Zdroj: Kernius Pauliukonis

Hlavné slovo v malom byte dostali pôvodné trámy a línie

14. 03. 2021
Zdieľať

Podkrovný byt v historickej časti Vilniusu dostal druhý život. Interiér v dome z 19. storočia premenili dizajnérky na moderné bývanie s veľkou charizmou. Ako sa vám páči takýto štýl s prvkami minulosti?

Malý byt pod strechou by bez rekonštrukcie nečakala zrejme už žiadna aktívna budúcnosť. Základom čerstvej premeny bolo zvýšenie strechy, vďaka ktorému sa podarilo interiér prevzdušniť a vniesť doň viac svetla.

Prečítajte si tiež
Štýlový a zaujímavý interiér aj v malom byte? Garsónka vo farbách roka 2021 vás o tom presvedčí

Druhým charakteristickým prvkom rekonštrukcie je obnaženie pôvodných drevených trámov, ktoré dizajnérky zvýraznili kontrastom s novými prvkami v jednoduchom triezvom štýle.

Obývačka s kuchyňou

Byt je dizajnovo čistý a nič neruší prúdenie energie v ňom. Zdroj: Kernius Pauliukonis

Pôvodne drevo a liatinový krb

Interiér je riešený jednoducho. Vďaka kombinácii pôvodného dreva a ďalších historických prvkov s neutrálnymi farbami vznikol dojem útulnosti. Domácku atmosféru znásobuje liatinový krb.

Jedinou samostatnou izbou je spálňa

Celá kuchynská linka vrátane domácich spotrebičov je umiestnená na jednej stene bytu – na tej najdlhšej (po vstupe do bytu sa nachádza na pravej strane). Vďaka tomuto riešeniu je byt dizajnovo čistý a nič neruší prúdenie energie v ňom. Ideálne riešenie do malých bytov, ktoré spĺňajú viacero funkcií naraz.

Vchod do spálne s pôvodným dreveným stropom

Jedinou samostatnou izbou je spálňa. Zdroj: Kernius Pauliukonis

Veľkou výhodou je okno nad kuchynskou linkou. Naľavo od vchodu do bytu sa nachádza kúpeľňa so vstupom z hlavnej miestnosti. Pri opačnej stene, oproti kuchynskej linke, je obývačková časť interiéru s rohovým gaučom a konferenčným stolíkom. Medzi „kuchyňou“ a „obývačkou“ sa nachádza okrúhly jedálenský stôl.

Prečítajte si tiež
Malý a prispôsobivý byt pre troch? Pozrite, ako sa vie meniť!
Pôvodné stropy a trámy v spálni

Najdôležitejšími prvkami celej rekonštrukcie z hľadiska atmosféry v byte i jeho historického významu sú pôvodné drevené stropy a zvislé trámy. Zdroj: Kernius Pauliukonis

Pásiky, pruhy a prepletené línie

Príjemnú útulnú atmosféru je cítiť aj v spálni. Z okna si môžete vychutnať priam scénický výhľad na staré časti Vilniusu. Zaujímavým dizajnovým prvkom, ktorý nenápadne prepája všetky časti bytu, sú pásiky, pruhy a línie v rôznej podobe – tenšie, hrubšie, prepletené – dokonca ich nájdete aj na obraze v spálni či na svietidle nad jedálenským stolom.

Toaleta a sprchový kút s mramorom

Toaleta a sprchový kút. Zdroj: Kernius Pauliukonis

Zdola dubové parkety – zhora drevené stropy

Dvere v interiéri sú z prírodnej dyhy, podlahu skrášľujú dubové parkety. Najdôležitejšími prvkami celej rekonštrukcie z hľadiska atmosféry v byte i jeho historického významu sú však pôvodné drevené stropy a zvislé trámy. Autorky premeny ich na viacerých miestach zvýraznili pôsobivým bodovým osvetlením.

Prečítajte si tiež
Ako sa v malej garsónke podarilo vytvoriť vzdušný a pohodlný interiér?

Byt na Divadelnej ulici

Architektonický ateliér: Dizaino Virtuve

Autori: Gabija Pažarskytė, Karolina Juodeškaitė

Lokalita: Vilnius, Litva

Plocha: 44 m²

Realizácia: 2021

Sabína Zavarská

Foto: Kernius Pauliukonis

Kategória: Navrhovanie interiéru
Tagy: byty drevené stropy kuchynské linky malý byt moderné bývanie
Zdieľať článok

Diskusia