Filter medzi exteriérom a interiérom

21. 11. 2006
Zdieľať

Zádverie, predsieň, chodba, hala – čiže vstupná časť bytu – sú miestom prvého spoločenského kontaktu, vizitkou, ktorá vytvára dokonalý obraz o nás, o našom vkuse, uvažovaní, spôsobe života, o našom zmysle pre poriadok a praktickosť… Jednoducho povie všetko. Viac ako tisíc slov.

Prichádzajúci ľudia si tu odkladajú kabáty, topánky, klobúky, dáždniky, čiapky, rukavice, veľakrát sa sem musí zmestiť aj bicykel alebo detský kočík, upravuje sa tu zovňajšok pred odchodom. Je to teda frekventované, multifunkčné miesto domácnosti, a na to sa často zabúda. Stačí si len spomenúť na groteskné momenty pri vítaní väčšej návštevy a na chaos, ktorý vzniká, kým sa presunú do obývacej izby. Vstupný priestor je často poddimenzovaný, a to najmä v panelákoch. Táto skutočnosť sa jednoducho musí vziať do úvahy a treba sa s ňou vyrovnať s vtipom. Skrátka, vstupná miestnosť musí byť maximálne funkčná, bez zbytočných kusov nábytku.

Vstupný priestor do rodinného domu alebo bytu by mal byť taký veľký, aby sa tu pohodlne obuli a obliekli aspoň tri osoby. Hlavnou prioritou musí byť bezproblémové vchádzanie a vychádzanie do bytu.


Základné delenie

Ak otvoríte dvere bytu alebo domu, ocitnete sa buď v zádverí, predsieni, hale, alebo na chodbe. Aký je medzi nimi rozdiel?


Filter medzi exteriérom a interiérom

70643

Zádverie – používa sa prevažne pri rodinných domoch a plní najmä tepelnoizolačnú a hygienickú bariéru medzi exteriérom a interiérom. Je to minimálny priestor, vymedzený vstupnými dverami a dverami do ostatných priestorov, v ktorom nemusí byť nijaký nábytok alebo iba pár pomocníkov na vyzutie a obutie topánok a zavesenie práve noseného kabáta. Treba si uvedomiť, že ak si tam vyzuje topánky pomaly dvojmetrový adolescent, jeho topánky dlhé takmer pol metra budú v úzkom zádverí určite prekážať. Do úvahy je potrebné vziať aj počet členov domácnosti, dvojnohých aj štvornohých, a z toho vyplývajúcu prevádzku pri vchode.


Filter medzi exteriérom a interiérom

70644

Predsieň – doslova priestor pred sieňou. Ide vlastne o trochu väčšie zádverie, do ktorého sa v byte vstupuje zo spoločného komunikačného priestoru bytového domu alebo v rodinnom dome rovno zvonka, prípadne nadväzuje na zádverie. Množstvo hluchých priestorov v dome nie je v súčasnosti práve populárne a ani moderné, preto sa funkcia zádveria presúva do predsiene alebo aj do haly. V predsieni by malo byť dostatok miesta na pohodlné obúvanie, vyzúvanie, obliekanie vrchného odevu, na veľké zrkadlo a prípadne aj na sedenie, pokiaľ to priestorové možnosti dovolia. Ak má však iba minimálne rozmery, mala by byť zariadená prakticky, bez zbytočností, ktoré by prekážali.


Filter medzi exteriérom a interiérom

70646

Chodba – úzky komunikačný priestor, ktorý môže byť hneď za zádverím, predsieňou alebo halou, s niekoľkými dverami do jednotlivých miestností. Môže byť aj medzi izbami a tvorí ich vstupnú časť. Keďže chodba je väčšinou vnútornou časťou domu, bez priameho osvetlenia, je nutné spoľahnúť sa na dobre premyslené umelé osvetlenie. Keďže by nemala vyvolávať pochmúrny a fádny dojem, možno využiť rozličné dekoračné triky, techniku a optický klam, aby pôsobila ľahko a vzdušne. Najčastejšie sa sem umiestňuje miniatúrny stolík či polica na telefón a stolička alebo kresielko. Nábytok nesmie byť v nijakom prípade prekážkou pri pohybe.

Skúste využiť priestor chodby alebo haly na ukladanie kníh. Postačia na ne úzke police, ktoré neprekážajú ani v malom priestore.


Filter medzi exteriérom a interiérom

70651

Hala – menší alebo väčší komunikačný vstupný priestor, zväčša štvorcového tvaru. Je to vlastne akási izba bez okien v centre bytu, s viacerými dverami. Opäť môže, a nemusí nadväzovať na zádverie, záleží na tom, či sa nachádza v byte, alebo rodinnom dome. V byte, kam sa vstupuje z temperovanej chodby, by zádverie zbytočne zaberalo priestor, pretože tepelný filter tvorí spoločná chodba. Hala vnáša do bytu určitú honosnosť a veľkorysosť, aj keď nie je práve najväčšia, a určite poskytuje pohodlie napríklad pri rannom zhone. S kuframi v ruke sa určite ľahšie prejde cez halu menších rozmerov, ale štvorcového pôdorysu, ako cez dlhú, no úzku predsieň, kde treba ísť bokom a opatrne sa otáčať. Na rozdiel od predsiene je toto priestor, kde sa žije, môže sa sem umiestniť aj sedenie vhodné pre návštevy, ktoré nechceme pozvať do obývacej izby. Často sa sem umiestňuje aj schodisko vedúce na ďalšie poschodie. Vertikálne otvorená hala cez dve podlažia s galériou posúva chápanie tohto priestoru ako dominantu interiéru.

Ak sa v hale stoluje, nemali by z nej viesť dvere priamo do WC a do kúpeľne, v ktorej je záchodová misa. Malo by sa do nich vstupovať cez predsienku, v ktorej môže byť napríklad umývadlo. Ani kotolňa alebo sauna by nemali byť priamo prístupné z obytnej haly. Ak hala prevezme funkciu obývacej izby, musí byť priamo osvetlená a vetraná.Ergonómia

Veľkosť priestoru potrebného na pohyb človeka a na jeho činnosti musí vždy vychádzať z rozmerov ľudského tela. Keď k týmto plochám pripočítame rozmery predmetov, zariadení a plochu na manipuláciu s nimi, získame čísla, ktoré nám pomôžu vytvoriť si predstavu o nevyhnutnej veľkosti daného priestoru.

Napríklad:


  • dospelý človek s dvoma kuframi v rukách potrebuje minimálne 100 cm široký priestor, aby mohol bez prekážok prejsť;


  • priestor potrebný na bezproblémové obutie topánok, so stoličkou alebo s taburetkou, by mal byť široký aspoň 110 cm;


  • ak je v predsieni umiestnená skriňa na kabáty hlboká 60 cm, potrebujeme ďalších 60 cm na otvorenie jej dverí a ešte ďalších 60 cm na pohyb človeka pred otvorenou skriňou;


  • ak chce džentlmen pomôcť dáme do kabáta, potrebuje na to priestor široký aspoň 100 cm;


  • ak potrebujeme uložiť klobúk na policu umiestnenú na stene, nemala by byť vyššie ako 225 cm, čo je priemerná výška človeka so zdvihnutou rukou.

Čo by tam nemalo chýbať?

Vo vstupných priestoroch sa kladú nároky najmä na odkladacie plochy. Preto je dôležité vytvoriť dostatok miesta na odloženie:

  • kabátov, aspoň jeden kus na každého člena domácnosti;


  • topánok, aspoň jeden pár topánok na každého člena domácnosti plus miesto na domácu obuv;


  • tašiek;


  • kľúčov;


  • dáždnikov.
A určite by sa nemalo zabudnúť na zrkadlo.


Filter medzi exteriérom a interiérom

70635

Ak je predsieň alebo hala dostatočne veľká, sú tu vítané vstavané skrine, ktoré neprekážajú, a pritom zhltnú veľké množstvo vrchného oblečenia a doplnkov. Vnútorné vybavenie takýchto skríň je dobré si vopred premyslieť a určiť, na aké druhy oblečenia budú slúžiť. Ak sa do nich budú ukladať aj topánky, kabelky, čiapky a ďalšie doplnky, zmiznú z predsiene voľne položené topánky, kľúče na stoličke či taška na podlahe.


Filter medzi exteriérom a interiérom

70648

Ďalšou možnosťou sú špeciálne predsieňové zostavy, ktoré by mali svojou veľkosťou zodpovedať priestorovým možnostiam. Výrobcovia nábytku často reagujú na dopyt po týchto zostavách vtipným riešením.

Vo veľmi malých priestoroch postačia na odkladanie zvrškov jednoduché tyče alebo len háčiky na stene či vnútornej strane vstupných dverí.

Je fajn, ak sa sem zmestí aspoň malá taburetka alebo lavica, ktorá poskytne pohodlie pri obúvaní topánok.

Predsieň alebo vstupná hala dáva priestor na kreativitu a fantáziu. Môže pôsobiť ľahko alebo môže praskať vo švíkoch pod náporom zbytočností. Vtipné detaily a nekonvenčné riešenia ju môžu ozvláštniť a prispieť aj z praktického hľadiska. Aby sa nestalo, že už pri otvorení dverí si ako hosť poviete ďakujem, nepôjdem ďalej. Nezabúdajte, je to prvý priestor, ktorý vás doma privíta, a nielen vás.

Do vstupných priestorov bytu alebo rodinného domu vchádzame v topánkach, preto je dôležitá ľahko udržiavateľná a odolná podlahová krytina, napríklad dlažba alebo v súčasnosti čoraz populárnejšie znovuobjavené linoleum.

Osvetlenie tohto priestoru by sa nemalo podceňovať. Vstupné priestory zväčša nemajú priame osvetlenie a tmavé chodby nepôsobia práve prívetivo. Pozor aj na bodové osvetlenie schodiska, ktoré vytvára nebezpečné tiene. Vhodnejšie je nástenné svietidlo nasmerované do stropu. Jasné svetlo smerujúce do stropu sa odráža od stropnej konštrukcie do priestoru a vytvára prirodzenú atmosféru bez nepríjemných tieňov a svietenia do očí. V predsieni je praktické aj jedno svietidlo s maximálne úsporným zdrojom, ktoré môžeme nechať bez obáv svietiť pri odchode z domu a pri návrate domov nás nebude čakať tma. Zabudnúť by sa nemalo ani na správne umiestnenie vypínačov, aby sa po prechode chodbou alebo predsieňou dalo svetlo pohodlne vypnúť.

Kategória: Navrhovanie interiéru
Tagy: pn predsieň vstupný priestor
Zdieľať článok

Diskusia