Pekné bývanie nemusí byť drahé! Interiérová dizajnéra prezradila 5 rád, ako vylepšiť domácnosť aj s nízkym rozpočtom
Interiérová dizajnérka Lorein Martinez sa s nami podelila o tipy, ako zariadiť bývanie s obmedzeným rozpočtom. Sama býva v dome pri Prahe, ktorý je štýlový a vkusne zariadený, a pritom plný cenovo dostupných dekorácií a DIY nápadov.
1. Urobte si plán
Začnite tým, že si ujasníte, čo vo svojom bývaní potrebujete a čo už máte. Urobte si zoznam priorít a minimálne na začiatku sa zamerajte najmä na miestnosti, v ktorých trávite najviac času, ako je obývačka a spálňa. Následne si stanovte realistický rozpočet a v rámci neho prideľte finančné prostriedky rôznym oblastiam na základe ich priority.
Nasleduje kreatívnejšia a zábavnejšia časť plánovania – zhromaždite čo najviac inšpirácie a vytvorte si tzv. mood board. Množstvo krásnych interiérov nájdete v časopisoch alebo na sociálnych sieťach. Pomôžu vám definovať, čo sa vám páči, a následne sa tejto predstavy držať. Pred kúpou si nezabudnite všetko zmerať, aby ste mali istotu, že nové veci sa bez problémov zmestia do priestoru.
2. Použite, čo máte doma
Skôr ako zaútočíte na online a kamenné obchody, poobzerajte sa po svojom dome či byte a zamyslite sa nad tým, ako by sa veci, ktoré vlastníte, dali opätovne využiť. Zo starej komody sa môže stať stolík pod televízor alebo z vintage kufra konferenčný stolík.
Vďaka preusporiadaniu nábytku získa miestnosť nový svieži vzhľad bez toho, aby ste minuli čo i len cent. Rovnako môžete malý nábytok a najmä dekorácie prehodiť do inej miestnosti, vďaka čomu budete mať z nich aj zo samotnej miestnosti úplne iný pocit. Vyskúšajte to napríklad aj s vankúšmi a koberčekmi.
3. Vytvorte veci vlastnými rukami
Len máločo vám bude doma robiť takú radosť ako to, čo si sami vytvoríte. Vlastnoručne upravené či vyrobené kusy nábytku a dekorácií sú originálne a navyše vás nebudú stáť veľa. Skúste si napríklad vyrobiť vlastné umelecké diela, ktoré zavesíte na steny – vystačíte si pritom len s plátnom a farbami.
Ak si hovoríte, že nie ste práve Picasso či Rembrandt, zaveste na steny zarámované rodinné fotografie. Obľúbená je aj výroba vankúšov a prikrývok, napríklad z hrubej priadze. Stačí popustiť uzdu kreativite a sami budete prekvapení, čo dokážete vytvoriť.
4. Kombinujte lacnejšie a drahšie kúsky
Neexistuje azda nikto, kto by pri zariaďovaní nebol obmedzený rozpočtom. Nech už je akýkoľvek, mali by ste si v rámci neho určiť položky, do ktorých sa vám oplatí investovať viac. Sú to tie kúsky, ktoré sú jednak priestorovo výrazné a jednak majú byť aj funkčné a praktické, napríklad kuchynská linka, pohovka, rám postele a matrac či jedálenské stoličky.
Tieto kúsky voľte v kvalitnom vyhotovení a z odolných materiálov. Samozrejme, mali by byť príťažlivé aj z dizajnovej stránky. Vyššia cena sa v tomto smere často vyplatí, pretože ju vykompenzuje dlhšia životnosť a kratší čas na údržbu.
5. Pohrajte sa so svetlom
Správne použité osvetlenie dokáže dramaticky zmeniť atmosféru v miestnosti. Kombinujte stojacie, stolné a závesné lampy a zvýraznite nejaké konkrétne miesto v miestnosti. Vrstvenie rôznych typov osvetlenia, ako je náladové, funkčné a akcentové, dodá vášmu priestoru hĺbku a funkčnosť. Výmena žiarovky so studeným svetlom za teplejší, tlmenejší variant je efektívnym a lacným spôsobom, ako oživiť celkový výraz miestnosti. Zvážte výmenu zastaraných svietidiel za moderné, cenovo dostupné možnosti.
Text: Lorein Martinez, Lucia Blažiová
Foto: archív Lorein Martinez, Miro Pochyba, Westwing
Zdroj: časopis Môj dom