Zdroj: House Doctor

Páčia sa vám nepreplnené izby, ale minimalizmus pôsobí príliš chladno? Riešením môže byť tento dizajn

08. 10. 2023
Zdieľať

Minimalizmus sa vyznačuje rovnými líniami, vzdušnými priestormi, redukciou zbytočností a tlmenou farebnou paletou, ktorej dominuje biela, sivá či čierna. Zatiaľ čo mnohí oceňujú jeho upokojujúci účinok, na iných pôsobí chladne. Odpoveďou im je warm minimalism – teda hrejivý minimalizmus. Spája ideály pôvodného štýlu s teplými a zemitými tónmi, prírodnými materiálmi a organickými textúrami. Začleňte jeho kľúčové prvky do svojho domova.

V súčasnosti sme doslova obklopení množstvom informácií aj nadbytočných stimulov. Nemusí to tak však byť aj za zatvorenými dverami domu či bytu. Jedným zo spôsobov, ako vyvážiť nadbytok vo vonkajšom svete, je minimalizmus v interiéri. Učí nás oslobodiť sa od materializmu a hľadať tie správne hodnoty, teda kupovať menej, ale o to kvalitnejšie.

Siahnite po teplých farbách

Koncept hrejivého minimalizmu stelesňuje tieto myšlienky, ale zameriava sa na vytváranie útulných interiérov naplnených životom. Ako už jeho názov napovedá, uprednostňuje teplé farby. Ako základ môžete zvoliť neutrálnu krémovú bielu, slonovinovú, béžovú či jemnú hnedú. Minimalistické priestory znesú aj akcenty terakotovej, šalviovej či bledofialový odtieň slezu s tajuplným názvom mauve.

Roh obývačky so svetlou sedačkou interiérovými rastlinami, nízkym stolíkom a taburetkou.

Harmonický interiér dosiahnete vtedy, ak vyvážite biele steny teplejšími ohniskami. Môžu nimi byť nadčasové kreslá v čítacom kútiku alebo dokonca rastliny a umelecké diela. Zdroj: Ferm Living

Krivky sú stále v kurze

Tento štýl zahŕňa stále obľúbené zaoblené a organické tvary nábytku a dekorácií, ktoré kombinuje s čistými rovnými líniami a bielou alebo chladným vzhľadom betónu. Originálne bude pôsobiť takáto nika v stene, v ktorej môžete meniť dekorácie podľa aktuálnej sezóny. Dokazuje, že murované police nepatria len do kúpeľne, ale svoje miesto si nájdu i v obývačke či na chodbe.

Prečítajte si tiež
Najprv si ho vysnívali, potom svojpomocne postavili. Drevený domček na Liptove ponúka pravú vidiecku idylku

Vystavte osobné predmety

Kým klasický minimalizmus odkladá osobné veci do priestoru, v ktorom sú efektívne ukryté, a to aj pred zrakom návštev, hrejivý minimalizmus víta osobné predmety vystavené všetkým na očiach. Pozor však, aby ste nimi priestor nezahltili, vždy majte na zreteli čistotu priestorov, ktorá vytvára upokojujúci pocit. Keďže tento štýl uprednostňuje kvalitu pred kvantitou, vaše poličky by sa nemali prehýbať pod knihami a dekoráciami. Vyberte ich len pár a spravte z nich ústredný bod.

Náš tip

Minimalisticky usporiadaný a uprataný domov robí zázraky s duševnou pohodou aj so zdravím. Vo vizuálne odľahčenom priestore nebojuje o vašu pozornosť množstvo vecí, nepadá na ne zbytočne prach a nemusíte tráviť toľko času starostlivosťou o domácnosť.

Roh miestnosti so skrinkou pod oknom s kvetom, keramickými dekoráciami a dizajnovým svietidlom, visiacim zo stropu.

Nebojte sa osobné veci vystaviť, no nepreháňajte to s kvantitou. Kvalita je v tomto prípade dôležitejšia. Zdroj: Nest

Vrstvy pridajú teplo domova

Sterilitu priestorov rozbijú textúry a vrstvenie. To dosiahnete pridaním textílií. Použiť môžete ľan, bavlnu, jutu alebo kožu. Zakomponujte do interiéru závesy, položte pod jedálenský stôl, posteľ alebo pohovku veľký koberec a nebojte sa ani dekoratívnych vankúšov. Neprežeňte to, inak môže priestor pôsobiť príliš rustikálne alebo bohémsky, prípadne sa z neho úplne vytratí minimalizmus a jeho pointa.

Prečítajte si tiež
Do minimalistickej kúpeľne sa zmestila i práčka a vaňa. Ako dosiahli, že priestor pôsobí tak vzdušne?

Materiály

Veľkej obľube sa v poslednom čase tešia závesy a záclony z ľanu. Tento materiál je priedušný a jeho veľkou výhodou je, že nepriťahuje prach. Vďaka svojim antibakteriálnym vlastnostiam je ideálny aj ako posteľná bielizeň. Ľanová látka patrí medzi najpevnejšie v textilnom priemysle, takže vyššia investícia do drahších ľanových produktov sa vám časom vráti.

Manželská posteľ v svetlých zemitých tónoch, tmavším dreveným nočným stolíkom a svetlejšou lavičkou pri nohách.

Teplý minimalizmus sa nevyhýba látkam a ich vrstveniu, uprednostnite však prírodné materiály.
  Zdroj: Ferm Living

Svetlé dreviny

Vyhýbajte sa plastom a materiálom, ktoré pôsobia už na prvý pohľad umelo. Nič nepokazíte ani kovmi či kameňom, ale použitý predmet by mal byť v teplejších farebných tónoch. Interiér zútulnia aj dreviny. V hrejivom minimalizme sa používa ratan alebo svetlé drevo. To nemusí mať len podobu nábytku, ale napríklad aj 3D panelov na stenu, ktoré dodajú miestnosti nový rozmer a zlepšia akustiku. Zároveň vhodne doplnia farebnú paletu bielej a sivej.

Interiér s farebnými dizajnovými svietidlami, stolom s kreslom a lamelami na stene.

Miesto plastov siahnite po prírodných materiáloch, ideálne ak budú v teplejších tónoch. Hrejivý minimalizmus má rád svetlé drevo i ratan. Zdroj: NatureWall

Ružová nielen pre Barbie

Popularita ružovej farby v interiéri v poslednom desaťročí enormne vzrástla, v lete jej k tomu navyše pomohla aj premiéra filmu Barbie. Ošiaľ okolo tejto farby odštartoval film Grandhotel Budapešť z roku 2014. O dva roky neskôr prišiel odtieň millennial pink, ktorý všetkým ukázal, že ružová nie je len pre dievčatá. Táto farba má našťastie mnohé odtiene. Ak zvolíte ten správny, dokáže zapadnúť aj do konceptu hrejivého minimalizmu.

Prečítajte si tiež
Z pôvodnej kuchyne pre robotníkov vznikla minimalistická knižnica. Prístavba na samote búra predsudky

Hrejivý minimalizmus v skratke:

  • vytvára upokojujúci a príjemný dojem vďaka neutrálnej farebnej palete,
  • rozbíja sterilnosť klasického minimalizmu doplnkami,
  • do priestoru pridáva textúru vďaka textíliám,
  • využíva menej kúskov nábytku s dôrazom na ich kvalitu.

Text: Sláva Štefancová
Foto: Nest, Ferm Living, House Doctor, Katie Fischer, NatureWall
Zdroj: časopis Môj dom

Kategória: Dizajn
Tagy: interiérový dizajn minimalizmus textílie v interiéri
Zdieľať článok
Jablkový chlieb s orieškami a tonka fazuľkou: jednoduchý a rýchly spôsob, ako si pripraviť lahodný dezertUrob si sám

Jablkový chlieb s orieškami a tonka fazuľkou: jednoduchý a rýchly spôsob, ako si pripraviť lahodný dezert

Škandinávsky štýl v duchu nových trendovDom z tehly

Škandinávsky štýl v duchu nových trendov

Francúzske Nice sa chce do leta zbaviť cigariet na plážach. Odhodené špaky sa rozkladajú až 15 rokovASB.sk

Francúzske Nice sa chce do leta zbaviť cigariet na plážach. Odhodené špaky sa rozkladajú až 15 rokov

Január je vhodný na rez viniča aj týchto drevín. Ktorým rastlinám sa oblúkom vyhnúť?Záhrada

Január je vhodný na rez viniča aj týchto drevín. Ktorým rastlinám sa oblúkom vyhnúť?

Diskusia