21. 03. 2006
Zdieľať

„S manželkou uvažujeme o rekonštrukcii bytu, ale nejako nevieme, ako to celé...“ hundral si popod nos kolega z vydavateľstva a listoval v Mojom dome. „Nemáte tam nejaký dobrý nápad, ako zrekonštruovať byt v paneláku?“ Univerzálny návod, ako zrekonštruovať byt, samozrejme, neexistuje, ale pretože Môj dom je tu na to, aby s riešením podobných otázok pomáhal, ponúkame niekoľko nápadov, ako vyriešiť problémy jedného konkrétneho bytu nielen nášmu kolegovi, ale zároveň aj vám. Možno si aj vy na týchto stranách nájdete užitočný nápad. A ak nie, napíšte nám do redakcie, určite niečo vymyslíme.


Čo s tou halou?

48940

„Byt má celkovo 74 štvorcových metrov, čo by nám ako trojčlennej rodine úplne stačilo, ale veľkú časť z nich vlastne ani nevyužívame. Napríklad hala nie je rozumne využitá. Mám tu síce počítač, ale pracovať tam, kde stále niekto chodí hore-dolu, tiež nie je bohviečo. Naproti tomu kuchyňa je primalá.“

Tak charakterizoval nevýhody svojho bytu spomínaný kolega. A pretože nemal jasnú predstavu, čo presne by chcel, ponúkol mu pán architekt Chrascina dve pomerne radikálne riešenia, ktoré by všetky spomínané problémy odstránili. Samozrejme, táto fáza je len začiatkom procesu – po nej by mali nasledovať ďalšie rozhovory s architektom a spresňovanie definitívnej predstavy, vyberanie a skladanie najvhodnejších nápadov, konzultácie so statikom, prepočítavanie nákladov a času potrebného na rekonštrukciu… až potom príde na rad búracia firma s výkonným rezným kotúčom na panel.


Čo s tou halou?

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom mieste

48941

Riešenie prvé – otvorený obytný priestor a veľká kúpeľňa

Po odstránení pôvodného jadra a niekoľkých priečok sa priestor pôvodnej kuchyne, kúpeľne, spálne, chodby a haly otvorí a prepojí. Ak sa rozhodnete búrať naozaj radikálne, potom z jednej strany stúpadiel môže vzniknúť oveľa väčšia kúpeľňa, ako bola pôvodná, z opačnej strany zasa kuchyňa prepojená s obývacou izbou. Na mieste pôvodnej obývačky je v tomto prípade detská (prípadne študentská) izba. V časti bývalej haly vznikne miesto na jedálenský stôl, v druhej ostane predsieň. Malou zmenou prešla aj bývalá detská izba – zmenila sa na spálňu s oddeleným pracovným kútom.Čo s tou halou?

48944


Čo s tou halou?

48945

Pri takomto usporiadaní je v „pracovni“ dostatok svetla, do spálne preniká denné svetlo len cez zasklené posuvné dvere. (Ale na spanie to stačí, no nie?) Stena, ktorá oddeľuje pôvodnú halu od chodby, je zrejme súčasťou nosného systému domu, preto ju treba po odstránení nahradiť prekladom (alebo prekladom a stĺpom). Všetky búracie práce v panelovom byte by sa mali vždy konzultovať so statikom, na odstránenie nosných stien je potrebné stavebné povolenie (a teda aj príslušná projektová dokumentácia).


Čo s tou halou?

48946

Riešenie druhé – zrkadlové, s oddeleným WC

Podobne ako v prvom prípade, aj tu sa v zadnej časti bytu veľa búralo, v prednej zasa stavalo. Rozdiel je v riešení kúpeľne a v tom, že obývacia izba má teraz aj balkón. Či je to praktické, alebo nie, záleží na tom, ako a na čo ho budú domáci využívať (na vešanie bielizne môže byť pri hociktorej miestnosti, na posedenie v záplave kvetov je lepšie, ak je pri obývacej izbe a kuchyni). Spálňa rodičov a detská izba si vymenili pozície, takisto sa zmenila poloha pracovničky. Teraz majú priame denné svetlo obe izby, pracovňa je trochu popoluškou. (Ale na prácu pri počítači to stačí, no nie?)Čo s tou halou?

48948


Čo s tou halou?

48949

Či sa kolega rozhodne pre radikálne riešenie – zbúrať a znova postaviť lepšie, to záleží na ňom. Možno sa odhodlá zbaviť stereotypov v používaní jednotlivých miestností, odsťahuje rodinu na pár týždňov k svokre a vráti sa do úplne iného bytu. Alebo si môže vybrať z celej ponuky len jeden nápad, vďaka ktorému bude so svojím bytom aspoň o trochu spokojnejší. A vy, milí čitatelia, ak riešite vo svojom byte alebo v dome nejaký problém, veľký alebo malý, napíšte nám, možno spolu nájdeme riešenie.

Kategória: Navrhovanie interiéru
Tagy: byt rekonštrukcia
Zdieľať článok

Diskusia