Tieto detaily môžu pokaziť celý dojem z miestnosti! 7 chýb, pre ktoré bude interiér pôsobiť lacno a neatraktívne
Vybavili ste domácnosť prémiovým nábytkom, no aj tak vám v ňom čosi nesedí? Prečítajte si o nenápadných chybách, ktoré potichu kazia dojem z interiéru, ale aj to, ako tieto chyby napraviť.
Príťažlivý interiér, ktorý pôsobí prémiovo, nie je o zaplatení najdrahších kusov nábytku, ani o najatí špičkových dizajnérov. Aj atraktívnu domácnosť totiž dokážu pokaziť drobnosti, pre ktoré i ten najdrahší gauč odrazu pôsobí, akoby v priestore nemal čo hľadať. Dobrou správou je, že ak ste aj niektorú z týchto častých chýb urobili, dokážete ich rýchlo a jednoducho napraviť.
1. Zlé svetlo
Spoliehať sa výhradne na stropné svetlo je istou cestou, ako pokaziť dojem aj z perfektne navrhnutého interiéru. Jediný zdroj svetla totiž znamená nepekné tiene a plochú miestnosť bez charakteru. Tento negatívny efekt môže byť ešte znásobený nevhodnou žiarovkou s chladným svetlom.
Ako to napraviť
Stropné svetlo má svoj účel, no nedá sa spoliehať len naň. Vybavte preto interiér ďalšími zdrojmi svetla, či už účelovými (na čítanie, na prácu), alebo akcentovými (na zvýraznenie detailov, ako sú obrazy či textúry). Vyhnite sa pritom chladnému, sterilnému svetlu, teplejšie tóny vytvoria tú správnu útulnú atmosféru.
Pri plánovaní svetla do miestnosti myslite okrem centrálneho aj na to doplnkové v podobe stojacích lámp či LED pásov. Zdroj: Shutterstock
2. Priveľa doplnkov
Viac nie je vždy viac. Zaplniť každý kút domácnosti nábytkom alebo doplnkami, spôsobí, že miesto útulného interiéru bude priestor pôsobiť chaoticky či preplnene. Akoby sa „dusil“.
Ako to napraviť?
Každý interiér potrebuje aj prázdny priestor. Doplnky sú síce mimoriadne dôležité, no zamerajte sa na pár vybraných kúskov, ktoré pre vás majú skutočnú hodnotu a robia vám radosť.
A ak máte pocit, že je možno doplnkov na policiach a vankúšov na pohovke stále priveľa, uberte ešte jeden či dva kúsky.
Pokiaľ nie ste fanúšikom maximalizmu, s doplnkami je lepšie narábať striedmo, aby priestor nepôsobil preplnene a neusporiadane. Zdroj: iStock
3. Obrazy v nesprávnej výške
Ak obdivujete obrazy na stene, nemal by vás pritom bolieť krk. Zavesiť obraz do nesprávnej výšky je však častá a zbytočná chyba, ktorá rozbíja rovnováhu v celom priestore.
Ako to napraviť?
Zlaté pravidlo hovorí, že obrazy by mali byť zavesené na úrovni očí – približne 145 – 155 centimetrov od podlahy k stredu obrazu. Ak chcete zavesiť veľa menších obrazov vedľa seba, naaranžujte ich tak, aby ich približný stred koreloval s touto výškou. V prípade, že obrazy budú visieť nad nábytkom, mali by byť umiestnené približne 15 – 20 centimetrov nad ich horným okrajom.
Obrazy zavesené nad nábytkom by mali visieť približne 15 – 20 cm nad jeho horným okrajom. Zdroj: iStock
4. Staré žalúzie alebo odhalené okná
Aj perfektne navrhnutú miestnosť sa dá pokaziť tým, že zanedbáte okná. Či už starými, zožltnutými žalúziami, alebo tým, že necháte okná úplne odhalené.
Ako to napraviť?
Závesy dokážu priestor zarámovať, zútulniť a oživiť ho farbou alebo štruktúrou. Aj v prípade menších okien pritom odporúčame zvoliť závesy, ktoré siahajú až po zem. Ak ich navyše zavesíte aspoň 10-15 centimetrov nad okenný rám, vytvoríte ilúziu vyššieho stropu.
5. Slepé nasledovanie trendov
To, čo bolo populárne na sociálnych sieťach pred rokom, dnes už nemusí byť relevantné. A vám sa uprostred obývačky vyníma sedačka v neónovej zelenej.
Trendy prichádzajú a odchádzajú, preto navrhnúť celý interiér okolo nich môže znamenať, že jeden rok síce máte moderný, interiér, no už o rok na to pôsobí zastaralo a lacno.
Ako to napraviť?
Pokiaľ ide o väčší nábytok, ktorý má slúžiť dlhé roky, siahnite radšej po nadčasových riešeniach, ktoré len tak ľahko z módy nevyjdú. Ak milujete trendy, vyblázniť sa môžete napríklad na doplnkoch, ktoré nie je taký problém pravidelne meniť – napríklad vankúše, deky či vázy.
Ak sa vám páči trendový prvok či farba, vysúšajte ho najprv ako doplnok, ktorý môžete kedykoľvek vymeniť. Zdroj: iStock
6. Nevhodná veľkosť nábytku
Pri zariaďovaní interiéru kladieme dôraz na to, aby nábytok zapasoval dizajnovo, no niekedy zabudneme zvážiť jeho veľkosť. Veľkou pohovkou v malej miestnosti, alebo malým stolíkom vo veľkej miestnosti dokážeme veľmi jednoducho pokaziť dojem z celého priestoru.
Ako to napraviť?
Merajte všetko a dvakrát. A keď už vnímate, že máte problém, pokúste sa nábytok jednoducho preskladať – niekedy môže pomôcť aj otočiť gauč alebo vymeniť koberec za väčší.
Proporcie nábytku vyberajte nielen podľa rozmerov celej miestnosti, ale aj podľa veľkosti jednotlivých kusov k sebe navzájom. Zdroj: iStock
7. Opotrebované detaily
Kľučky, zásuvky či vypínače – áno, aj také malé detaily sú pri celkovom dojme dôležité. Pritom je tak ľahké ich prehliadnuť a hľadať chybu inde.
Ako to napraviť?
Vymeňte staré kľučky na dverách, ošúchané úchytky na kuchynskej linke aj zožltnuté vypínače. Tieto výmeny zvyčajne nestoja veľa a dokážu doslova zázraky.
- Pri plánovaní svetla do miestnosti myslite okrem centrálneho aj na to doplnkové v podobe stojacích lámp či LED pásov.
- Pokiaľ nie ste fanúšikom maximalizmu, s doplnkami je lepšie narábať striedmo, aby priestor nepôsobil preplnene a neusporiadane.
- Obrazy zavesené nad nábytkom by mali visieť približne 15 – 20 cm nad jeho horným okrajom.
- Záclony či závesy priestor zmäkčia a zútulnia.
- Ak sa vám páči trendový prvok či farba, vysúšajte ho najprv ako doplnok, ktorý môžete kedykoľvek vymeniť.
- Proporcie nábytku vyberajte nielen podľa rozmerov celej miestnosti, ale aj podľa veľkosti jednotlivých kusov k sebe navzájom.
Text: Martin Bohunický
Foto: Shutterstock/iStock