Zdroj: Ground Picture/Shutterstock

Týchto 5 interiérových trendov sme kedysi milovali, ale už sa k nim nevracajme. Ktoré to sú?

13. 02. 2024
Zdieľať

Vstupom do nového roka aj interiéroví dizajnéri prehodnocujú uplynulý rok. Vybrali 5 dizajnových prvkov roku 2023, ktoré mnohí považovali za super nápad, ale ukázalo sa, že to bol skôr omyl. Tieto prikrášlenia miestností nepridávajú interiérom žiadnu hodnotu a radšej sa im (nielen) v roku 2024 vyhýbajte.

1. Koberce od steny po stenu

Obývačky s kobercami od steny pod stenu si pamätáme ešte z detstva – bol to trend 80. a 90. rokov. V mnohých rodinách boli veľké celoplošné koberce aj v detskej izbe, v spálni či dokonca v kuchyni. Je síce pravda, že poskytovali interiéru uzemnenie z hľadiska farby a štruktúry, avšak boli aj podstatne nepraktické.

Koberce, najmä v často používaných oblastiach (detské izby, kuchyne, obývačky, chodby), znásobovali problémy s čistotou a údržbou domácnosti. Nič nie je horšie ako koberec, ktorý nedokážete udržiavať v čistote kvôli deťom, domácim zvieratám či bežným aktivitám v domácnosti. Koberce v obývačke vyžadovali pravidelné hĺbkové čistenie, čo stálo peniaze navyše.

Prečítajte si tiež
Ako si zvoliť vhodnú podlahu do interiéru? Pri výbere zvážte týchto 10 vecí

Dnes je jasné, že omnoho praktickejšie sú iné druhy podláh – od drevených cez liate, vinylové, korkové až po dlažbu, ktoré existujú v mnohých dekoroch, takže vizuálne nahrádzajú aj niekdajšiu estetickú funkciu kobercov. Ak si neviete bývanie bez kobercov predstaviť, zvoľte menšie formáty, ktoré vyčleňujú nejakú funkčnú zónu, napríklad sedenie v obývačke.

Obývačka s kozubom, sedačkami a kobercom na celej ploche.

Koberce sú menej praktické ako podlahy, rýchlo sa špinia a ťažko čistia. Ak ich v interiéri predsa len chcete mať, voľte radšej menšie formáty. Zdroj: Shutterstock

2. Odkryté žiarovky a káble

Odkryté materiály, káble, vodoinštalácia a „nahé“ žiarovky mali svoje čaro s nástupom industriálneho štýlu. Avšak pri súčasných trendoch ukazovanie až takto drsnej podstaty stráca význam.

Pokiaľ ide o žiarovky, ktoré mali nahrádzať napríklad osvetlenie v kúpeľniach, existuje aj praktický dôvod –  tam potrebujeme jasné, rovnomerné svetlo, nie jasnú žiaru okolo žiarovky, ktorá ďalej od nej mizne. Navyše v miestnosti, kde je stála vlhkosť je najlepšie mať bezpečné prvky, čo sa o žiarovkách visiacich na odhalených kábloch veľmi povedať nedá, najmä, ak máte malé deti.

Nahé žiarovky visiace zo stropu.

Odhalené žárovky nie sú vždy praktickou ani bezpečnou voľbou. Obzvlášť do kúpeľne.
Zdroj: Shutterstock

3. Príliš veľa výrazných farieb

Rok 2023 bol v interiérovom dizajne výbuchom výrazných farieb a zdalo sa, že ich môžeme kombinovať, ako len chceme. Čím bláznivejší výsledok, tým lepšie. Dnes však dizajnéri varujú pred použitím príliš veľkého množstva výrazných farieb. Vyberte si 2-3, ktoré vytvárajú celistvý efekt a prelínajú sa celou miestnosťou či bytom. Doplňte ich jednoduchým, nenápadným pozadím.

Prečítajte si tiež
Farba roka 2024 poteší milovníkov neutrálnych farieb. Ako nimi vytvoriť príťažlivý interiér?
Farebné poličky s dekoráciami a orchideou.

Farby dodávajú interiéru živosť, ale netreba to s nimi preháňať. Zdroj: Shutterstock

4. Tropické vzory

Tropické vzory pristáli v domácnostiach na celé roky. V priebehu covidovej pandémie nám pripomínali letoviská, do ktorých sme nemohli odcestovať. Zdá sa však, že ich význam už vyprchal. Mať džungľu v obývačke v podobe tapety môže byť zaujímavým spestrením, ale ak takúto tapetu použijete na všetky steny v miestnosti, nebude pôsobiť príjemne ani esteticky. Jednoducho, neoplatí sa dávať do interiéru chvíľkové trendy, ani keď vyzerajú ako dobrý nápad. Najmä, ak sa netýkajú oblasti, v ktorej žijete, alebo nemajú iný konkrétny význam.

Prečítajte si tiež
Je toto nový dizajnový trend desaťročia? Čo sa skrýva pod jeho názvom?

Príkladom je obľúbená potlač banánových listov, ktorá bola síce módnym výkrikom, ale rozhodne nie je dobrý nápad do našich panelákov či domov. Samozrejme, ak máte dovolenkový dom v Palm Beach, potom je to iná reč – tam sa už potlač banánových listov hodí viac.

Navyše, pokiaľ ide o vzory, na scénu sa dostáva minimalux a s ním jemnejšie potlače a vzory.

Časť obývačky s tropickým vzorom na stenách a skrinke.

Obľúbené tropické vzory sú už na ústupe. Zdroj: Shutterstock

5. Domáca galéria

Boli časy, keď mal takmer každý v obývačke, na chodbe alebo v spálni galériovú stenu s mnohými obrazmi, fotografiami, spomienkovými predmetmi. Postupom času ich však vytlačila čistejšia, úhľadnejšia estetika. Omnoho väčší efekt dosiahnete, keď na stenu zavesíte jedno výrazné umelecké dielo. Oživíte miestnosť a necháte obraz vyniknúť.

Text: Sabína Zavarská
Foto: Shutterstock
Zdroj: livingetc.com

Kategória: Navrhovanie interiéru
Tagy: interiérové trendy koberce obrazy v interiéri tapety tropické rastliny ziarovky
Zdieľať článok
Bývanie ako z indickej rozprávkyDom z tehly

Bývanie ako z indickej rozprávky

Ako zatraktívniť záhradu pre vtáky: Zodpovedným prístupom im pomôžeme žiť spokojne v našej blízkostiZáhrada

Ako zatraktívniť záhradu pre vtáky: Zodpovedným prístupom im pomôžeme žiť spokojne v našej blízkosti

Oceňované Kolísky v Záhorskej Bystrici: Mestská atmosféra s nádychom vidiekaASB.sk

Oceňované Kolísky v Záhorskej Bystrici: Mestská atmosféra s nádychom vidieka

Pestrý svet magnólií: Ako si vybrať ten správny druhZáhrada

Pestrý svet magnólií: Ako si vybrať ten správny druh

Diskusia