Zdroj: Pol Viladoms

Domček na stráni perfektne zapadol do okolitého prostredia. Výhľad z obývačky by domácim závideli mnohí

03. 10. 2023
Zdieľať

Stavbu, ktorú si dnes predstavíme, nájdete v malej horskej dedine Molló na severe Španielska. Týčia sa tu známe Pyreneje, geografická hranica medzi Španielskom a Francúzskom. Nehnuteľnosť patrí medzi novú zástavbu a je obklopená relatívne malým pozemkom. Jeho veľkosť je však vykompenzovaná okolitými výhľadmi, ktoré smerujú až po Stredozemné more.

Stavba vyniká kompaktnosťou, ktorá zaujme už na prvý pohľad. Tomuto dojmu sekunduje sedlová strecha, ktorej materiálové riešenie rešpektuje horskú architektúru Katalánska – regiónu, kam patrí aj samotný dom. Inšpiráciou pre vznik domu boli pritom miestne urbanistické regulatívy.

Sklon strechy, prípadne pomer jej presklených plôch korešponduje s celkovou plochou fasády. Tá je pritom samostatnou kapitolou pri tvorbe koncepcie. Vložený autorský prístup výrazne podporil jej vznik tak, aby výsledná architektúra ladila s okolitou krajinou. Tvorcovia sa pritom inšpirovali aj historickým jadrom dediny.

Dom v Španielsku v horskom prostredí Pyrenejí.

Domček sa nachádza v obci Molló v Španielsku. Zdroj: Pol Viladoms

Tvorivý prístup pri tvorbe fasády

Fasáda odzrkadľuje tvorivý prístup architektonického tímu. Jej kameninový materiál, tvorený rôznymi farebnými odtieňmi, ukazuje pestrú škálu možností a vytvára mozaikový efekt. V kombinácii so strechou a tvarom stavby vzniká celok, ktorý vzbudzuje dojem ucelenosti a spomínanej kompaktnosti.

Prečítajte si tiež
Chalúpka obklopená prírodou s kvetinovou záhradkou, útulnými zákutiami a krásnym výhľadom

Prírodné materiály strieda moderný vzhľad širokých okien, ktoré tvoria prechod medzi vonkajškom a vnútrom domu. Zároveň otvárajú pohľad na krajinu. Dom je orientovaný na juh, a tak aj panoramatické okná smerujú na túto stranu. Otvárajú výhľad na blízku zeleň i polia, historickú zástavbu, ale aj na vzdialenejšie pohoria. Dom svojím vzhľadom ideálne zapadá do okolia.

Panoramatické okno na prízemí s výhľadom na okolité hory.

Panoramatické okno ponúka nádherné výhľady na okolité hory Zdroj: Pol Viladoms

Interiér rozdelený na dve časti

Interiér nehnuteľnosti je rozdelený na oddychovú časť na prvom poschodí a spoločný priestor na prízemí. Z jednej časti do druhej sa dá prejsť pomocou mohutného dreveného schodiska s kovovým zábradlím. Architekti využili túto kombináciu na podporenie uceleného dojmu. Práve kov a drevo sa vzájomne dopĺňajú nielen estetickým, ale aj praktickým spôsobom.

Zaujímavosťou je aj geometrické členenie a využitie tvarov v dizajne. Dom je kváder a výrezy v ňom iba podporujú celú koncepciu stavby ako skladačky, do ktorej všetko zapadá, ako má.

Flexibilný priestor medzi izbami v dome.

Flexibilný priestor medzi izbami môže byť využitý na prácu i na hranie. Zdroj: Pol Viladoms

Rozdiely sa stierajú

Na prízemí stavby sa nachádza pôsobivé panoramatické presklenie, ktorého súčasťou je i veranda. Tvorí plynulý prechod medzi exteriérom a interiérom, z ktorého konceptuálne vychádza. Vzhľadom na vyššie priemerné teploty v tejto lokalite sa na nej dá oddýchnuť väčšinu mesiacov v roku.

Dom spĺňa všetky požiadavky, ktoré si určili majitelia s ohľadom na modernosť bývania. Centrom poschodia, a teda oddychovej časti, je flexibilný priestor obklopený izbami, ktorý slúži na hranie, oddych aj prácu.

Prečítajte si tiež
Moderná chata s krásnym výhľadom vo Valčianskej doline dokazuje, že obmedzenia motivujú ku kreatívnym riešeniam

Interiér s exteriérom je prepojený využitým materiálom, najmä kamenným obkladom a drevenou podlahou, ktorá ,,preteká” dovnútra. V tejto realizácii je zakomponovaná myšlienka vizuálneho zmazania rozdielov práve medzi vonkajškom a vnútrom domu. Typickým príkladom je terasa. Krajina za oknami ňou vďaka materiálovému riešeniu voľne plynie.

Dom v Molló je harmonickým bývaním s ohľadom voči prírode, ktoré skvelo zapadá do okolitej krajiny.

Prechod medzi interiérom a exteriérom panoramatické okno na prízemí.

Terasa vytvára prirodzený prechod medzi interiérom a exteriérom. Zdroj: Pol Viladoms

Dom v Molló

Architekt:  Mgr. Art. Tomáš Labanc
Spolupráca: M Arch Ramon Bernabe
Lokalita: Molló, Španielsko
Realizácia projektu: 2018 – 2020
Rozloha: 107 m2

Text: Natália Turcovská
Foto: Pol Viladoms

Kategória: Návšteva
Tagy: Dom s výhľadom drevená terasa kamenná fasáda veranda
Zdieľať článok

Diskusia