Rekonštrukcia mezonetu: Čo sa stane, keď prevrátite byt hore nohami?

27. 05. 2019
Zdieľať

Mezonetové byty vždy ponúkajú zaujímavé možnosti úprav. Horšie je to, že väčšinou nebývajú v pôvodnom stave použiteľné pre modernú rodinu a potrebujú zmenu dispozície. Aj takto sa však s bytom na dvoch podlažiach dá vyhrať.

Čo bolo hore je dole

Prvou reakciou architektov na pôvodnú podobu bytu bolo funkčné preklopenie podlaží. Miestnosti, ktoré sa kedysi nachádzali v podkroví našli priestor na nižšom, teda vstupnom podlaží, a naopak. Prečo takéto riešenie?


Rekonštrukcia bytu DUPLEX

Rekonštrukcia bytu DUPLEX
Jana Tartaľová

 „Hlavným dôvodom na zmenu dispozície bol balkón s veľkým presklením, ktorý sa nachádza v podkroví. Pôvodne bol prístupný len zo spálne. Navyše, atmosféra priestoru pod strechou a technické prevedenie krovu nám dovoľovalo vytvoriť rodinný kontinuálny priestor a skĺbiť tak obývaciu izbu, jedáleň a kuchyňu s komorou,“ opisuje základy premeny architektka Jana Tartaľová.

Dnes je všetko „hore nohami“

Vstupné podlažie, kde bola kedysi obývačka a kuchyňa, dnes slúži ako nočná časť. Po premene tu našli priestor dve detské izby, spálňa rodičov s hygienou a úložnými šatníkovými priestormi. Na poschodí nájdete príjemnú dennú časť – veľkú podkrovnú miestnosť, ktorá spája funkcie kuchyne, jedálne i obývačky.


Rekonštrukcia bytu DUPLEX

Rekonštrukcia bytu DUPLEX
Jana Tartaľová

Podkrovie je špecifické aj farebným poňatím architektov a použitými materiálmi. Žiadna nuda – tu vládnu tvary, vzory a farby.  

 

Čím dodali bytu šťavu?

Dominantným prvkom interiéru po premene je schodisko s lamelovým dreveným zábradlím. Vidíte ho z oboch podlaží. Priestor pod schodiskom je využitý na odkladanie topánok a šatstva. Veľmi originálny prvok použili architekti v kúpeľni. Namiesto bežného keramického obkladu za vaňou použili sklo s potlačou.


Rekonštrukcia bytu DUPLEX

Rekonštrukcia bytu DUPLEX
Jana Tartaľová

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom mieste | Pohodo.sk

 „Na spodnej časti kuchynskej linky sme kresbu dreva vyskladali netradične do V-čka. Zástenu tvorí kosoštvorcový keramický obklad, horné skrinky sme doplnili rámovou kovovou konštrukciou s perforovanými poličkami,“ opisuje ďalšie jedinečné detaily Jana Tartaľová.  

Miesto našiel aj pôvodný nábytok

Pozitívne prekvapí aj farebnosť horných skriniek v kuchynskej časti a najmä špeciálne osvetlený vnútorný štít strechy nad ňou. Finálny efekt bytu dotvára pár kusov nábytku z pôvodného zariadenia. Jednoducho: rekonštrukcia, ktorej sa nedá vyčítať nedostatok fantázie, ani praktickosti.


Rekonštrukcia bytu DUPLEX

Rekonštrukcia bytu DUPLEX
Jana Tartaľová

 

Rekonštrukcia bytu DUPLEX v skratke

architektonický ateliér: ARCHHOLIKS, MIMOarchitekti , #archholiks #mimoarchitekti #interierdizajn_sk

autori: Ing. arch. Jana Tartaľová – ARCHHOLIKS, Ing. arch. Michal Tartaľ – ARCHHOLIKS, Ing. arch. Soňa Králiková – MIMOarchitekti

realizácia: 2018

lokalita: Bratislava

podlahová plocha: 100 m2

Sabína Zavarská

Foto: Jana Tartaľová

Kategória: Navrhovanie interiéru
Tagy: byty mezonety podkrovie
Zdieľať článok

Diskusia