Zdroj: Jiří Lízler

Sú toto hranice minimálneho priestoru na bývanie? Malý byt nenáročný na upratovanie a hypotéku

18. 10. 2021
Zdieľať

Zadanie pre Jakuba Heidlera, majiteľa a architekta v jednej osobe, bolo jasné – do bytu s veľkosťou 20 metrov štvorcových sa mali vojsť všetky potreby dvoch mladých rozcestovaných mileniálov, ktorí túžia po bývaní blízko centra, no bez „tučnej“ hypotéky. Zdá sa vám to nemožné? Tento originálny byt vás presvedčí o opaku.

Keď si Jakub kúpil malý byt, mohol si na ňom ako architekt vyskúšať riešenia, ktoré by bežný klient možno neprivítal. Či už použitie čiernej farby a ocele, ale aj škrabanú omietku, antikorovú sieť namiesto zábradlia, zasklenú kúpeľňu s toaletou, knižnicu z krížov či bicykel zavesený nad sedačkou. Veľkosť bytu 20 m2 je sama osebe experimentom.

Malé štúdio na Vinohradoch so vstavaným nábytkom

Hlavný obytný priestor s plnou výškou je čo najbližšie pri okne – zdroji svetla. Vďaka tomu je byt svetlý a vzdušný. Škrabaná omietka na časti stien odhaľuje stopy storočnej histórie. Zdroj: Jiří Lízler

Jakub si tak dal za úlohu nájsť hranice minimálneho priestoru na bývanie a mohol si na vlastnej koži vyskúšať, čo funguje a čo nie. „Vlastníctvo vás zaväzuje. Kúpou bytu ho síce vlastníte, no on potom začne vlastniť vás. Preto je malý, nenáročný na upratovanie a hypotéku. Ide o moderný prístup k životu, keď v mladom veku trávime čas s kamarátmi, na výletoch, v práci a hľadáme dobrodružstvo,“ vysvetľuje dôvody, ktoré ho viedli ku kúpe byt s takouto malou rozlohou.

„Menší priestor vás zároveň núti tráviť čas mimo neho, užívať si život a nie ho prežiť v interiéri. Poriadna posteľ, malá kuchyňa a priestranný sprchovací kút preto predstavujú základnú trojicu – jediné veci, ktoré by v ňom nemali chýbať,“ dodáva.

Prečítajte si tiež
Garsónka s rozlohou len 30 metrov štvorcových ponúka plnohodnotné bývanie. Ako je to možné?

Podľa architekta a majiteľa v jednej osobe sú na jeho byte hodnotné iné veci než vzhľad interiéru. V prvom rade je to krásna lokalita pražských Vinohradov na hranici blokovej a vilovej zástavby, plná parkov a stromov v uliciach. Byt je na prízemí a orientovaný do vnútrobloku, takže stačí zbehnúť sedem schodov a človek raňajkuje v tráve priľahlého dvora a rozpráva sa so susedmi za plotom. Spoločné priestory činžiaka majú veľkorysý vstup, krásne obklady, dlažby a štuky, nádherné dvere s bucľatými anjelikmi a liatinové zábradlie.

Sivý gauč nad ktorým je zavesený mestský bicykel

Jediná biela stena je predurčená na zavesenie obrazu. Ten však nahradil mestský skladací bicykel s dojazdovou vzdialenosťou tak akurát na okraj metropoly a späť. Zdroj: Jiří Lízler

Priestor pôvodne slúžil správcovi – už v historických plánoch vidno zmenu, pri ktorej sa na voskovom plátne objavili červeným preškrtnuté steny, aby sa na 20 m2 ukrojených z veľkého bytu dodatočne vytvoril malý byt pre domovníka, správcu. Čerstvo kúpená nehnuteľnosť bola v žalostnom stave, čo dokladá napríklad pôvodné umiestenie toalety „zašitej“ na schodisku. Hĺbková rekonštrukcia preto zahŕňala nové rozvody kanalizácie s navýšením kapacity, privedenie nového vodovodného potrubia, ako aj odvetranie kúpeľne a digestora do starých komínov, ktoré už neplnili pôvodnú funkciu. Elektrické rozvody boli zastarané, hliníkové. Nahradila ich meď a trojfázový prívod.

Prečítajte si tiež
Predstavujeme ďalší z malých bytov v zrekonštruovanom internáte v Košiciach: Typicky mužský priestor s industriálnym nádychom

Pokiaľ ide o interiér, tu sa naplno prejavila spomínaná chuť experimentovať a posúvať hranice toho, čo máme tendenciu už a priori vnímať ako príliš malý priestor na bývanie. Interiér tak ovládol „čierny drak“, ako Jakub hovorí konštrukcii, ktorá dominuje priestoru. „Po jeho chrbte sa dá vyšplhať na spacie poschodie. Útroby obludy skrývajú malú kúpeľňu, ktorá žiari cez priesvitné drôtosklo,“ spresňuje architekt.

Tmavá kúpeľňa s betónovým umývadlom

Sprchovací kút je v jednej úrovni s podlahou, vďaka čomu nemusí mať v miniatúrnej kúpeľni jednoznačne vymedzené miesto. Zdroj: Jiří Lízler

Schody, knižnicu a kúpeľňovú skrinku vyrobili stolári, zvyšok je Ikea. Aj malý byt si však zaslúži tie najprecíznejšie detaily. Zabudované veci sú preto veľmi kvalitné – je radosť dotýkať sa keramických vypínačov, chodiť naboso po masívnej dubovej podlahe, umývať si ruky v tenkej betónovej škrupine. Sprchovací kút je v jednej úrovni s podlahou, drôtosklenená stena prepúšťa do priestoru kúpeľne dostatok denného svetla. Podobne ako antikorová sieť, ktorá nahrádza na poschodí nutné zábradlie –je stopercentne bezpečná, no vzdušná a priehľadná. Zavesený skladací bicykel je úžitkovým artefaktom vhodným na pohyb po centre mesta. Škrabaná omietka odkrýva staré nánosy času sto rokov do minulosti, okolo okna je viditeľné farebné lemovanie, ktoré bolo kedysi v móde.

Vlastníctvo vás zaväzuje. Kúpou bytu ho síce vlastníte, no on potom začne vlastniť vás. Preto je malý, nenáročný na upratovanie a hypotéku. Ide o moderný prístup k životu, keď v mladom veku trávime čas s kamarátmi, na výletoch, v práci a hľadáme dobrodružstvo.

Jakub, architekt a majiteľ

Spokojný majiteľ nakoniec priznáva, že nie všetko šlo úplne hladko. Rekonštrukcia sa totiž nezaobišla bez malej kontroverzie spojenej so schvaľovaním spoločenstvom vlastníkov. Nakoniec však všetko dobre dopadlo – architekt dokázal obyvateľov domu presvedčiť, že on má skúsenosti a rekonštrukcia hlavu a pätu, navyše stolár pomohol zrenovovať dvere v spoločných priestoroch. Negatívne vzťahy sa obrátili na príjemné susedské spolužitie a všetko má dobrý koniec.

Prečítajte si tiež
9 nápadov a trikov, ako si zariadiť bývanie v prenájme aj napriek prísnym pravidlám

Profil

NEHNUTEĽNOSŤ

Byt s úžitkovou plochou 20 m2 v Prahe na Vinohradoch

AUTORI

Jakub Heidler a Tereza Komárková zo štúdia Reaktor, spolupráca Stanislav Heidler a Blanka Heidlerová studio-reaktor.com

Text: Jakub Heidler, redakčně upravila Lucia Blažiová

Foto: Jiří Lízler

Zdroj: Časopis Môj dom

Kategória: Navrhovanie interiéru
Tagy: byty v Prahe malá kúpeľňa malý byt minimalizmus nábytok na mieru
Zdieľať článok

Diskusia