Staré a dobré ponechali a nefunkčné nahradili novým. Byt zo 70. rokov prešiel radikálnou zmenou, mnohých by však mohol šokovať
Staré netreba hneď zavrhnúť. To, čo funguje, ponechajte, očistite a nefunkčné nahraďte novým. Vďaka tomuto postoju vznikla originálna rekonštrukcia bytu zo 70. rokov – bývanie na mieru pre majiteľov Davida a Koichiho.
Na siedmom poschodí budovy zo 70. rokov v časti Tokia s názvom Takaido sa nachádza nenápadný 3-izbový byt. Prednedávnom prešiel renováciou pod vedením architektov z ateliéru Roovice. Samozrejme, vychádzali z predstáv majiteľov bytu Davida a Koichiho.
Jasná predstava
„Už pri našom prvom kontakte mali David a Koichi jasnú predstavu o svojom vysnívanom domove, renováciu dokonca začali sami, pričom v byte aj bývali. V byte s troma balkónmi a množstvom prirodzeného svetla si predstavovali otvorený a vzdušný priestor, ktorý maximalizuje potenciál bytu,“ približuje premenu starého bytu hlavný architekt Kei Makito.
Búranie a presunutie kuchyne
Jedným z kľúčových rozhodnutí v procese renovácie bolo vrátenie kuchyne na jej pôvodné miesto. Aby dosiahli čistý a minimalistický dizajn, ktorý zvýrazní kontrast medzi pôvodným a novým, architekti sa spolu s majiteľmi rozhodli pre antikorovú kuchynskú jednotku. Dodala priestoru elegantný vzhľad pripomínajúci až nemocničnú čistotu.
Túžba majiteľov po otvorených priestoroch viedla k odstráneniu stien a stropných panelov. Tak vznikol plynulý prechod, vďaka ktorému sa klasické miestnosti zmenili na funkčné zóny.
Zapustené osvetlenie
Kľúčovú úlohu pri zlepšení atmosféry bytu zohralo inovatívne osvetlenie. Odkryté zapustené svetlá dodali moderný nádych vstupu, kúpeľni a práčovni. V obývacej časti je nainštalovaný systém koľajnicového osvetlenia, ktorý umožňuje flexibilné umiestnenie svetiel podľa potrieb domácich.
PVC, betón aj poter
Hoci majitelia bytu pôvodne túžili po betónovej podlahe, zvukové predpisy si vyžiadali iné kreatívne riešenie. V obývacej časti vytvorili povrch podobný betónovému pomocou kationického poteru. Plynulo nadväzuje na modré PVC dlaždice v kuchyni a zároveň spĺňa stavebné normy.
Úprava kúpeľne
Spojenie funkčnosti so štýlom v kúpeľni dosiahli architekti pomocou inštalácie sprchy a vane, ktoré bez problémov integrovali moderné vymoženosti do surového priestoru. Steny sú natreté výraznou farbou Eraser Pink, ktorá vytvára perfektný kontrast k poškodenému vzhľadu stien okolo vchodu. Ako záverečný prvok nainštalovali posuvnú dverovú zárubňu z pozinkovanej ocele.
Zväčšili aj vstup
Aj vstupný priestor sa dočkal zmien. Autori premeny zväčšili minimálnu vstupnú plochu typickú pre japonský štýl, aby vytvorili prívetivejší a praktickejší vstupný priestor. Zároveň tu odkryli pôvodnú betónovú podlahu. „Vylepšením existujúcich prvkov a prijatím moderných estetických riešení sme pomohli Davidovi a Koichimu vytvoriť harmonický životný priestor, ktorý odráža ich jedinečné osobnosti a životný štýl,“ tešia sa z novej podoby bytu autori rekonštrukcie.
Obývačka
Je súčasťou otvorenej dennej zóny, ktorá vznikla vďaka vybúraniu deliacich priečok. Drsné surové steny zútulňuje čalúnená sedacia súprava, farebný koberček a množstvo kvetov. Na obývačku nadväzuje jeden z troch balkónov bytu.
Kuchyňa
Po starších rekonštrukciách sa kuchyňa ocitla na opačnej strane bytu, ako bola pôvodne. Táto premena ju vrátila na staré miesto. Čistý minimalistický dizajn neobišiel ani kuchynskú linku. Architekti spolu s majiteľmi vybrali spodné skrinky z nehrdzavejúcej ocele. Ladia s viditeľným potrubím pod stropom. Spestrením sú tri rôzne stoličky a modrá podlaha. Za dreveným boxom napravo sa skrýva spálňa.
Spálňa
Miesto na spanie sa ničím nelíši od zvyšného po betón obnaženého priestoru. Od otvorenej zóny ju oddeľuje drevený box vyrobený na mieru, v ktorom sú obojstranné úložné priestory. Ak chcete väčšie súkromie, môžete zastrieť biely záves na koľajničke. Podlahu, podobne ako v kuchyni, tvoria modré PVC dlaždice.
Denná zóna
Otvorený priestor bývalého trojizbového bytu spĺňa všetky potrebné funkcie vrátane pracovného kúta. Láska majiteľov k modrej farbe „udáva tón dizajnu“, pričom výrazné modré PVC dlaždice vedú od vchodu až do kuchyne a jedálenskej časti. Architekti zjemnili prechod medzi modrými dlaždicami a poterovou podlahou jemným mosadzným pásom, ktorý dodal surovému vzhľadu eleganciu.
Zimná záhrada
Keď odhrniete záves okolo spálne, vidíte priamo na časť bytu, ktorú by sme u nás nazvali zimná záhrada. V presvetlenom byte sa rastlinám darí, čistia vzduch a domácim spríjemňujú chvíle strávené vo vnútri. Modrú farbu v tejto časti nahrádza zelená a teplá červená: zelené police a červený stolček. Podlaha je z kationického poteru.
Pracovný kút
Jednou zo špecialít japonského bytu je pracovný kút priamo uprostred dennej zóny – vedľa obývačky a kúsok od spálne. A vôbec neprekáža. Pracovný stôl dopĺňa praktická komoda so zásuvkami a poschodový regál. Smerom k obývačke stojí knižnica plná literatúry.
Modrý byt v Tokiu
Architektonické štúdio: Roovice
Hlavný architekt: Kei Makito
Lokalita: Takaido, Tokyo, Japonsko
Plocha: 60 m2
Realizácia: 2021
Text: Sabína Zavarská
Foto: Akira Nakamura
Zdroj: Roovice, časopis Môj dom