Praktický trojizbový byt na Račianskej ulici s prvkami, na ktorých vidno poctivé remeslo
Remeslo a zručnosti sú dnes oceňované čoraz viac. Nečudo, prinášajú nielen estetiku, ale často aj šikovné riešenia šetriace priestor a sú vyrobené na mieru zákazníka.
Nechýbajú ani v novo realizovanom interiéri trojizbového bytu na Račianskej ulici. Jednoduchý, nápaditý a plne funkčný interiér pochádza z dielne architektonického štúdia Coolstock. Byt v rezidenčnom komplexe Pri Mýte v Bratislave slúži pre mladú rodinu, ktorá oceňuje praktickosť a jednoduchosť, podobne ako autor projektu architekt Lukáš Šíp. Tvoria ho tri logické funkčné zóny.
Prvou je centrálna časť s obslužným charakterom, ktorá zahŕňa chodbu, kúpeľňu, toaletu a úložné priestory vo forme vloženého dreveného boxu. Ďalšou časťou je denná zóna s obývačkou, kuchyňou a lodžiou. Posledná – nočná zóna zahŕňa spálňu a detskú izbu.
Materiály zdôrazňujú funkčné členenie
Všetky použité materiály, ako aj ich farebnosť a štruktúra, sa prispôsobujú tomuto logickému členeniu bytu a vizuálne ho podporujú. „V dennej časti sme použili surové povrchy – masívne drevo s výraznou kresbou a odhalený betónový strop. V obslužnej zóne je to vizuálne jemnejšia liata epoxid-cementová podlaha a betónový strop natretý na čierno.
Najuhladenejšie pôsobia izby, do ktorých sme umiestnili vlnené koberce a stropy omietli nabielo. Charakter podláh a stropov sa mení podľa zóny, pričom rovnaký materiál stien tieto zóny vizuálne prepája. Tam, kde si to prevádzka žiada (kuchyňa, kúpeľňa), je povrch stien ukončený matným bielym (a v kúpeľni sivým) polyuretánovým náterom. Všetky dvere sme riešili ako osadené do skrytej zárubne, majú bielu farbu,“ konkretizuje hru s farbami a materiálmi architekt Lukáš Šíp.
Drevený monolit ako hranica medzi dennou a nočnou zónou
Stropy, steny, podlahy a ich materiálová súhra boli základom, do ktorého autor projektu vložil pre celý interiér charakteristické atypické nábytkové prvky. Pri ich navrhovaní bola okrem praktickosti veľmi dôležitá aj jednoduchosť. Dizajn nábytku pracuje s archetypálnymi vzormi, povrchmi a detailmi, na ktorých vidno remeslo. Zaujímavým spôsobom je oddelená nočná zóna od dennej. Ochrannú bariéru medzi nimi tvorí drevený monolit siahajúci od podlahy až po strop.
Almara a skryté riešenia v kuchyni
Šikovných riešení, ktoré šetria priestor a vylepšujú funkčnosť jednotlivých častí, je v interiéri viacero. Netradične je poňatá aj kuchynská linka, ktorá pozostáva z pracovného „ponku“ z laminovanej preglejky, zo zavesenej vysokej časti s proporciami tradičnej šatníkovej skrine či „almary“ a z otvorenej police, ktorá formou pripomína ľudové poličky na riad. Špeciálne nás zaujala nenápadne uložená pracovná doska vo vysokej skrini nad vstavanou rúrou a zásuvky zboku kuchynskej linky.
Remeselná kvalita na prvom mieste
Na nábytku nájdete tradičné stolárske detaily – napríklad rohový čapový spoj. Objavuje sa na zásuvkách v kuchyni a v kúpeľni. Architekt sa aj k výberu mobilného nábytku a svietidiel postavil ináč, ako mnohí z nás – uprednostnil remeselnú kvalitu spracovania, nie rok vzniku. Vďaka tomu je interiér plný kvalitných a hodnotných prvkov, ktoré sú nielen praktické, ale aj udržateľné. Čierno – bielo – hnedá kombinácia vytvára príjemnú atmosféru, ktorú zmäkčuje kresba dreva.
Interiér bytu MYTO
Architektonické štúdio: coolstock
Autor: Ing. arch. Lukáš Šíp, PhD.
Lokalita: Bratislava
Hrubá podlahová plocha: 83,6 m²
Úžitková plocha: 75,8 m²
Projekt: 2018
Realizácia: 2019
Sabína Zavarská
Foto: Nora a Jakub
Zdroj: linka.news