Poschodie najprv nemalo existovať, ale architekti mali lepší nápad. Výhľad na Beskydy sa nakoniec stal klenotom bývania
Moderná tehlová stavba sa prispôsobila krajine. Majitelia chceli mať pôvodne len prízemie, ale architekti plán trocha pozmenili. Pribudlo o poschodie naviac, ktoré má však len jednu funkciu - umožniť obyvateľom užívať si krásny výhľad na okolitú krajinu.
Keď má majiteľ dobré skúsenosti s návrhom domu alebo bytu, osloví rovnakých architektov i po druhýkrát. Podobne je to aj v prípade novostavby v obci Staré Město. Medzi rodinou z Frýdka-Místka a ateliérom UYO ide o druhú kapitolu spolupráce, keďže už predtým pre nich navrhovali rodinný dom. Nová stavba je však v mnohom iná. „Tento projekt bol pre nás významným krokom vpred, predstavoval náročnejšiu úlohu v oblasti dizajnu i funkcionality,“ zdôrazňuje architekt Adam Zezula.
O podlažie viac
Pozemok určený na stavbu rodinného domu sa nachádza v prímestskej zástavbe a je jedinečný pôsobivým výhľadom na vzdialené Beskydy. Táto prednosť však plne vynikla až z druhého poschodia, pretože prízemný výhľad zatieňovali odrastené stromy. Investorovo želanie umiestniť všetky životné funkcie domu na jedno poschodie tak bolo v jemnom protiklade s víziou využitia beskydskej panorámy. I preto architekti predsa len navrhli o podlažie viac.
Viac fotografií nájdete pod článkom v galérii.
Výhľady a priehľady
Pre celý projekt sú základnými prvkami výhľady a priehľady z jednej strany domu na druhú, ale aj z horného podlažia na spodné. Pri každom pohybe domom vám oči zablúdia na zeleň a okolie, ktoré do interiéru preniká vďaka dômyselne rozmiestneným preskleným otvorom.
Funkčne je dom rozdelený výhľadovými osami na obytnú a súkromnú časť. Dlhšia os delí priestory na izby orientované na juh a severne orientovanú servisnú časť a poskytuje vzrušujúce výhľady do zelených kútov a za svetlom. Kratšia os pôdorysu sa otvára do súkromnej záhrady.
Viac fotografií nájdete pod článkom v galérii.
Klenotom architektonického riešenia je odpočiváreň v streche, ktorá vytvára spojenie so vzdialeným horizontom a dominujúcou Lysou horou.
Viac fotografií nájdete pod článkom v galérii.
Interiér a materiály
Výrazným prvkom v interiéri je „kukaňa“ integrovaná do hlavného obytného priestoru. Miestnosti dodáva pocit veľkorysosti a hravosti. Materiálovo stavba nadväzuje na rodinnú tradíciu, opakujúc princíp použitý v predchádzajúcej realizácii domu pre tých istých majiteľov. Dominuje murivo z pálených tehál doplnené obkladom z drevených lát. Drevom, ktoré stavbu ešte viac včleňuje do prirodzeného prostredia, je obložená jednoduchá hmota garáže.
Obývačka
Obývačka je v najsvetlejšej časti dennej zóny. Prirodzené svetlo do nej vstupuje hneď z viacerých strán, nielen cez celostenové presklenie do záhrady, ale aj zboku. Za jedálenským stolom je totiž východ na krytú terasu s vonkajším sedením. Jednoduchý svetlý interiér s decentnými akcentmi čiernej necháva vyniknúť farby a tvary okolia.
Viac fotografií nájdete pod článkom v galérii.
Kuchyňa
Drevo a biela farba neopúšťajú ani kuchyňu. I keď sa zdá, že je zastrčená v kúte, aj ona má dostatok prirodzeného svetla – vďaka preskleniam v pravej stene i praktickému horizontálnemu oknu medzi sponou a hornou časťou kuchynskej linky. Užitočným doplnkom kuchyne je menší ostrovček, slúžiaci aj ako barový pult.
Viac fotografií nájdete pod článkom v galérii.
Exteriér
Architekti postavili pre tú istú rodinu už druhý dom. Oba majú viditeľné tehlové murivo – dom je postavený z keramických tvárnic, nasleduje vrstva izolácie a vzduchová medzera. Na povrchu vrstiev je „obal“ z tehál. Dom chráni, zmierňuje výkyvy teplôt a dáva pocit stabilného, harmonického domova. V časti prízemia vznikla strechou prekrytá terasa.
Viac fotografií nájdete pod článkom v galérii.
Denná zóna
Nad obývačkou a na ňu nadväzujúcou terasou vznikla elegantná „kukaňa“. Okrem výhľadu von ponúka aj dokonalý prehľad o tom, čo sa deje na prízemí – v spojenej kuchyni a obývačke.
Domáci pôvodne chceli len jedno podlažie, to však bolo v miernom protiklade s víziou architektov, ktorí chceli využiť výhľad na Beskydy. Nakoniec práve táto jedna miestnosť na poschodí slúži ako odpočiváreň, čitáreň a má okno nasmerované priamo na Lysú horu. „Tento prvok formuje, resp. deformuje strechu, a tak vytvára nezameniteľnú siluetu,“ komentujú tvorcovia.
Viac fotografií nájdete pod článkom v galérii.
Rodinný dom pri Frýdku-Místku
Moderná stavba s výhľadom na Beskydy
Profil: Z plánovaného jednopodlažného domu predsa len vznikla dvojpodlažná stavba. Pod strechou je však len jedna jediná miestnosť – pozorovateľňa, z ktorej vidno Lysú horu a zároveň obývačku.)
Kto tu býva: Rodina s dvomi malými deťmi.
Architektonický ateliér: UYO architekti, uyo.cz
Tím: Ing. arch. Adam Zezula, Ing. arch. Kamil Zezula, Ing. arch. Jan Skoumal, Ing. arch. Alena Křížová
Spolupráca: Mgr.art. Vojtěch Moškoř, MOSKOR DESIGN s.r.o. – interiér, Naďa Nevařilová, Michal Zuzák – záhradná architektúra
Lokalita: Frýdek-Místek
Projekt: 2018
Realizácia: 2020
Plocha: 280 m²
Text: Sabína Zavarská
Foto: Ing. arch. Václav Novák
Zdroj: Časopis Môj dom