Medzi zdobenými fasádami pôsobí tento radový dom trocha jednoducho. Vo vnútri však obyčajný interiér rozhodne nečakajte
Parcela zo stredoveku, viac ako storočné múry a nový vzhľad s autorskými prvkami. V mestskej radovej zástavbe uprostred Kutnej Hory stojí na prvý pohľad nenápadný dom, v ktorom BYRÓ architekti prepojili dávne časy s moderným dizajnom harmonickým spôsobom. Päťčlenná rodina tak získala štýlový domov, podmanivý v každom detaile.
Zriadenie bývania v historickom jadre jedného z najkrásnejších českých miest prinieslo so sebou výzvu, ktorú prijali noví majitelia s pokorou. Objekt zo stredoveku kvôli požiaru nahradila na konci 19. storočia nová stavba, ktorá prišla laickou obnovou o 70 rokov neskôr o charakteristické historické prvky a autentický výraz.
Viac fotografií nájdete na konci článku v galérii.
Málo pôvodného
„Naším hlavným zámerom bolo v dome znovuobjaviť jeho pamäť a pôvodné vrstvy, ktorých nebolo veľa, a prelínať ich s novými vrstvami tak, aby vzájomne tvorili celok. Hranicu medzi starým a novým sme sa snažili skôr zneisťovať, než aby na ne bolo upozorňované,” opisujú architekti vývoj projektu.
Dvojpodlažný dom s podkrovím disponuje i vďaka hĺbke pôdorysu veľkorysou plochou. Idylické mestské zázemie podporuje tichá ulica so zámkovou dlažbou a výhľady na známe pamiatky. Rovnomerná zástavba v okolí má prevažne pastelové fasády a historické tvaroslovie. Striedmy exteriér domu s troma oknami a dverami sa od nich odlišuje hlavne fasádou bez zdobenia.
Viac fotografií nájdete na konci článku v galérii.
Vertikálne prepojenie
Starší vek domu naznačujú už len zachované rímsy a pôvodné umiestnenie dverí. Svetlý náter kombinovaný s pastelovou zelenou diplomaticky tlmí jeho vizuálny vnem. Do domu sa vstupuje v prízemí vľavo, priamo z chodníka. Svetlo do priestrannej haly so šachovnicovou dlažbou prepúšťa mliečne sklo. Koncepcia a dizajn interiéru oslavuje vrelý rodinný život.
„Dispozične sa dom odohráva okolo centrálneho schodiskového jadra, ktoré prepája všetky podlažia. Pivnica zostala rekonštrukciou prakticky nedotknutá a slúži na skladovacie účely,” približujú autori staronové priestorové vzťahy v dome. Jednotlivé miestnosti prepojili s interiérovými oknami a otvormi s cieľom ich navzájom otvoriť a umožniť im prelínať sa.
Viac fotografií nájdete na konci článku v galérii.
Zelená, sivá a červená
“Atmosféry a svetelné nálady sa vrstvia naprieč objektom a prinášajú do domu premenlivú a pestrú škálu vnemov,” ďalej dodávajú. Na charaktere interiéru sa okrem luxferových stien a okrúhlych otvorov rôznej veľkosti podieľa aj jeho miestami až expresívna farebnosť. Tlmené odtiene dopĺňajú výraznejšie akcenty vo forme prvkov alebo až celých plôch.
Väčšina nábytku vznikla podľa autorského návrhu architektov. Minimalistické zariadenie originálnym spôsobom dotvára rôznorodú mierku miestností a atypické dispozičné možnosti.
Prvé podlažie je navzájom celé priechodné, je venované voľnočasovým aktivitám a obsluhe domu. Vpredu sa nachádza detská herňa, za ňou kúpeľňa, vzadu výtvarná dielňa a technická miestnosť. Rýchle spojenie medzi halou a záhradou ponúka samostatná úzka dlhá chodba.
Viac fotografií nájdete na konci článku v galérii.
Hravá dispozícia
Život rodiny sa odohráva najmä v súkromí druhého podlažia. Vedie sem pôvodné točité kamenné schodisko, ktoré sa podarilo slušne zachrániť. Trojica dverí sprístupňuje spálňu orientovanú do ulice, spoločenský priestor do tvaru L a WC. Do pracovne sa vchádza zo spálne, do kúpeľne s vaňou obojsmerne z pracovne cez posuvné dvere a tradične z kuchyne.
Obývací priestor prepojený s kuchyňou definuje klenutý strop, veľkoformátové okná, kozub a len skromné zariadenie v prírodných odtieňoch. Pristavaná trojuholníková terasa s kovovým schodiskom cenne prispela k lepšiemu využitiu nehnuteľnosti a presvetleniu interiéru.
Viac fotografií nájdete na konci článku v galérii.
Prerod zadného dvoru
Zobytnené podkrovie sprístupňuje iba vnútorné schodisko s oceľovými stupienkami, ktoré prepúšťajú svetlo o podlažie nižšie. “Vrch schodiska je totiž zakončený strešným svetlíkom, ktorý prináša denné svetlo na samotné schody a do hĺbky dispozície,” upresňujú architekti. Podkrovie obsahuje odpočinkovú zónu, dievčenskú a chlapčenskú izbu a kúpeľňu s WC.
K domu ešte neodmysliteľne patrí intímny dvorček a záhrada. Prebujnenú zeleň a zanedbanú stavebnú úpravu nahradil prepracovaný koncept, ktorý dodal miestu nevídaný šarm a nové priestorové kvality. Záhrada je prístupná z oboch podlaží. Výškové rozdiely dvorovej časti esteticky vyriešilo kamenné murivo, ktoré vystihuje pamiatkovú zónu.
Viac fotografií nájdete na konci článku v galérii.
Obnova rodinného domu v Kutnej Hore
Architekti: BYRÓ architekti (Jan Holub, Tomáš Hanus)
Lokalita: Kutná Hora, Česká republika
Projekt: 2021
Realizácia: 2023
Zastavaná plocha: 128 m2
Hrubá podlahová plocha: 384 m2
Úžitková plocha: 297 m2
Plocha pozemku: 271 m2
Náklady: 10 500 000 Kč
Text: Katarína Mácová
Foto: Alex Shoots Buildings
Zdroj: Linka News