Zdroj: Kristína Hrabětová

Krásne bývanie vďaka odvážnym rozhodnutiam: Vzdali sa podlahovej plochy a namiesto spálne majú posilňovňu

11. 05. 2023
Zdieľať

Rezidenčná štvrť v pražskej Tróji je bohatšia o ďalšie vizuálne zaujímavé bývanie. Trojica architektov zo štúdia VRTIŠKA & ŽÁK štúdio pri tvorbe interiéru vychádzala zo želaní majiteľov - manželského páru profesionálnych športovcov.

Silná dôvera majiteľov, ktorí trávia pracovne množstvo času v zahraničí, priniesla tvorivému realizačnému tímu architektov nové pracovné zážitky.
Najťažšie bolo podľa autorov uniesť kľúčové rozhodnutia za majiteľov. K ďalšiemu „naj“ sa pridala výzva presvedčiť klientov, aby obetovali časť podlahovej plochy v druhom nadzemnom podlaží v prospech vzniku galérie a priameho prepojenia pracovne s obývacou izbou. Pri cenách nehnuteľností za meter štvorcový v tejto lokalite išlo o odvážny krok.

Uplatnenie psychológie farieb

Interiér štvorpodlažnej vily pôsobí kompaktne, premyslene a harmonicky. Je ladený do svetlých a tmavých tónov v závislosti od významu a funkcie miestností či daných priestorov. Z hľadiska psychológie farieb svetlá farba primárne akcentuje denné zóny a naopak, tmavá vyzýva k relaxu a stíšeniu. Odstránenie časti podlažia priestor celkovo prevzdušnilo, vyzdvihlo jeho reprezentatívny charakter a významne presvetlilo.

otvorený prestor s bielym kuchynským ostrovom

Interiér je ladený do svetlých a tmavých tónov v závislosti od významu a funkcie miestností či daných priestorov. Zdroj: Kristína_Hrabětová

Usporiadanie podlaží

Dom sa nachádza vo svahovitom teréne. Na prvom nadzemnom podlaží, z ktorého sa vychádza do záhrady s vyhrievaným krytým bazénom a letnou kuchyňou, je hlavný obytný priestor s kuchyňou a jedálňou, útulným posedením pri krbe, WC a technickou miestnosťou. Na podlaží s prístupom z ulice je ďalej situovaná garáž, uvítacia hala a jeden z dvoch priestranných šatníkov. Na centrálny priestor o podlažie vyššie nadväzuje pracovňa so „sieňou slávy“, toaleta, úložné priestory a AV technika.

Prečítajte si tiež
Dvojgeneračné bývanie v Modre: Netradičné riešenie, ako rozšíriť obytný priestor, oživilo historickú pamiatku

Spálňa prišla o výhľad

Tretie podlažie tvorí súkromná časť s hlavnou spálňou s voľne stojacou vaňou a hlavnou kúpeľňou, detská izba so samostatnou kúpeľňou a druhý z dvoch šatníkov. Najvyššie podlažie je vyhradené pre tréningovú aktivitu. Jeho súčasťou je kúpeľňa, ľadové kúpele, samostatný bar aj vonkajšia terasa s úchvatným výhľadom na dominanty Prahy ponad kultivované prírodné okolie rieky Vltavy.

čierno-biela kúpeľňa

Kúpeľňa Zdroj: Kristína Hrabětová

Najviac času v posilňovni

S návrhom umiestniť posilňovňu na najvyššie podlažie prišiel proaktívne športový pár. Architekti neboli spočiatku s touto myšlienku stotožnení, ale napokon sa s týmto zámerom rýchlo zžili. Športovci trávia tréningom nevídané množstvo času, a preto bolo potrebné zariadiť, aby bol takto strávený čas pre nich maximálne komfortný. Vzhľadom na objemnosť a hmotnosť posilňovacích strojov nebolo realizačne jednoduché ich sem dostať. Musela sa kvôli tomu nechať spevniť podlaha.

Prečítajte si tiež
Neveľký zásah zmenil atmosféru starého bytu na nepoznanie. Odhalili a zrenovovali trámový strop aj parkety

Materiály s trvalou kvalitou

Objekt zvnútra definujú dyhované a drevené obklady v kontraste s prírodným mramorom a cementovými stierkami. Interiéru dominuje biela a čierna farba, utlmená pocitovo použitím dreva. Výborným príkladom tohto uvažovania je krbový kútik. „Pokiaľ chcete uniknúť od všedných starostí, nie je nič lepšie, ako zrelaxovať pri zapálenom krbe v tejto minimalistickej obytnej jaskyni“, dodáva architekt Roman Vrtiška.

moderný interiérový krb so sedením

„Pokiaľ chcete uniknúť od všedných starostí, nie je nič lepšie, ako zrelaxovať pri zapálenom krbe v tejto minimalistickej obytnej jaskyni“, Zdroj: Kristína Hrabětová

Umiernená veľkoleposť

Výberu materiálov predchádzal sústredený proces práce so vzorkami v rámci každého prvku a povrchu. Interiér zámerne pôsobí reprezentatívne, ale pritom nie okázalo. Klasické kusy nábytku a neutrálne farebné ladenie tieto predstavy dokonale naplnili.

Viac zaujímavých foto z vily profi športovcov si pozrite v galérii za článkom.

Luxus tohto bývania v Tróji spočíva v dômyselnom a prepracovanom dizajne, ktoré architektonické štúdio vytvorilo na mieru.

Autor: VRTIŠKA & ŽÁK (Roman Vrtiška, Vladimír Žák)

Spolupráca: Lucie Němcová

Lokalita: Praha

Plocha 450 m2

Rok: 2020

Text: Katarína Mácová
Foto: Kristína Hrabětová

 

Kategória: Návšteva
Tagy: krb posilňovňa vila
Zdieľať článok
Zostalo vám pár kusov nevyužitých plotových tvárnic a betónovej dlažby? Vyrobte si z nich šikovné ohnisko so sedenímUrob si sám

Zostalo vám pár kusov nevyužitých plotových tvárnic a betónovej dlažby? Vyrobte si z nich šikovné ohnisko so sedením

KVÍZ Pikošky o tehle: Prečo je brúsená a dokáže horieť?Dom z tehly

KVÍZ Pikošky o tehle: Prečo je brúsená a dokáže horieť?

Radový dom s tehlovou fasádou vdýchol lokalite nový životDom z tehly

Radový dom s tehlovou fasádou vdýchol lokalite nový život

Pomôže nám s riešením klimatickej zmeny umelá inteligencia?ASB.sk

Pomôže nám s riešením klimatickej zmeny umelá inteligencia?

Diskusia