Pracovňa a pracovný kút

16. 12. 2005
Zdieľať

Súčasný životný trend je časovo náročný. Nie je nezvyčajné, že väčšina pracujúcich ľudí si zariaďuje vo svojom domove pracovňu alebo pracovný kút, kde môže nerušene a v príjemnom prostredí vykonávať intelektuálnu činnosť, vzdelávať sa či inak rozširovať svoj obzor. Domácim pracovniam vďačíme za vznik veľmi plodných myšlienok a diel. V štandardných panelových bytoch sú isté obmedzenia, no rodinný dom ponúka širšie možnosti.

Samostatná pracovňa

Pracovňa je samostatná miestnosť, zväčša zvukovo a priestorovo izolovaná izba, ktorá poskytuje optimálne podmienky na vykonávanie duševnej činnosti. Ak nám to náš interiér dovoľuje a môžeme si ako pracovňu vyčleniť samostatný priestor, dotvoríme ho vhodným– praktickým a, samozrejme, aj pohodlným – zariadením tak, aby vyhovoval našim predstavám. Súčasný trh ponúka širokú škálu komplexných pracovných nábytkových zostáv. Domáca kancelária môže pôsobiť buď stroho, alebo si ju môžeme dotvoriť a prispôsobiť domáckejšiemu štýlu. Jednoduché rovné pracovné línie (stôl, nábytok) sú zväčša nenáročné na priestor, naopak, modernejšie a tvarovo neobvyklé zostavy si vyžadujú viac miesta.


Pracovňa a pracovný kút

38540

Pracovný kút

Nie každý si môže dovoliť samostatnú pracovňu. Ak nám to podmienky nedovoľujú, uchyľujeme sa k rozličným riešeniam: pracovný kút umiestňujeme do spálne či obývačky. Názov tohto malého priestoru je oprávnený, pretože predpokladá nenáročnosť na priestor a manipuláciu. Je dôležité, aby sa pracovný kút priveľmi neodlišoval od zvyšku interiéru, pretože by mohol pôsobiť nepríjemne až rušivo. Tzv. home office je moderné riešenie pracovného kúta v našich domácnostiach. Zväčša ide o samostatnú nábytkovú zostavu, ktorá sa uzatvára a navonok pôsobí ako súčasť komplexu skríň a ostatného zariadenia. Toto utajené pracovisko je nenáročné na obsluhu, takže v prípade nečakanej návštevy možno home office kedykoľvek uzatvoriť a nerušene oddychovať v kruhu priateľov či rodiny.

Nábytok


Pracovňa a pracovný kút

38537

Vhodne zvolený nábytok sa veľkou mierou podieľa na celkovej pracovnej atmosfére. Zvyčajne ho tvorí pracovný stolík, stolička, príručný stolík a skriňová zostava. Príjemnú atmosféru dotvára aj hudba či oddychové kreslo, kde môžeme relaxovať. Pracovná plocha by mala mať rozmery 70 × 140 cm. V ponuke sú klasické zostavy aj v tvare L a U. Príručné stolíky slúžia ako odkladacie priestory na telefón, tlačiareň či fax. Práca s počítačom si vyžaduje správne rozloženie technických zariadení, ktoré umožňuje špeciálne upravený počítačový stolík s miestom na médiá či s vysúvateľnou plochou na klávesnicu. Dôležité je aj držanie tela, preto sa vyrábajú stoly, na ktorých možno nastaviť požadovanú výšku (štandardná je 70 až 75 cm) a správny uhol pracovnej plochy.


Pracovňa a pracovný kút

38542

Aby sme predišli zdravotným problémom a poškodeniu chrbtice, mali by sme dostatok pozornosti venovať aj výberu vhodnej pracovnej stoličky. Súčasný trh ponúka široký sortiment: praktické, mobilné (na kolieskach) s nastaviteľnou výškou sedenia a sklonom operadla, s koženým či textilným poťahom. Všetko závisí od nášho vkusu, individuálnych potrieb a v konečnom dôsledku aj od financií. Ak si potrpíme na luxus, riešením je kožená „šéfovská“ stolička s rozličnými vymoženosťami ako plynový mechanizmus na výškovo nastaviteľné sedenie, páčka na blokovanie a odblokovanie sklonu operadla, antišokový systém a pod. Sedadlo ani operadlo by nemali byť priveľmi mäkké, aby v nás pri práci nevyvolávali pocity únavy či spánku.


Pracovňa a pracovný kút

38538

Poriadok a systematickosť v domácej pracovni sú predpokladom bezchybného chodu práce. Na ich zabezpečenie slúžia rôzne priehradky a oddelenia v stolíku, ale aj police, ktoré možno prispôsobiť našim požiadavkám. Príručné stolíky či mobilné zásuvkové kontajnery dostatočne spĺňajú podmienky odkladacích priestorov na pracovné pomôcky a kancelárske potreby, preto sú veľmi obľúbené. Police a skrinkové zostavy slúžia najmä na usporiadanie a prehľadné uskladnenie pracovných vecí, kníh, papierov a iných pre nás dôležitých dokumentov. Opakom uzatvorených skriniek, ktoré neposkytujú aktuálny prehľad o odložených predmetoch, je nábytok so sklenenými dvierkami. Skrinky zabraňujú aj vnikaniu nežiaduceho prachu.


Pracovňa a pracovný kút

38539

Farebnosť

Optimálne zvolené farby dotvárajú celkovú atmosféru a pomáhajú väčšmi sa sústrediť na prácu. Zelená, modrá a žltá farba navodzujú podmienky na duševné uvoľnenie. Uprednostňujú sa najmä svetlé odtiene, ako sú bledomodrá, trávovozelená či prírodná žltohnedá. Farbu leta a slnka nám pripomenie a pracovný priestor rozjasní žltá farba. Na oživenie pracovne slúžia drobné doplnky. Pri ich výbere sa nemusíme striktne pridržiavať farebného zladenia so zvyškom interiéru. Červená a oranžová farba v týchto priestoroch majú dokonca oživujúci a povzbudzujúci účinok, ale netreba zabúdať na správnu mieru. Farby ako biela, sivá či čierna sú tzv. neutrálne a v rozumnej kombinácii vhodne dotvárajú pracovné prostredie.

Osvetlenie


Pracovňa a pracovný kút

38536

Základné pravidlo znie: pracovná plocha má byť osvetlená jasne, aby sme si nekazili oči! Rovnomerné a vhodné osvetlenie pracovne či pracovného kúta dosiahneme spojením lokálneho a centrálneho svetla. Keďže nevyhnutnou súčasťou viacerých domácich pracovní sú aj počítače, nemali by sme zabúdať na lokálne osvetlenie – lampu, ktorej svetelné lúče môžeme nasmerovať tak, aby neoslňovali používateľa pri práci. Žiarenie monitora zmiernime tlmeným svetlom, ktoré umiestnime do blízkosti počítača.

Pracovná lampa by mala spĺňať tieto kritériá:


  • dokonalé osvetlenie požadovanej pracovnej plochy,


  • univerzálnosť a s ňou spojená prispôsobivosť pracovným nárokom (regulovateľný sklon aj stupeň zatienenia),


  • navodenie vhodnej pracovnej atmosféry, aby sa nenarúšala koncentrácia a sústredenosť človeka.
Ak sme sa rozhodli umiestniť pracovňu či pracovný kút do podkrovia, je vhodnejšie horné ako bočné osvetlenie, najmä na práce na vodorovnej ploche. Do kvality osvetlenia treba investovať a v pracovni to platí dvojnásobne. Pri výbere správneho svietidla by sme mali zohľadniť aj náš vek – ak máme menej ako 35 rokov, aj 60-wattová žiarovka stačí na to, aby sa oči priveľmi nenamáhali. Po tejto vekovej hranici treba zvýšiť intenzitu svetla (pravda, toto platí, ak už nemáme problémy so zrakom). Mnohí z nás uprednostňujú prácu v noci, keď sa môžu lepšie sústrediť. Na to nám poslúžia úsporné typy žiariviek, ktoré sú určené na dlhší čas svietenia (platí to však aj pre ostatných, ktorí chcú šetriť energiami). Treba sa však vyhnúť jasnému a studenému bielemu svetlu. Praváci by mali prijímať svetlo zľava a ľaváci sprava. Lampu zvyčajne umiestňujeme priamo na pracovnú plochu, ak nám to jej rozmery nedovoľujú, môžeme sa rozhodnúť pre stojanové svietidlo či nástennú lampu, ale ani tu nesmieme zabúdať na flexibilnosť a ľubovoľnú nastaviteľnosť.

Pracovňa a pracovný kút sú určené na štúdium a intelektuálnu prácu, preto by sme pri ich zariaďovaní mali zohľadňovať najmä svoje potreby, aby sme duševnú činnosť mohli vykonávať v dokonalej a ničím nerušenej pohode.

Kategória: Navrhovanie interiéru
Tagy: home office kancelária prac pracovňa priestor
Zdieľať článok

Diskusia