Zdroj: Dofinteriors 

V dvojpodlažnom byte sa striedajú materiály aj štýly, napriek tomu je všetko v estetickej rovnováhe

12. 05. 2021
Zdieľať

Byt mal viaceré výhody už od začiatku – orientácia na všetky štyri svetové strany, dve podlažia, ktoré sa dali jednoducho funkčne odčleniť, terasy orientované k lesu. Najzaujímavejšie je však žonglovanie s materiálmi a prvkami rôznych štýlov.

Ralu Dofin a Radu Dofin, rumunskí interiéroví dizajnéri, ktorí pracujú pod názvom Dofinteriors prednedávnom ukončili interesantný projekt. Nazvali ho „Estetická rovnováha“ a keď si pozriete fotografie, hneď zistíte prečo. 

Prečítajte si tiež
Elegantný mezonet v Bratislave s množstvom krytých úložných priestorov

Mikrocement kontra dubové drevo

Prízemie bytu tvorí dennú časť, ktorej základom je hlavná obytná zóna, na poschodí sa nachádzajú spálne. Prechod medzi prízemím a horným podlažím pocítite priam bytostne, pretože si navzájom kontrastujú.

Obývačka s drevenou stenou

Ako podlahu do obývacieho priestoru zloženého z obývacej izby, kuchyne s jedálenským kútom a kúpeľne, použili mikrocement. Zdroj: Dofinteriors 

Nočná časť pozostáva z troch spální, hobby miestnosti a dvoch kúpeľní. Architekti ako podlahový materiál horného podlažia vybrali prírodné dubové drevo, kvôli jeho kráse a harmonickému vyžarovaniu. Ako podlahu do obývacieho priestoru zloženého z obývacej izby, kuchyne s jedálenským kútom a kúpeľne, použili mikrocement. Tento materiál je všestranný, praktický a vďaka špeciálnej textúre vytvára jednotné pozadie so stenami. Súlad zvýrazňuje siluety nábytku.

Východ z kuchyne do obývačky

I keď je kuchyňa v priamom spojení s obývačkou, v prípade potreby sa dá oddeliť sklenenými dverami s kovovým rámom. Zdroj: Dofinteriors 

Prvky minimalizmu zohrieva prírodné drevo a terakota

Minimalizmus naznačujú biele steny a pocit tepla dáva prírodné drevo a terakotová farba vložená do aranžmánu. Surové prírodné drevo nájdete aj v zariadení – čelo postele v hlavnej spálni je vyrobené z regenerovaného dreva zo stromov liči z Bali, lavica za pohovkou je vyrobená z dubového dreva, drevo nájdete aj v dekoráciách. 

Prečítajte si tiež
Aj sídliskový byt môže byť krásny! Štvorizbák v Košiciach zladili v prírodnom duchu

Mimochodom, spomínanú lavicu na požiadanie vytvoril rumunský umelec ručne. Tieto prírodné kúsky vnášajú do bytu jedinečnosť a osobitnú eleganciu. Zároveň upozorňujú na túžbu autorov vložiť do konceptu múdrosť prirodzenej jednoduchosti japonskej estetiky wabi sabi.

Izba s výklenkami a osvetlením

Podlahový materiál horného podlažia tvorí prírodné dubové drevo, kvôli jeho kráse a harmonickému vyžarovaniu. Zdroj: Dofinteriors 

Svietidlá z ryžového papiera, ručná práca

Srdcom bytu je otvorený obývací priestor usporiadaný okolo modulárnej pohovky s dvojnásobnou hĺbkou. Je miestom odpočinku medzi rôznymi tvarmi, textúrami a farbami. Pôsobivé sú aj svietidlá ručne vyrobené z ryžového papiera na spôsob tradičnej japonskej lucerny. Vďaka preskleniu, ktoré vedie na terasu, je celý priestor zaliaty svetlom. Ako estetický dôraz pôsobia záclony a závesy. Sú v každej izbe otočenej k lesu a vytvárajú akýsi rám prírodného obrazu.

Ručne vyrobené svietidlá v obývačke

Svietidlá sú ručne vyrobené z ryžového papiera na spôsob tradičnej japonskej lucerny. Zdroj: Dofinteriors 

Keramické dlaždice pripomínajú rôzne kamene

I keď je kuchyňa v priamom spojení s obývačkou, v prípade potreby sa dá oddeliť sklenenými dverami s kovovým rámom. Aj táto miestnosť má vlastnú terasu s výhľadom na dubový les. Kombinovanie rôznych textúr a materiálov neobišlo ani kúpeľne. Kompozične žonglujú s materiálmi, ako sú keramické dlaždice v neutrálnych tónoch, ktoré napodobňujú rôzne druhy prírodných kameňov, s drevom, zrkadlami.

Mramorová kúpeľňa s okrúhlymi zrkadlami

Osvetlenie je premyslené aj v kúpeľni. Zdroj: Dofinteriors 

To všetko je zvýraznené osvetlením. Výsledkom je starostlivo premyslený a ​​funkčný dizajn riešený esteticky, minimalisticky a elegantne.  Vďaka priehľadným kontrastom medzi textúrami, svetelným zvýraznením a palete, v ktorej dominujú neutrálne farby vznikol interiér, ktorý určite osloví mnohých. 

Prečítajte si tiež
Rekonštrukcia bytu v štýle dedinského domčeka? Prírodné materiály a moderné technológie v harmónii

„Estetická rovnováha“ 

Architektonický ateliér: Dofinteriors

Autori: Ralu Dofin, Radu Dofin

Lokalita: Bukurešť, Rumunsko

Projekt: 2020

Realizácia: 2021

Sabína Zavarská

Foto: Dofinteriors 

Kategória: Navrhovanie interiéru
Tagy: byty dizajnový nábytok dvojpodlažný byt interiérové osvetlenie moderné bývanie prírodné dekorácie prírodné materiály závesy
Zdieľať článok

Diskusia