložiť dôraz na vyšší štandard bývania a potrebnú mieru súkromia.
Nehnuteľnosť oddeľuje od ulice vysoký biely murovaný plot. Vizuálne splýva s oboma stavbami, situovanými kolmo na hranu pozemku. Pôvodne sa tu mala nachádzať garáž, ale využitie miesta domáci nakoniec prehodnotili. Dnes ponúka priestor na rozľahlý šatník.
Viac fotografií nájdete pod článkom v galérii.
Terasy podľa času dňa
Do domu sa vchádza priamo z uličného chodníka cez plné biele dvere. Dlhá úzka chodba, vybavená úložným nábytkom, vedie do jadra domu.
V strede dispozičného riešenia sa nachádza obývacia izba, prepojená s kuchyňou a jedálňou. Otvára sa na dve terasy – tzv. rannú východnú a popoludňajšiu západnú. Zvnútra sú prístupné uhlopriečne. Zadná časť na prízemí s orientáciou do ticha je súkromná so spálňou a jej prislúchajúcou kúpeľňou s vaňou.
Ľavý objekt, ten hlbšie zasunutý do pozemku, je na rozdiel od vstupného s technickým zázemím dvojposchodový. V obytnom podkroví nad spálňou sa v ňom nachádza knižnica a pracovňa. Prístupné sú po lomenom drevenom schodisku s čiernym kovovým zábradlím.
Viac fotografií nájdete pod článkom v galérii.
Neobvyklá kuchynská linka
V interiéri sú bohato zastúpené čierne, predovšetkým kovové prvky. Nájdeme ich vo forme okenných rámov vrátane parapetov, dizajnových interiérových dverí či sklených predelov. Čierna našla použitie aj na podlahe, zariadení kúpeľne či na atypickej kuchynskej linke vo vysokom lesku. Práve tá je obzvlášť netradičná, pretože tvarovo kopíruje sedlovú formu domu.
Zvislé drevené obloženie stien spoločenského jadra neutralizuje dominanciu bielej a čiernej. Všetko zariadenie je minimalistické, aby interiér pôsobil vzdušne, príjemne a nadčasovo.
Viac fotografií nájdete pod článkom v galérii.
Perfekcionizmus záhradnej úpravy
Dôležitú rolu pri estetickom poňatí domu zohrala i záhradná úprava po troch jeho stranách. Presklené portály na terasy ponúkajú výhľad na dva stromy v ich vzdialenejších rohoch. Okrem toho, že tienia pobytovú vonkajšiu plochu, v kontexte zastavanosti pozemku pôsobia tiež ochranárskym dojmom. Drevený chodník po obvode stavby lemuje hustá výsadba v štýle anglickej záhrady, s ktorou sú obyvatelia domu v neustálom optickom kontakte.
Po pravej strane domu sa otvára transparentná kovová brána na parkovacie státie. Ďalej pokračuje už len zelený trávnatý koberec. V zámerne zdanlivo divoko zarastenom zadnom kúte záhrady sa skrýva sauna v modernom dizajne. Trafiť do nej pomáha cestička z kameňa.
Viac fotografií nájdete pod článkom v galérii.
Technologické majstrovstvo
„Konštrukčne je dom kompletne vytvorený z CLT Novatop drevených panelov. Základová časť je tvorená železobetónovou doskou na pásoch. Použitím CLT technológie vznikli výsledné nosné konštrukcie v hrúbke iba 8-12 cm,” prezrádzajú tvorcovia technické detaily.
Použitie tenkých stenových panelov im dovolilo v rámci dispozičného riešenia docieliť na minimálnej ploche viac miesta. Zateplenie minerálnou vatou dokladá naopak poctivý prístup k výberu materiálov.
„Biela farba dom zjednocuje, ale zároveň ho chráni v letných mesiacoch pred prehrievaním,” vysvetľujú architekti. Neváhali ju dokonca použiť ani na strešnej krytine prefalz.
Viac fotografií nájdete pod článkom v galérii.
Biely dom na malom pozemku
Architekti: Skvadra architekti
Lokalita: Praha – Lysolaje, Česká republika
Projekt: 2018
Realizácia: 2022
Zastavaná plocha: 116 m2
Obostavaný priestor: 413 m2
Pozemok: 344 m2
Text: Katarína Mácová
Foto: D. Dostálková