Romantický malý byt, v ktorom sa mieša vidiecka romantika so severským dizajnom

08. 04. 2021
Zdieľať

Odsťahovať sa z veľkého rodinného domu sa Majke a Kike spočiatku nepozdávalo. Keď už k tomu ale došlo, dievčatá si nový domov zariadili podľa svojich predstáv. Výsledok? Sladký ako punčový koláčik.

Necelých 50 m2 dokonalej harmónie, čistých línií, prítomnosti podmanivých vintage prvkov Majka vytvorila presne podľa svojich potrieb a predstáv. Keďže do iného mesta sa s dcérou sťahovali kvôli škole a práci, želala si mamina Majka, aby bol presun pre dcéru Kiku čo najmenej stresujúci, a tak vytvorila domov s príjemnou atmosférou.

Kuchyňa s jedálňou

V byte sa mieša vidiecka romantika s mestskou praktickosťou a so severským dizajnom. Zdroj: Miro Pochyba

Len čo otvoríte dvere tohto romantického bytu, v ktorom sa mieša vidiecka romantika s mestskou praktickosťou a so severským dizajnom, dýchne na vás uhladenosť, krehkosť a ženská neha. Presne tú do priestoru vniesli dámy, pre ktoré je tento neveľký byt domácim hniezdočkom.

Prečítajte si tiež
Romantický dvojizbový byt si vo vidieckom štýle zariadili v tehlovej bytovke (VIDEO)

Že vám v obývačke chýba televízor? Majke a Kike teda vôbec nie. Keď si chcú pozrieť film, stačí im na to vraj notebook alebo zájdu priamo do kina. Televízor preto rady oželeli. Čoho sa však vzdať rozhodne nemienia, je spoločná večerná šálka čaju pred spaním, ktorú v lete nahradia zmrzlinovým maškrtením.

Minimálne náklady, maximálny efekt

Majiteľka byt zariaďovala v duchu troch základných zásad – aby bol útulný, nepredražený dizajnovými kúskami, ale vybavený nábytkom bežne dostupným na našom trhu, no a tiež, aby sa ľahko udržiaval. Keďže životné tempo oboch dievčat je pomerne rýchle, nie je čas venovať voľné chvíle náročnému a zdĺhavému upratovaniu. Byt je preto riešený jednoducho a vzdušne, doslova neutrálne.

Biela komoda

Rozumne zvolený sektorový nábytok v bielej farbe a svetlých dekóroch dreva do malých priestorov dokonale zapasuje a opticky ich nezaťaží. Zdroj: Miro Pochyba

Mama Majka s dcérou Kikou žijú veľmi aktívnym spôsobom života, preto keď prídu domov, chcú byť obklopené čo najmenším počtom rušivých prvkov, aby mohli v pokoji relaxovať. Farby v byte sú teda prevažne neutrálne a materiály v ňom použité prírodné. Doplnky a dekorácie dámy menia podľa ročného obdobia, a tak aj nálada v byte je stále iná, no vždy príjemná.

Spálňa v pastelových farbách

Spálňa pôsobí vďaka odtieňom sivej, bielej a opäť ružovej či mentolovej ako oáza pokoja,
v ktorej sa príjemne relaxuje, no tiež učí na skúšky do školy. Zdroj: Miro Pochyba

Drevo a biela, silná dvojka, ktorá nesklame

Základom, ktorý hnedď od začiatku udával smer, ktorým sa bude dizajn tohto bytu uberatť, boli drevené zárubne, kúpeľňový nábytok a kuchynská linka, ktoré boli v byte skôr ako Majka s Kikou. Aby farba a kresba dreva
vynikli vo svojej plnej kráse, domáca pani sa rozhodla steny v byte vymaľovať nabielo. A dobre urobila! Biela a drevo sú totiž skvelí kamaráti. Práve vďaka tomuto kroku pôsobí priestor bytu otvorene a celistvo.

Prečítajte si tiež
Romantický dom na východe Slovenska, ktorý zreje ako víno
Mikrovlnka na linke s doplnkami

Farebná paleta nápadne pripomínajúca dúhu zostala zachovaná aj na doplnkoch v kuchyni. Zdroj: Miro Pochyba

Dodaním ďalších pomocných farieb, ako sú ružová, sivá a mentolová, vniesla Majka do priestoru hravosť a mladú energiu. Kombináciou rovnakých odtieňov, no s inou intenzitou a taktiež použitím rozličných textúr sa v priestore dosiahol vrchol harmónie.

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom mieste

Dekorácia na stolíku

Obývačka zariadená v romantickom duchu, kde prím hrajú biela a pastelové odtiene ako ružová a mentolová, má miesto aj pre takéto upokojujúce zátišie. Zdroj: Miro Pochyba

Celkový dizajn bytu sa tvoril veľmi intuitívne, samostatne a rýchlo, keďže priestor na dlhé úvahy v tomto prípade nebol. Jediné miesto, ktoré ešte čaká na svoju finálnu podobu, je stena v obývačke susediaca s pohovkou.

„Spočiatku som uvažovala nad skutočne veľkým obrazom, no do oka mi nepadol žiadny, ktorý by na to miesto a celkovo do miestnosti z môjho pohľadu pasoval. Dnes preto zvažujem skôr kreatívnejšiu cestu. Pohrávam sa s myšlienkou dať na stenu natiahnuť štruktúrovanú stierku. Myslím, že neutrálny vzhľad obývačky by mohla čiastočne narušiť, no zároveň nerozbiť jej atmosféru,“ uvazžuje Majka. Nuž, ako sa hovorí, ak si raz žena niečo zaumieni… 🙂 .

Prečítajte si tiež
Vzdušný a svetlý dámsky byt: Keď menej znamená viac

Kto tu býva?

Podnikateľka Majka a jej dcéra Kika, ktoré majú k sebe veľmi blízky a vrúcny vzťah. Zbožňujú domáce babince, filmové noci, lenivé pyžamové dni a avokádové guacamole.

Text: Kristína Faltťanová

Foto: Miro Pochyba

Zdroj: Časopis Tvorivé Bývanie

Kategória: Navrhovanie interiéru
Tagy: malé byty malé priestory pastelove farby romantický štýl severský štýl
Zdieľať článok

Diskusia