Zdroj: Milena Villalba

Lockdown mení pohľad na architektúru bývania. Byt musí byť pripravený na nečakané situácie (VIDEO)

20. 04. 2021
Zdieľať

Budova postavená v eklektickom štýle na konci 19. storočia má priestranné podkrovné terasy. Majitelia jedného z bytov, ku ktorému takáto terasa patrí, hľadali riešenie, ako zväčšiť obytnú plochu o jednu izbu.

Uvažovali nad premenou terasy na obytnú miestnosť. Vzhľadom na jedinečnú fasádu, nie je povolené meniť vonkajší vzhľad budovy. Ako z toho vykľučkovala architektka?

Byt vo Valencii

Zdroj: Milena Villalba

Majitelia zistili, že hoci dom je v dobrom stave, dispozícia bytu úplne nevyhovuje ich potrebám. Chceli tu organizovať rodinné návštevy a požadovali, aby strešný byt vyhovoval používateľom s rôznymi potrebami a spôsobom života, od skupiny mladých ľudí až po dospelý pár. Odpoveďou nebolo prekrytie terasy, ani jej premena na izbu. Základom premeny bola vnútorná zmena organizácie miestností a hľadanie plynulejšieho riešenia.

Prečítajte si tiež
Jedinečný byt v eklektickom štýle upúta snáď každého
Byt vo Valencii

Zdroj: Milena Villalba

Namiesto rozdeľovania spájanie

Kuchyňa, obývacia izba, komora, spálňa, práčovňa a kúpeľňa. To všetko boli pôvodne uzavreté samostatné miestnosti. Keď si uvedomíte, že byt má celkovo menej ako 80 metrov štvorcových, je jasné, že miestnosti boli malé a stiesnené, priestor bytu zbytočne opticky zmenšovali. Riešenie znamenalo v prvom rade odstrániť existujúce priečky.

Architektka navrhla koncepciu, ktorej základom je „drevená stuha“ pretekajúca celým priestorom. V nej sú sústredené všetky služby – od kuchynskej linky, cez úložné priestory, až po šatník v spálňovej časti. Ladné krivky opticky nadväzujú na zvlnené zábradlie strešnej terasy a zjemňujú celý interiér.

Byt vo Valencii

Zdroj: Milena Villalba

Posuvné dvere ako riešenie súkromia

Zmenou dispozície terasa s vonkajším sedením priamo nadväzuje na hlavný obytný priestor, takže sa stáva ďalšou využiteľnou miestnosťou. Napriek vybúraným priečkam sa dá novovybudovaný priestor predeliť posuvnými dverami. Keď ich zatvoríte, vznikne druhá samostatná izba, ktorá sa dá využiť ako hosťovská spálňa. Okrem nej má byt samostatnú spálňu majiteľov.

Byt vo Valencii

Zdroj: Milena Villalba

Aj architektúra reaguje na COVID-19

Drevená stuha, hlavný interiérový prvok tvoriaci pozadie bytu a udalosti v ňom, je zhotovená z brezovej preglejky. Podľa autorky premeny vyzýva k dotyku, transformácii a nabáda používateľov k slobodnému vyjadreniu.

Prečítajte si tiež
Dve terasy a priestor na jogu. Fascinujúca rekonštrukcia domu s kupolou

„V súvislosti s pandémiou vyvolanou ochorením COVID-19 vidíme viac ako kedykoľvek predtým potrebu prekonať koncepciu bývania ako statickej, kompozičnej a kvantitatívnej konštrukcie. Naopak, hľadáme obytnú architektúru blízku jej používateľom, ktorá umožňuje pohyb a dynamické udalosti, je premenlivá, psychoaktívna, nepredvídateľná a je schopná zvládnuť neočakávané situácie, ako je napríklad dlhý lockdown,“ vysvetľuje architektka Anna Solaz.

Byt vo Valencii

Zdroj: Milena Villalba

SMM Penthouse

Architektonický ateliér: Estudi d’Arquitectura and Crux Arquitectos

Autor: Anna Solaz

Lokalita: Valencia, Španielsko

Realizácia: 2020

Plocha: takmer 80 m2

Sabína Zavarská

Foto: Milena Villalba

Kategória: Navrhovanie interiéru
Tagy: byty eklektický štýl moderná architektúra vonkajšie terasy
Zdieľať článok

Diskusia