Zdroj: istock.com

Čo sa stane, ak jednu stenu v izbe namaľujete tmavou farbou?

20. 01. 2023
Zdieľať

Jedna tmavá akcentová stena medzi ostatnými svetlými je dnes zaujímavým trendom, ktorý má svoje opodstatnenie. Vnáša do nevýrazného priestoru trochu drámy, dáva izbám kúzlo a sofistikovanosť. Je však pravda, že vďaka tmavej stene bude miestnosť vyzerať opticky väčšia?

Áno, skutočne tmavá farba na správnej stene alebo stenách vytvorí v miestnosti hĺbku, a nielen to. Interiéroví dizajnéri považujú tento trik za jeden z najrýchlejších a najjednoduchších pri snahe zväčšiť alebo oživiť priestor. Známymi spôsobmi, ako urobiť existujúcu miestnosť hlbšou, sú reflexné prvky – zrkadlá, otvory, okná. Pokojne k nim pridajte aj tmavú akcentovú stenu, ale treba vedieť, ako na to.

Ako funguje tmavá farba v miestnosti

Zamýšľate sa nad tým, ako vôbec môže akcentová stena opticky zväčšiť miestnosť? Všetko závisí od toho, ako oko vníma farbu a svetlo. Tmavé farby vnímame ako keby od nás odstupovali, boli ďalej. Takže tmavá stena bude opticky pôsobiť vzdialenejšia, ako v skutočnosti je. V kombinácii so svetlými farbami tiež vytvára kontrast, ktorý miestnosť oživí a rozjasní.

Prečítajte si tiež
Nebojte sa tmavých farieb v interiéri. Takto s nimi môžete oživiť vaše bývanie

Zväčšujú svetlé steny priestor? Nie je to vždy tak!

Určite ste už počuli, že priestor zväčšíte svetlou maľovkou na stenách. Avšak nie vždy je to pravda. Keď vymaľujeme všetky steny svetlými farbami, budú pôsobiť rovnako ďaleko od vás, ale keď pridáte tmavšiu farbu, priestor bude vizuálne väčší a tiež príjemnejší, pretože oku poskytne potrebné miesto na „pristátie“ alebo zvýraznenie ohniska.

Ružovo-modrá izba s tmavou stenou

Zdroj: istock.com

Ako vytvoriť akcentovú stenu, ktorá predlžuje miestnosť

Či bude tmavá stena fungovať aj u vás doma alebo nie, závisí predovšetkým od toho, ktorú stenu takto namaľujete. Tmavá farba má silu miestnosť iba predĺžiť, nezväčší ju opticky všetkými smermi. A zásadne musí byť použitá v kombinácii so svetlejším odtieňom, ideálne na koncovej stene – teda oproti stene, v ktorej je vstup do izby. Tmavšie steny by mali byť po oboch stranách. Takto vytvoríte efekt hĺbky a priestor opticky predĺžite.

Prečítajte si tiež
15 jednoduchých nápadov, ako oživiť steny v interiéri

Záleží aj na svetle

Táto optická ilúzia funguje aj v závislosti od osvetlenia miestnosti. Ak je osvetlená prirodzeným svetlom, vzniká príjemný pocit. Avšak pri osvetlení umelým svetlom môže vzniknúť pocit stiesnenosti. Preto si hru s tmavou farbou dôkladne premyslite – vzhľadom na to, či máte veľké okná alebo či máte zapustené bodové svietidlá, ktoré budú fungovať v súvislosti s tmavou farbou kontraproduktívne.

Tmavé farby v interiéri

Zdroj: istock.com

V akých miestnostiach funguje tento trik?

Tmavá akcentová stena (alebo steny) skvele pôsobia napríklad v malej spálni alebo v obývačke, ale nie je to dobrý nápad do malého vchodu alebo úzkej chodby bez okien. Priestor síce bude vyzerať dlhší, avšak nebude vzdušnejší a svetlejší.

Aké farby vybrať pre tmavšie steny?

Čiernobiela farebná kombinácia nikdy nevyjde z módy a do miestnosti vnesie sofistikovaný vzhľad. Okrem čiernej a bielej môžete použiť akúkoľvek kombináciu, ktorá vytvára vysoký kontrast.

V miestnosti s množstvom prirodzeného svetla výborne funguje tmavozelená ako dominantná stena. Aj tmavofialová, hnedá, bordová alebo námornícka modrá v kombinácii s jemnou bielou alebo krémovou pomáhajú oklamať zrak.

Tmavozelená stena v izbe s oranžovými doplnkami

Zdroj: istock.com

Ďalšie výhody tmavej akcentovej steny

Tmavá akcentová stena má množstvo ďalších výhod, v prvom rade je skvelým nástrojom na zónovanie priestoru. Hodí sa na to, ak v izbe potrebujete vytvoriť kútik s inou náladou. Tmavý náter vytvorí vizuálne hranice – napríklad oddelí priestor kuchyne od jedálne.

Tmavé steny môžete popri svetlých použiť aj na zamaskovanie televízora a nábytku, ktorý nechcete mať hneď „na očiach“.

Sabína Zavarská
Foto: istock.com

Kategória: Navrhovanie interiéru
Tagy: farby v interiéri maľovanie interiéru maľovanie stien malý byt
Zdieľať článok

Diskusia