Bratislavský byt z roku 1927 dnes vyniká nezvyčajnými riešeniami. Majitelia chceli viac priehľadov, nálad a kvetov
Byty z prvej polovice minulého storočia bývajú zvyčajne tmavé, majú chodby a chodbičky, ktoré zbytočne zaberajú cenný priestor. Podobný byt s rozlohou 113 metrov štvorcových bol predmetom rekonštrukcie architektov z ateliéru KILO / HONČ. Zadaním bolo z bytu z roku 1927 vytvoriť priestor ušitý na mieru mladej rodiny s nezvyčajnými riešeniami vyvolávajúcimi pocit nekonečna a priezračnosti.
Architekti Richard Kilo a Matej Honč svoj návrh premeny starého bytu charakterizujú ako stret pôvodného a nového. Do návrhu doplnili nielen šikovné funkčné riešenia, ale viacero nečakaných momentov, ktoré v bežných bytoch len tak nevídame. Netypické, avšak veľmi pôsobivé je aj použitie transparentného lexanu a zrkadlových obkladov.
Severozápadný trak s nánosmi prerábok
Celkovo je priestor bytu rozdelený na dva trakty: juhovýchodný a severozápadný. Juhovýchodná časť zahŕňala prechodné izby, pôvodnú vlysovú podlahu, dvojkrídlové dvere. Severozápadný trakt je orientovaný do dvora. V tejto časti bolo počas celej existencie bytu robených mnoho prerábok a dorábok, ktoré architekti pri rekonštrukcii museli odstrániť a priestor bytu očistiť. Preto sa hlavné zmeny týkali práve tohto traktu.
Odstránili bariéry a miestnosti dematerializovali
Majitelia potrebovali otvorený funkčný priestor, ktorý vyzdvihne hodnotu bytu a zároveň vytvorí priestor na príjemné bývanie rodiny s malým dieťaťom. Nemenej dôležitá bola prehľadnosť bytu, ktorá je v tomto prípade dotiahnutá na maximum.
Architektom sa vďaka originálnym nápadom podarilo priestor nielen otvoriť, odstrániť bariéry, ale tiež dematerializovať. Ako keby sa jeho súčasti vznášali vo vzduchu alebo plávali v priesvitných bublinách.
Viac vzduchu a len to nevyhnutné
„Do priestoru vkladáme len nevyhnutné, to čo má pre nás hodnotu. Chceme viac vzduchu, priehľadov, nálad a kvetov. Rámec pre spoločné chvíle. Vytvárame pocitovo nekonečný priestor, v ktorom sa snažíme pohyb zokruhovať. Nechceme prísť na koniec chodby otočiť sa a ísť naspäť. Inšpirujeme sa v prírode, podporujeme hravosť,“ objasňujú svoj zámer autori projektu.
Od dverí rovno k stolu a namiesto stien lexan
Prekvapenie vás čaká okamžite, keď otvoríte vstupné dvere do bytu. Nenájdete tu žiadnu chodbu či zádverie, rovno vstúpite do kruhu rodiny, k veľkému stolu. Vzdušnosť je charakteristická pre celý byt. Priestory prechádzajú od spoločných – spoločenských až po najviac intímne.
Jedinečným prvkom rekonštrukcie je využitie transparentného lexanu namiesto priečok na viacerých miestach, napríklad medzi obývačkou a detskou izbou, kde dominujú v transparentom materiáli biele dvojkrídlové dvere. Aj kúpeľňa a spálňa majú lexanové steny opatrené sivým závesom na vytvorenie súkromia.
Zrkadlový obklad i červené tehly
Všimnite si zrkadlový obklad na toalete, odhalenú tehlovú stenu, priesvitné tvárnice zo sklobetónu. Je isté, že tento byt vďaka originálnym nápadom architektov nie je určený pre každého, ale domácim „sadol“ – nakoniec, bol šitý na mieru práve im. Mnohé z týchto postupov sú inšpiratívne a dali by sa použiť rôznymi spôsobmi aj v konvenčnejších bytoch.
Byt 1927
architektonický ateliér: KILO / HONČ
autori: Mgr. art. Richard Kilo, Ing. arch. Matej Honč
lokalita: Bratislava
plocha: 113 m2
realizácia: 2022
Sabína Zavarská
Foto: Matej Hakár