PRED a PO: Premena bratislavského bytu v katastrofálnom stave

27. 04. 2020
Zdieľať

Byt v dome z päťdesiatych rokov bol z väčšej časti ešte v pôvodnom stave. O potrebe celkovej rekonštrukcie nebolo pochýb.

Našťastie, i napriek veľmi zlému technickému stavu sa našli pozitíva, na ktorých mohol architekt Marek Abramovič stavať a premeniť ho na moderný obytný priestor pre mladý pár, zakladajúci si rodinu.

Prvým pozitívom bol fakt, že bytový dom má stĺpový železobetónový nosný systém s nenosnými vnútornými priečkami. Vďaka tomu mohol autor projektu upraviť dispozičné riešenie bytu. Majitelia si želali samostatnú dennú a nočnú zónu s nepriechodnými miestnosťami.

Hlavným krokom vedúcim k novej dispozícii bolo premiestnenie kuchyne do spoločného priestoru s obývacou izbou a vstupnou halou. Denná časť tvorí vzdušný a otvorený priestor určený na komfortné trávenie času, nočná zostáva oddelená a súkromná.

Stav bytu pred rekonštrukciou:Pôvodný stav bytu pred rekonštrukciou
abrama architekti, s.r.o.Pôvodný stav bytu pred rekonštrukciou
abrama architekti, s.r.o.Pôvodný stav bytu pred rekonštrukciou
abrama architekti, s.r.o.Pôvodný stav bytu pred rekonštrukciou
abrama architekti, s.r.o.

Viac foto v galérii

Úložný priestor nájdete všade

Na mieste bývalej kuchyne je dnes pracovňa, z ktorej v budúcnosti môže byť detská izba či spálňa s dostatkom úložného priestoru. Práve úložný priestor zohrával pri premene bytu veľmi dôležitú úlohu. Ďalej je v nočnej časti priestranná spálňa, otočená smerom do tichého vnútrobloku, a hygienické zázemie.Bratislavský byt po rekonštrukcii
KUDIVANI PHOTOGRAPHYBratislavský byt po rekonštrukcii
KUDIVANI PHOTOGRAPHY

Radikálne zmeny v kúpeľni

Kúpeľňa sa dočkala obrovskej premeny. Nepraktický malý priestor bol zväčšený na úkor spálne, namiesto pôvodnej vane je dnes sprchový kút. Priestrannosť kúpeľne je umocnená použitím nadrozmerného zrkadla, z ktorého vystupuje umývadlová zostava spolu s vodovodnou batériou. Architekt na umocnenie výsledného efektu zvolil veľkoformátové obklady s minimálnymi škárami a bezškárovú polyuretánovú podlahu.Bratislavský byt po rekonštrukcii
KUDIVANI PHOTOGRAPHY

Rozdielna výška podláh

Samozrejme, nešlo všetko hladko. „Jedným z problémov, s ktorým som sa musel vysporiadať, bola rozdielna výšková úroveň jednotlivých miestností, miestami dosahujúca až 15 cm a tiež s rozdielnymi pôvodnými skladbami podláh. Na to, aby bolo možné dosiahnuť jednotnú úroveň podlahy a tiež bezprahový prechod do miestností, bolo nevyhnutné dorovnať výškový rozdiel medzi miestnosťami. Statiku doriešil drevený nosný rošt,“ vysvetľuje autor rekonštrukcie Marek Abramovič.

Neprehliadnite: Ako môže vyzerať bývanie v 600-ročnom dome v Banskej Štiavnici?Bratislavský byt po rekonštrukcii
KUDIVANI PHOTOGRAPHY

Šikovné riešenia

Tak, ako pri mnohých iných rekonštrukciách, i táto má svoje jedinečné riešenia a zaujímavé detaily. Nás zaujal priznaný železobetónový preklad s posuvným policovým regálom, atypický jedálenský stôl s betónovou podnožou, držiaky uterákov s integrovaným zásuvkami a kovový sušiak na uteráky v sprchovom kúte. Vstupnú halu opticky zväčšuje a presvetľuje veľkoplošné zrkadlo. V „kastlíkoch“ nad oknami sú umiestnené bez-retiazkové tieniace rolety.Bratislavský byt po rekonštrukcii
KUDIVANI PHOTOGRAPHY

Jednotná podlaha, biele steny

Celý interiér je riešený vo svetlých farbách a v prírodných materiáloch. Podlaha je všade jednotná – drevená vlysová podlaha usporiadaná do stromčeka. V kúpeľni a WC je hodvábne sivá polyuretánová podlaha.Bratislavský byt po rekonštrukcii
KUDIVANI PHOTOGRAPHY

Steny v celom byte majú minimalistickú bielu maľovku, miestami ich spestrujú obrazy. S čistými líniami interiéru ladia bezzárubňové dvere, rozvody ukryté v nábytku či zasekané do muriva a podomietkové kúpeľňové vodovodné armatúry.

Byt 55

Architektonický ateliér: abrama architekti, s.r.o.

Architekt: Ing. Arch. Marek Abramovič

Lokalita: Bratislava

Plocha: 80 m2

Realizácia: 2019

Sabína Zavarská

Zdroj: abrama architekti, s.r.o.

Foto: Pavel Kudiváni, Kudivani Photography

Kategória: Navrhovanie interiéru
Tagy: byty rekonštrukcia bytu vstavaný nábytok
Zdieľať článok
Ikonická Arnoldova vila v Brne sa otvára verejnosti. Mesto do jej obnovy investovalo milióny korúnASB.sk

Ikonická Arnoldova vila v Brne sa otvára verejnosti. Mesto do jej obnovy investovalo milióny korún

Vlastná studňa aj bez povolenia? Kopaná či vŕtaná? Toto všetko potrebujete vedieť o studniachUrob si sám

Vlastná studňa aj bez povolenia? Kopaná či vŕtaná? Toto všetko potrebujete vedieť o studniach

Sladké figy z vlastnej záhrady? S figovníkom v kvetináči to zvládnete aj vy!Urob si sám

Sladké figy z vlastnej záhrady? S figovníkom v kvetináči to zvládnete aj vy!

Ako si vyrobiť vyvýšený záhon s pareniskom? Budete prekvapení, čo sme použili myZáhrada

Ako si vyrobiť vyvýšený záhon s pareniskom? Budete prekvapení, čo sme použili my

Diskusia