Zdroj: Tomáš Dittrich

Súťaž Interiér roku: Motorka uprostred bytu podčiarkuje jeho jedinečnosť

10. 06. 2020
Zdieľať

Autori boli v rámci projektu SquatID oslovení, aby vytvorili byt pre úspešného a vizionárskeho biznismena, ktorý veľa cestuje a má rád prírodné materiály.

V roku 2017 sme dostali výzvu – český festival interiérového dizajnu SquatID (usporiadateľ Insidecor) nás vybral medzi architektov, ktorí mali pretvoriť 180 m2 na unikátny domov. Zamilovali sme sa do prázdneho betónového interiéru bytu, ktorý sme si vybrali.

priestor v byte so špeciálnym chladiacim boxom na vína

Zdroj: Tomáš Dittrich

V tej chvíli nemal ešte žiadne priečky a my sme sa rozhodli sa s ním pohrať tak, aby sme dali väčší dôraz na zábavu v spoločenskom priestore. Zábava sa teda stala ústrednou témou bytu. Usporiadateľ festivalu nám nášho klienta opísal ako úspešného a vizionárskeho biznismena, ktorý veľa cestuje a vyžíva sa v nových gadgetoch, má rád prírodné materiály.

Prečítajte si tiež
Súťaž Interiér roku: Charizmatický mezonet pre útek z každodenného zhonu
krb v obývačke s jedálenským stolom

Zdroj: Tomáš Dittrich

Priestor sme na základe rôznych funkcií rozčlenili na viacero častí: zóna s televízorom a zvukovým systémom, bar s krbom, charakteristický priestor so špeciálnym chladiacim boxom na vína a v neposlednom rade dostala miesto motorka – na mieru vyrobená Honda; do obývačky sme do otvoreného priestoru umiestnili pohodlnú modulárnu pohovku.

Spálňa s vírivou vaňou bola od tejto zábavnej časti oddelená šatníkom a zasklenou stenou. Saunu a hosťovskú izbu rozdelila tehlová a dyhová stena. Na ďalšie delenie priestoru sme využili vstavané skrine.

modulárna pohovka s kuchynským ostrovom

Zdroj: Tomáš Dittrich

Chceli sme dosiahnuť „nedokončený“ vzhľad bytu, tak sme volili surové materiály. Plechy na podlahe sme ošetrili iba bezfarebným práškovým lakom – mala vyniknúť patina.

Použitie exteriérových tehál v interiéri, zafixovaných iba transparentným lakom, podporilo „drsný“ pocit zo stien. Kúpeľňový obklad sa kládol vertikálne. Všetky povrchy majú teplé zemité farby a udržiavajú tak v byte príjemnú pokojnú atmosféru.

moderná kúpeľňa s dverami do spálne

Zdroj: Tomáš Dittrich

Ďalšou dôležitou súčasťou bol v koncepte a dizajne tohto bytu nábytok. Namiesto farieb sme pri nábytku viac pracovali so vzormi. Všetko drevo je kefované. Cielene bola použitá aj neopracovaná žula. Pohovky, vankúšiky a obliečky majú viditeľné švy. Kúpeľňové batérie sme vyberali tak, aby kopírovali vzhľad motocykla.

Prečítajte si tiež
Súťaž Interiér roku: Unikátny minimalistický byt, aký ste ešte nevideli
Spálňa s vysokým stropom

Zdroj: Tomáš Dittrich

Autori interiéru: Jan Tomáš Cieśla, Lenka Bartoňová, Miroslav Krátký, ARCHICRAFT, s.r.o.,

Fotografie: Tomáš Dittrich

SÚŤAŽ INTERIÉR ROKU

V rámci súťaže Interiér roka sú každoročne oceňované výnimočné súkromné i verejné interiéry navrhnuté českými a slovenskými architektmi (doma i v zahraničí), a to v siedmich kategóriách.

Viac o súťaži Interiér roku 2019

Kategória: Navrhovanie interiéru
Tagy: byty moderné bývanie rekonštrukcia bytu
Zdieľať článok

Diskusia