Zdroj: iStock

Máte malý byt? Toto je 10 tipov od dizajnérov, ako ho opticky zväčšíte

08. 07. 2022
Zdieľať

Malý byt či malá izba sa nafúknuť nedajú. Existuje však niekoľko šikovných trikov, ako ich opticky zväčšiť, aby pôsobili vzdušnejšie, svetlejšie a príjemnejšie. Vďaka nim a priestorovo úsporným riešeniam môžete zdvojnásobiť vnímané proporcie aj tej najmenšej miestnosti! Aké triky používajú profesionálni interiéroví dizajnéri?

1. Veľké okná, svetlé priesvitné záclony

Byt či izba s veľkým oknom okamžite pôsobí väčšia. Funguje to tak, že namiesto toho, aby ste obmedzovali svoj pohľad na parametre miestnosti, viac sa pozeráte do okna a priestoru za ním. Takto oklamete mozog, ktorý automatický zahrnie aj tento priestor do pôdorysu miestnosti.

Prečítajte si tiež
Sú toto hranice minimálneho priestoru na bývanie? Malý byt nenáročný na upratovanie a hypotéku

Samozrejme, veľkosť okien si veľakrát nemôžeme vybrať, navyše nie každé okno má príjemný výhľad a niektoré jednoducho nie sú dostatočne veľké na to, aby miestnosť pôsobila priestranne. V tom prípade nastupujú ľahké, priehľadné okenné tkaniny. Ľahké biele záclony a svetlé závesy až na celú šírku steny stelesňujú vzdušnú atmosféru. Ideálne je zavesiť ich na stropné koľajničky a nechať visieť až po zem.

biela spálňa so žltou dekou

Zdroj: iStock

2. Ľahký transparentný nábytok

Transparentný, priesvitný nábytok robí zázraky, ak potrebujete opticky zväčšiť priestor. Priehľadné polykarbonátové kreslá a stoličky okamžite vytvoria pocit priestrannosti tým, že sú takmer neviditeľné. Ak priesvitný nábytok nie je vašou šálkou čaju, namiesto objemnejších kusov nábytku zvoľte jemné, elegantné a uprednostnite nábytok so štíhlymi alebo zúženými nohami.

Sklenený stôl a stoličky

Zdroj: iStock

3. Zrkadlá

Keď je zrkadlo šikovne umiestnené, vizuálne znásobí proporcie
miestnosti – úplne perfektne funguje, keď odráža aj okno. Vyberte si vždy väčšie zrkadlo a umiestnite ho tak, aby odrážalo len príjemné veci, nie napríklad neporiadok v dreze alebo hromadu špinavej bielizne. Malo by byť vo výške očí, v jednej rovine so stenou. Šikovným trikom sú aj a štíhle vysoké zrkadlá na kolieskach, ktoré presuniete vždy podľa potreby. Dbajte však na minimalistický dizajn.

Moderná jedáleň v čiernozlatej

Zdroj: iStock

4. Svetlé odtiene

Vieme, že tmavé farby priestor opticky zmenšujú a pohlcujú svetlo. Svetlé odtiene miestnosti zase opticky zväčšujú, odrážajú svetlo a dodávajú im atmosféru otvorenosti. Samozrejme, môžete použiť tmavé farby, ale len ako akcent. Súčasní dizajnéri nás presviedčajú, že ani biele interiéry nemusia byť nudné. Ak skombinujete bielu so žiarivými odtieňmi na niektorých menších častiach, vznikne hravý interiér, ktorý bude pôsobiť priestrannejšie.

Biela vzdušná obývačka

Zdroj: iStock

5. Okrúhle stoly

Okrúhle stoly zaberajú zvyčajne menej miesta ako obdĺžnikové. Tým, že nemajú rohy, pomáhajú tiež zvýšiť prietok v miestnosti. Dobrou alternatívou je aj rozťahovací jedálenský stôl – ak zvyknete hostiť viac ľudí naraz. Aj tie existujú v oválnej podobe.

Rohová jedáleň

Zdroj: iStock

6. Multifunkčný nábytok

V stiesnených priestoroch sa počíta každý milimeter, preto má zmysel investovať do multifunkčného nábytku. Vyberte si, napríklad, konferenčný stolík, ktorý zároveň slúži ako skrinka na poháre, šálky, či suché potraviny.

Prečítajte si tiež
5 mýtov o zariaďovaní malých priestorov: Tomuto neverte!

Zaujímavým kusom nábytku, ktorý sa čoraz častejšie objavuje v interiéroch, sú obojstranné predelové zostavy, ktoré oddeľujú napríklad vstup či spálňu od obývačky. Z jednej strany môže fungovať ako šatník, z druhej ako knižnica či skrinky na riad. Opäť si vyberte vzdušné riešenie z pevného, ale minimalistického materiálu. Ak potrebujete z času na čas viac miesta na sedenie v obývačke, použite napríklad podlahové vankúše, ktoré ľahko odstránite, keď nebudú potrebné.

Moderný farebný byt s presklenou stenou

Zdroj: iStock

7. Vymeňte gauč za kreslá

Pohovky zvyknú zabrať množstvo priestoru, i keď sú veľmi pohodlné. Avšak aj kreslá môžu splniť rovnakú funkciu a zaberú omnoho menej miesta a môžete ich ľahko otáčať, ako práve potrebujete.

Dizajnový kút v obývačke

Zdroj: iStock

8. Nízky nábytok

Nízko položené kusy nábytku pomáhajú, aby miestnosť pôsobila priestrannejšie. Nízka polica, komoda, konferenčný stolík a okenné parapety môžu zvýrazniť vertikálnosť miestnosti namiesto toho, aby upozorňovali na jej menšie horizontálne rozmery.

9. Menší koberec

Základné pravidlo pri používaní koberca v malých priestoroch znie: prispôsobte jeho rozmery vašej izbe. V ideálnom prípade by v malej obývačke mal byť medzi pohovkou a kobercom voľný priestor – aspoň kúsok. Ak máte po obvode koberca stoličky alebo iný nábytok, presuňte ich alebo použite ešte menší koberec. Vaša izba bude v momente pôsobiť väčšia, než v skutočnosti je.

Štýlová obývačkav hnedozelenej

Zdroj: iStock

10. Menej je viac

To znamená, že je čas zanevrieť na veci, ktoré málokedy používate a ktoré zapĺňajú váš vzácny priestor. Predmety, ktoré máte (vrátane kníh, oblečenia, kuchynskej výbavy či kusov nábytku) roztrieďte na tri časti: tie, ktoré si chcete ponechať, tie, ktoré chcete darovať alebo vyhodiť a tie, o ktorých budúcnosti nie ste rozhodnutí. Druhej časti sa hneď aj zbavte.

Prečítajte si tiež
Ideálne štartovacie bývanie v hlavnom meste? Malý byt s vlastným dvorom

Ak ste nejaký predmet rok nepoužili a nemáte k nemu špeciálny vzťah, pravdepodobne bez neho dokážete žiť. Po takejto očiste sa okamžite prevzdušní aj váš obytný priestor.

Sabína Zavarská

Zdroj: houzz.co.nz

Foto: istock.com

Kategória: Navrhovanie interiéru
Tagy: interiérové trendy interiérový dizajn malý byt
Zdieľať článok

Diskusia