Zdroj: Miro Pochyba

Pôvabný interiér v pavlačovom dome zo 17. storočia odzrkadľuje lásku majiteľky k Banskej Štiavnici

14. 10. 2021
Zdieľať

V historickom centre Banskej Štiavnice v starom pavlačovom dome zo 17. storočia nájdete pôvabný interiér, ktorý je akousi reflexiou lásky jeho majiteľky k tomuto čarovnému mestu. Volá sa Izba Štiavnica, ale jej hranice siahajú ďaleko za mesto, ďaleko do celého sveta...

Navštevovať a fotografovať domy, byty či chalupy v Banskej Štiavnici a jej okolí je čistá radosť. Všetky majú totiž veľmi špecifickú atmosféru, ktorú spoluvytvára aj okolitá príroda Štiavnických vrchov, hlboké tajchy či pestrá banská história. Majitelia ich rekonštruujú s vkusom a rešpektom k minulosti. A nebolo tomu inak ani v prípade tejto čarovnej Izby, ako svoj apartmán nazýva sympatická majiteľka.

Prečítajte si tiež
Neďaleko tajchu v Štiavnických vrchoch stojí typový dom s originálnymi úpravami (VIDEO)

Po výstupe starodávnym dreveným schodiskom v tristoročnom dome, ktorý by určite prezradil veľa zaujímavých príbehov zo svojho života, ak by vedel rozprávať, vchádzame do priestrannej chodby dizajnového apartmánu a okamžite nám je jasné, že na toto miesto len tak ľahko nezabudneme.

Knihy na stolíku na farebnom koberci

Detaily, dokonale vyladené, sú tým, čo spoluvytvára celkový dojem a atmosféru tohto krásneho miesta. Michaela ich dávkuje s mierou a ku každému jednému vám rozpovie zaujímavý príbeh. Zdroj: Miro Pochyba

Rovnako nám je jasné, že tu bude radosť fotografovať a zaznamenávať príbeh premeny tohto charizmatického priestoru pod rukami nemenej charizmatickej Michaely. Nemýlime sa. Víta nás v pestrých šatách s úsmevom na perách a o chvíľku privedie aj svojich dvoch štvornohých parťákov, útulkáčov Korku a Tobiho. Mimochodom, apartmán má dvere dokorán otvorené nielen ľuďom, ale aj zvieratám, čo je veľmi sympatické.

Milujem písanie listov, a tak si tu každý hosť odo mňa nájde ručne písaný privítací list. Časom pribudne aj schránka, kam môžu svoje listy vhodiť hostia, a ja ich následne pošlem kamkoľvek na svete.

Michaela, majiteľka

Michaela začne rozprávať. O tom, ako pred 15 rokmi chcela investovať. O tom, ako našla na realitnom webe tento prázdny starý byt v centre mesta. Keďže v Štiavnici bolo vtedy ešte celkom dosť ošarpaných a rozpadávajúcich sa budov, nestretla sa vo svojom okolí s veľkým nadšením. Ona si však postavila hlavu a byt kúpila. Dokonca na diaľku, bez toho, aby ho videla na vlastné oči, keďže vtedy žila a pracovala v Írsku. Nuž a intuícia ju nesklamala. Dnes sa môže pochváliť tým, že vlastní poklad v historickom centre, ktorý má navyše schopnosť obšťastniť mnoho ďalších ľudí. A o to v tomto príbehu ide.

Dobová spálňa s trámami

Vysoká pohodlná čalúnená posteľ sa postará o dokonalý relax návštevníkov. Obrazy nad ňou si majiteľka priniesla z Indie, kde roky žila. Krásne zarámovať ich tam vraj vedia na každom rohu. Zdroj: Miro Pochyba

„Chcem, aby sa tu hostia cítili výnimočne. Aby si tu oddýchli rodiny, zabavili sa priatelia, aby tu páry prežili romantický víkend, a ktovie, možno sa tu splodí aj niekoľko nových životov,“ prezrádza s nadšením svoje vízie Michaela.

Nechce, aby to bolo len miesto, kam sa hostia prídu po potulkách mestom vyspať. Túži, aby si naplno a kvalitne užívali čas aj vnútri, v tomto krásnom priestore, za zvuku jazzu z platne, pri pohári dobrého vína, ktoré ich čaká po príchode, alebo fajnovej kávy, ktorú si budú môcť sami pripraviť na niekoľko spôsobov. Skrátka, snaží sa tak trochu opantať ich zmysly a darí sa jej to. Tie naše opantala do desiatich minút.

Prečítajte si tiež
Prvorepublikový byt, ktorý prekvapuje poetikou. Architektka spojila pražskú históriu so štýlmi etno a boho

Z chodby s bohato vybaveným kuchynským kútikom vedú jedny dvere do technickej miestnosti, druhé do kúpeľne a oproti nim je priechod do hlavnej časti apartmánu, priestrannej svetlej izby, ktorá plní funkciu spálne aj obývačky. Ale pokojne i jedálne alebo čitárne, ba dokonca ju možno nazvať aj galériou vďaka množstvu umeleckých diel a artefaktov, ktoré sú veľmi decentne kde-tu naaranžované. Pohľad zaujmú dve staré „halabalovské“ kreslá, poctivo zrenovované a prečalúnené do žiarivej žltej a zelenej, ktoré do priestoru vnášajú dávku hravosti.

Obývačka v retro štýle s výrazným hviezdicovým lustrom

Žihadlo na strope. Dominantným prvkom v priestore je objemný ručne ohýbaný a fúkaný sklenený luster s názvom Sting od majiteľkinho obľúbeného českého dizajnéra Daniela Gonzálesa. Na povale je umiestnená obrovská kotva a tyč, na ktorej celý systém osvetlenia visí. Majiteľka tvrdí, že je to pevné, zároveň so smiechom dúfa, že sa na luster nikto nezavesí od samej radosti z pobytu v Izbe. Zdroj: Miro Pochyba

Nuž a luster. Ten je tu pánom celej situácie a vytvára z tohto interiéru absolútny originál. Je to majiteľkina srdcovka a, samozrejme, príbeh za ním je tiež veľmi zaujímavý. Išlo o prototyp svietidla z dielne Precioza Lighting, ktoré navrhol majiteľkin obľúbený český dizajnér Daniel Gonzáles a ktorého sa s láskou ujala a priviezla ho do Štiavnice. A tak tu teraz visí zo stropu a na povale ho istí obrovská kotva, ak by sa niekto obával rozmerov či váhy.

Prečítajte si tiež
Bývanie v historickom kaštieli? Pozrite sa, ako ho poňať moderne a prakticky

Okrem pôsobivého lustra, majestátnej postele či obývačkového kútika s pohovkou sú v izbe aj praktické záležitosti, ako je piecka na drevo, veľký stôl pripravený pojať aj šesť stolovníkov a odkladacie priestory v podobe starodávnej truhlice či zásuvkovej komody. No a potom sú tu tie rôzne malé milé umelecké predmety, doplnky a dekorácie, ktoré odkazujú na majiteľkine cesty, spomienky a zážitky a ktoré umocňujú celkový dojem z tohto krásneho miesta, kam vás, mimochodom, príde ubytovať možno i samotná majiteľka. A to je v prípade tohto interiéru určite ďalší bonus navyše.

Majiteľka apartmánu v Štiavnici sediaca na gauči so psíkmi

Majiteľka Michaela. Zdroj: Miro Pochyba

Z biznismenky hoteliérka

Michaela vyštudovala marketing a dlhé roky žila v zahraničí – od Severného Írska cez Stredný východ až po Indiu, ktorá bola jej poslednou zastávkou. Viedla tam pobočku veľkej spoločnosti, ktorá vyrábala svietidlá. Jej život boli obrovské zákazky, množstvo letov či päť dní dovolenky ročne. A hoci mala pre svoju prácu obrovskú vášeň, keď jej pandémia zabehnutý a rýchly pracovný život pozastavila, Michaela to privítala a dnes je za to vďačná. „Nikdy by som z toho rozbehnutého vlaku nevystúpila. Bolo to mimoriadne náročné, občas úplná divočina,“ spomína na obdobie, keď musela riešiť biznis aj počas vianočnej večere. „Preto som sa rozhodla, že sa radšej budem v pokoji tešiť v Európe z tohto svojho apartmánu a pokúsim sa sem hosťom dať okrem patričného servisu aj čosi zo seba. A veľmi ma to baví.“

Prečítajte si tiež
Byt v centre Bratislavy pripomína históriu aj po premene. Celý život tu plynie medzi troma nábytkovými kvádrami

Káva v ekokapsulách, limitovaná edícia vína, fajnové čaje či rôzne vlastnoručne vyrábané „šmakociny“, ako sú doma fermentované ríbezle so šampusom, zavárané čučoriedky s džinom či černice s koňakom, to všetko na nich po príchode čaká. Skrátka, okrem strechy nad hlavou dostanú aj zážitky pre svoje zmysly. Okrem tých kulinárskych sú to aj umelecké, ktoré ponúka zariadenie apartmánu. Michaela totiž chce, aby priestor dostal za odmenu to, čo si zaslúži. Spokojných hostí, ktorí sa sem budú radi vracať.

Profil

MAJITEĽKA

Rozhľadená, kreatívna a sympatická majiteľka Michaela sa po rokoch úspešnej kariéry v zahraničí rozhodla spomaliť a venovať sa svojej Izbe v Štiavnici a dopriať pobytom v nej hosťom z celého sveta nezabudnuteľný zážitok. Spoločnosť jej pri tom robia dvaja štvornohí parťáci Tobi a Korka. @izbastiavnica

NEHNUTEĽNOSŤ

Butikový apartmán s kuchynkou, toaletou a možnosťou posedenia na pavlači orientovanej do tichého dvora. Nájdete ho aj v ponuke Airbnb.com.

LOKALITA

Banská Štiavnica

Text: Katarína Barošová

Foto: Miro Pochyba

Zdroj: Časopis Môj dom

Kategória: Navrhovanie interiéru
Tagy: apartmán historický dom pavlačový byt rekonštrukcia interiéru retro štýl starožitný nábytok
Zdieľať článok

Diskusia