Byt, ktorý porušuje pravidlá: Nádherné keramické dlaždice sa rozhodli použiť na strope a nie na podlahe
Nenápadný luxus tohto interiéru vás dostane až na druhé pozretie. Nič v ňom totiž nie je prvoplánové. Vzdáva hold keramike a umeniu.
Pobrežie Amalfi na juhozápade Talianska bolo vždy majstrom zvádzania. Cetara, stará rybárska dedina s približne dvoma tisíckami obyvateľov, je toho dôkazom. O tomto skalnatom pobreží sa hovorí, že patrí k najkrajším v krajine a je už niekoľko dekád obľúbeným letoviskom medzinárodnej smotánky.
Na adresu pobrežia vraj finančný magnát Aristoteles Onassis kedysi povedal, že kto na Amalfské pobrežie vezme ženu a nezvedie ju, nezaslúži si byť mužom.
Bývanie s dôrazom na tradíciu
V Cetare sa domy sústreďujú okolo Kostola San Pietro Apostolo s majolikovou kupolou a potom stúpajú smerom nahor. V jednom z nich, s priamym výhľadom na kostolnú kupolu, našiel svoje útočisko mladý taliansky pár, pre ktorý bolo potrebné vytvoriť dynamické, ale moderné bývanie s dôrazom na tradíciu. A to tak, aby ich byt s rozlohou 120 m2 bol obývateľný celoročne.
Na renováciu majitelia oslovili talianskeho interiérového dizajnéra Ernesta Fusca. Ten za deväť mesiacov vyčaroval zo starého apartmánu s mnohými malými priestormi a rustikálnym vzhľadom luxusné bývanie s otvorenými priestormi a dostatkom prirodzeného svetla. A to aj napriek mnohým logistickým problémom. Ako bonus vyzdvihol výhľady na pobrežie tejto exkluzívnej lokality.
Všetky fotografie nájdete v galérii na konci článku.
Pocta ručne maľovanej keramike
Projekt s pracovným názvom „Romantické hniezdo“ je inšpirovaný farbami a vôňami talianskeho pobrežia. Dizajnér do svojho návrhu zakomponoval aj ručne vyrábanú keramiku „riggiole“, ktorá inšpirovala celý projekt. Len sedem kilometrov od Cetary totiž leží mestečko Vietri sul Mare, ktoré je hlavným mestom keramiky na Amalfskom pobreží.
Príbeh keramiky sa tu začal písať ešte v 15. storočí. Dnes je značka nezameniteľná vďaka svojim geometrickým motívom a farebným kontrastom. Mozaiky z farebnej majoliky nájdete v celej oblasti – pokrývajú schodiská, fasády aj strechy, pouličné kvetináče, pútače obchodov i stolíky v kaviarňach.
Zmena dispozície bola nutná
Z pôvodnej dispozície bytu ubudla väčšina viditeľných bariér a priečok. Zostalo tak viac štvorcových metrov pre obývaciu izbu a umocnili sa výhľady do exteriéru. Obytný priestor sa teraz otvára smerom k moru a vyzdvihuje romantickú dušu tohto miesta.
Základom bola myšlienka súčasného bývania, ktoré je v súlade s dobou, ale nestráca autentickosť. Tu sa zrodil aj nápad vniesť do projektu farbu prostredníctvom jedného z typických prvkov tejto oblasti – keramiky. Potrebu vytvoriť čistý priestor dopĺňa nábytok na mieru, ktorý splýva so stenami.
Luxus v detailoch
Interiér prepája podlaha z brúseného dubového dreva vo vzore rybej kosti. Zmierňuje prísnosť, na ktorej sa podpísali jasné línie, neutrálne farby a biele povrchy. Všadeprítomné sú aj dizajnové radiátory. Neprezrádzajú svoju funkciu na prvý pohľad, pretože pôsobia ako malé umelecké diela.
Teplé odtiene dreva, elegancia bielych ľanových tkanín a farebnosť keramiky robia celý priestor magickým a zároveň exkluzívnym. Tento nenápadný luxus je viditeľný najmä v detailoch. Romantický apartmán si na nich zakladá rovnako ako na úchvatných výhľadoch na členité pobrežie.
Keď si podlaha a strop vymenia úlohy
Keramický obklad z Vietri sul Mare nie je v byte prvoplánovo použitý ako obklad podlahy alebo stien kúpeľne, ako by sme mohli čakať. Nečakané porušenie pravidiel sa pretavilo do podoby pestrofarebného keramického stropu. Dlaždice na ňom majú tradičné dekoratívne motívy.
Výmena rolí medzi podlahou a stropom prináša nečakaný pohľad a toto „umelecké dielo“ sa dá obdivovať z každého uhla.
Masívny nábytok na mieru
Jadro interiéru teraz tvoria obývačka a jedáleň. Pomyselne ich delia televízna stena a krb. Jedálenskej časti dominuje veľký stôl z duba v tabakovohnedej farbe. Je súčasťou série troch kusov nábytku vytvorených podľa návrhu interiérového dizajnéra.
Druhým kúskom je drevená skrinka za pohovkou (oddeľuje obývačku od prechodu do spálne) a tretím závesná skrinka v jedálenskej časti. Stoličky okolo jedálenského stola sú súčasťou kolekcie Ghost známej talianskej značky Gervasoni. Ladí s nimi biela pohovka s ľanovým poťahom z rovnakej kolekcie.
Schody ako sochársky prvok
Zmena dispozície otvorila celkový pohľad už od vstupných priestorov. Do luxusného bytu sa vstupuje cez sklenené dvere so svetlíkmi. Tie majú rám z orechového dreva a sú pôvodným prvkom, ktorý prešiel renováciou.
Naľavo od vstupu nájdeme biele schody vedúce na terasu. Vďaka exkluzívnej povrchovej úprave Kerakoll splývajú s belostnými stenami a pôsobia ako sochársky prvok. Tento galerijný dojem podčiarkuje umelecké dielo Paola Sandullia umiestnené na bielom podstavci.
Malá, úzka, ale praktická
Kuchyňa pôvodne slúžila ako špajza. Malý, úzky a dlhý priestor dizajnér poňal ako ďalekohľad, cez ktorý sa môžu domáci pozerať na more – na jeho konci je totiž úzke vysoké okno. Hoci je oddelená od obývacej časti, nemá dvere a vchádza sa do nej z jedálne.
Minimalistická biela lakovaná kuchynská linka značky Poliform má zástenu z rovnakých keramických dlaždíc, aké nájdeme v obývačke na strope. Tento detail sa opakuje aj na protiľahlej stene v kuchyni.
Kúpeľňa s keramikou vo farbe mora
Hlavnej aj hosťovskej kúpeľni dominuje biela farba. V hlavnej kúpeľni nájdeme umývadlo z porcelánovej kameniny v Taupe odtieni kameňa Piasentina a skrinku z amerického orecha. Sprcha v nej vznikla z bývalej práčovne a funguje ako domáce spa s multifunkčnou sprchovou hlavicou s chromoterapiou (liečba svetlom).
Druhá kúpeľňa je menšia, s umývadlom z Corianu, ktoré navrhol dizajnér Ernesto Fusco výhradne pre tento projekt. Stenu za ním dal obložiť keramickým obkladom vo farbách mora. Modro-biele dlaždice pochádzajú tiež z mestečka Vietri sul Mare. Kontrastným prvkom k všadeprítomnej bielej je okrem nich dlhá polica z dubového masívu, ktorá slúži aj ako lavica.
Spomienky na Afriku
Zariadenie spálne sa nesie, podobne ako zvyšok interiéru, v neutrálnych tónoch. Oživuje ich zamatový poťah lavice pri posteli, ktorá má okrovú farbu. Na dekorovanie použili slávnostné pokrývky hláv Juju. Tieto klobúky, typické pre kamerunský kmeň Bamiléké, si kúpili počas jednej zo svojich ciest.
Z jednoduchej, neveľkej miestnosti majú majitelia na jednej strane výhľad na more, z druhého okna zase na majolikovú kupolu kostola. Tieto výhľady sú orámované závesmi, ktoré poskytujú po zatiahnutí súkromie.
Terasa ako druhý byt
Dokonalým miestom na leňošenie a stolovanie s rodinou či priateľmi je vonkajšia terasa. Mimochodom, má ešte o 10 štvorcových metrov viac ako samotný interiér, takže je akýmsi druhým obytným priestorom, ale bez stien a strechy.
Na zdôraznenie aspektu „domu pod holým nebom“ boli oblasti s rôznymi funkciami usporiadané na rôznych úrovniach. Dizajnérovi sa tým podarilo vytvoriť odlišné prostredia: pomyselnú kuchyňu, jedáleň, obývačku aj malé spa.
Prvky, ktoré sa opakujú
Terasa nemohla mať lepšiu orientáciu, je otočená smerom k moru. Na jej podlahe nájdeme odolné tíkové drevo. V kuchynskej časti si majitelia dopriali industriálne pôsobiaci oceľový ostrovček, pre jedálenskú zónu zvolili biele stoličky a v oddychovej zóne sa opakuje prvok z obývačky v podobne bielych pohoviek Gervasoni, tentoraz z kolekcie Ghost-Out.
V najvyššej časti terasy si môžu oddýchnuť v malej vírivke. Pri osvetlení padla voľba aj na praktické puffy, ktoré spájajú funkciu sedenia a osvetlenia. Vďaka svojej štruktúre vytvárajú po zotmení hravé svetelné efekty.
Apartmán v Taliansku
Nehnuteľnosť: apartmán na pobreží Amalfi v dedinke Cetara
Autor: interiérový dizajnér Ernesto Fusco, www.ernestofusco.it
Lokalita: Cetara, Taliansko
Plocha: 120 m2 + terasa 130 m2
Realizácia: 2016 – 2017
Text: Sláva Štefancová
Foto: Roberto Pierucci
Zdroj: časopis Môj dom