Zdroj: Nathalie Priem

Cítite sa najlepšie v obklopení farieb, vzorov a originálnych predmetov? Tento interiérový štýl je pre vás ten pravý!

09. 03. 2022
Zdieľať

Ak sa cítite najlepšie v obklopení farieb, vzorov, materiálov a originálnych predmetov, v tom prípade je eklektický štýl bývania pre vás ten pravý. Aby to však u vás doma nevyzeralo ako na pouličnom bazári, mali by ste sa držať niekoľkých pravidiel.

Poďme však na to pekne od začiatku. Prečo si zariadiť bývanie vo farebnom eklektickom štýle? Je zábavný, originálny, nenútený a vyžaruje radosť zo života. Takúto pozitívnu energiu vo vlastnom bývaní oceníte najmä v časoch, keď je o niečo náročnejšie zachovať si dobrú náladu a pozitívny náhľad na svet.

Ako takýto interiér vytvoriť?

Základom je dôkladne naplánovaná kombinácia farieb, vzorov a materiálov. Od podlahy cez steny a nábytok až po doplnky – postupne by ste si mali urobiť aspoň približnú predstavu o tom, ako bude každá miestnosť vyzerať. V rámci toho by ste si mali premyslieť aj výber farieb a materiálov i to, ktoré z nich zvolíte ako spájajúci element, prítomný vo väčšej či menšej miere v každej miestnosti. Vďaka tomu sa jednotlivé miestnosti prepoja a celý byt či dom bude pôsobiť kompaktne.

Prečítajte si tiež
Veľký interiérový kvíz! Zistite, aký štýl sa k vám hodí najviac

Veľmi dôležité je neskĺznuť do tendencie pridávať do miestnosti čokoľvek, čo vám „cvrnkne do nosa“. V rámci každej miestnosti sa snažte vytvoriť a udržať symetriu a balans. To sa týka aj kvality jednotlivých kúskov. Aby totiž vaše eklektické bývanie pôsobilo originálne, ale nie gýčovo, kľúčovou je kombinácia kvalitnejších, dizajnových kúskov. K nim potom pokojne môžete pridať obraz alebo vázu, ktoré ste našli v jedno krásne slnečné dopoludnie na miestnom „blšáku“. Práve predmety, ktoré rozprávajú určitý príbeh, by mali byť esenciou vášho eklektického bývania.

Premyslené rozmiestnenie

Počas procesu zariaďovania sa vám môže stať, že množstvo farieb, vzorov a materiálov vás doslova pohltí. Je však jedna dôležitá vec, ktorú by ste si mali premyslieť hneď na začiatku – rozmiestnenie nábytku v rámci miestnosti. Práve vďaka tomu bude miestnosť stále funkčná a praktická a nebude pôsobiť ako sklad náhodne pozbieraných vecí. Navyše vďaka tomu zistíte, koľko priestoru na originálne a zábavné doplnky a dekorácie vám v skutočnosti zostáva.

Spálňa v eklektickom štýle

Zdroj: Mitchell Hill

Negatívny priestor

Aj napriek tomu, že chcete, aby všetko pôsobilo živo a zaujímavo, začleňte do priestoru prvky, ktoré sú neutrálne, na prvý pohľad nepútajú pozornosť a neplnia žiadnu funkciu. Nielen v interiérovom dizajne sa preto pracuje s tzv. negatívnym priestorom. Negatívny priestor dodáva miestnosti dimenziu vzdušnosti, dovoľuje vyniknúť ostatným predmetom a stáva sa miestom oddychu pre neustále vizuálne stimulované oči.

Byt v eklektickom štýle

Zdroj: Nathalie Priem

NÁŠ TIP

Negatívny priestor najjednoduchšie vytvoríte pomocou bielej steny alebo ďalších neutrálnych farieb na nábytku a doplnkoch.

Vytvorte kontrast

Ak sa eklektický štýl s niečím nedá spojiť, tak je to fádnosť a nuda. A ako najjednoduchšie okoreníte priestor? Vytvorením zaujímavého kontrastu. Práve ten je ďalšou alfou a omegou tohto štýlu.

Prečítajte si tiež
Eklektický interiér: Prudký závan energie, slobody a kreativity

Pri hľadaní netradičných kombinácií sa nebojte experimentovať, zároveň sa však dajte viesť svojou intuíciou a vlastným štýlom. Najlepšie vám pri vytváraní kontrastu poslúžia originálne vzory, výrazné farby a odlišné textúry.

Kuchyňa v eklektickom štýle

Zdroj: Pluck Kitchens

Netradičné kombinácie

Eklektický interiér zosobňuje rôznorodosť. V rámci neho môžete skombinovať vybrané prvky z rôznych štýlov, napr. boho, retro, glamour, ale i z rôznych časových období. Opäť si však zvážte, čo konkrétne z nich chcete preniesť do svojho interiéru.

Obývačka v eklektickom štýle

Zdroj: Dustin Walker

Veľmi často možno vidieť retro prvky, ako sú napríklad vintage zamatová pohovka či komoda, skombinované s abstraktnými obrazmi či modernými dekoráciami.

Text: Lucia Blažiová
Foto: Mitchell Hill, Dustin Walker, Nathalie Priem, Pluck Kitchens
Zdroj: Časopis Môj dom

Kategória: Dizajn
Tagy: eklektický štýl etno vzory farby v interiéri geometrické tvary kvetinové vzory textílie
Zdieľať článok

Diskusia