Zdroj: Asier Rua

V mestskom byte ako na vidieku! Aj vďaka priznaným nerovnostiam vznikol pôsobivý priestor s osobitou atmosférou

17. 11. 2022
Zdieľať

Dvojica dizajnérov Matteo Ferrari a Carlota Gallo si v Madride vyhliadla neveľký historický byt. Domov, ktorý si vytvorili rekonštrukciou a vybavením priestoru, nazvali „Casa Olivar“. Vznikol intímny priestor, v ktorom sa naplno rozvíja kreativita a vznikajú fascinujúce súvislosti. Je dôkazom, že priznané nedokonalosti pôvodných materiálov môžu vytvoriť pôsobivejšiu a charizmatickejšiu atmosféru ako uhladené riešenia.

Z dvojpodlažného bytu s plochou 60 metrov štvorcových v tradičnej budove „Madrilenian Corrala“, sálala magická atmosféra, ktorej dizajnéri okamžite podľahli. Tento priestor mal za sebou búrlivú minulosť a dokonca mu hrozilo zbúranie. Dnes je z neho miesto s novým životom, ktoré podľa autorov premeny vzniklo „pridávaním vrstiev, prepisovaním jeho histórie a vytváraním nových spomienok“.

Projekt žil umením aj počas úprav

Na projekt sa obaja majitelia pozerali ako na živý objekt, ktorý zužitkovali v rôznych štádiách úprav. V priebehu postupujúcej premeny slúžili priestory budúceho bytu aj ako atypický výstavný priestor pre podujatie NoDo. Bola to výstava prác madridských dizajnérov zamýšľajúcich nad tým, ako vnímame svetlo z tmy. Ich diela tiež reagovali na obdobie, ktoré sme strávili kvôli pandémii za zatvorenými dverami.

Obývacia časť - Casa Olivar v Madride

Výsledný interiér je typický nadväznosťou priestorov, zdôraznením prirodzeného svetla a teplým minimalizmom. Zdroj: Asier Rua

„Mimomestské“ miesto priamo v Madride

Autori rekonštrukcie (a zároveň obyvatelia bytu) úpravu priestoru charakterizujú slovami: „Premena tohto miesta na životný priestor bola spontánna a nevyhnutná, obnovila charakteristické črty identity architektúry a poskytla nový príbeh. Vzniklo tak „mimomestské“ miesto, zmyslové útočisko podporujúce opätovné spojenie so sebou samým, reguláciu emócií a odpojenie sa od zhonu vonkajšieho sveta.“

Prečítajte si tiež
Útulný byt sa stal oázou pokoja a relaxu uprostred mestského ruchu

Rozhovor medzi svetlom a materiálnosťou

Výsledný interiér je typický nadväznosťou priestorov, zdôraznením prirodzeného svetla a teplým minimalizmom, ktorý vznikol vďaka použitiu miestnych remeselných materiálov. Úzky dialóg medzi svetlom a materiálnosťou zámerne odhaľuje rôzne nepravidelnosti, hrbolčeky a textúry.

Znížené oblúky fasádnych otvorov - Casa Olivar v Madride

Autori rešpektovali rovnaké proporcie fasádnych otvorov a vytvorili dva znížené oblúky v tradičnom štýle. Zdroj: Asier Rua

Dvojúrovňový byt ožil aj vďaka úprave centrálnej priečky, pričom autori premeny rešpektovali rovnaké proporcie fasádnych otvorov a vytvorili dva znížené oblúky v tradičnom štýle.

Prirodzené svetlo vytvára zaujímavé odtiene i tiene

Prirodzené zdroje svetla sú po úpravách viditeľné zo všetkých bodov bytu a vytvárajú atmosféru kombinovanú odtieňmi svetla a jemnými tieňmi. Svetlo prúdi priestorom, pričom mení svoju intenzitu podľa miestnosti a v súlade s cirkadiánnym rytmom: obývačka s hojdacou sieťou je zaliata prirodzeným svetlom, kuchyňa v jemnom tieni.

Osvetlená nika v spálni - Casa Olivar v Madride

Okrem bordových vertikálnych žalúzií až po zem ju vytvára aj osvetlená nika v hrubých múroch s pôsobivými dekoráciami. Zdroj: Asier Rua

Spálňa, ktorá je o poschodie nižšie ako hlavný denný priestor, sa vyznačuje relaxačnou atmosférou. Okrem bordových vertikálnych žalúzií až po zem ju vytvára aj osvetlená nika v hrubých múroch s pôsobivými dekoráciami.

Stôl ako umelecké dielo

Centrom kuchyne i diania každodenných aktivít je stôl s nepravidelnou doskou, ktorý pôsobí ako asymetrický umelecký artefakt. Navrhli si ho sami dizajnéri. Starožitná pracovná doska stola je z vápenca, ošetrená tadelaktovou (tadelakt = marocký štrk) povrchovou úpravou. Kuchynská linka je riešená minimalisticky – len zo spodných skriniek z hliníka a nevyhnutných súčastí.

Stôl s nepravidelnou doskou v kuchyni - Casa Olivar v Madride

Centrom kuchyne i diania každodenných aktivít je stôl s nepravidelnou doskou, ktorý pôsobí ako asymetrický umelecký artefakt. Zdroj: Asier Rua

Atmosféra nechýba ani v kúpeľni – okrové farby a záves z nylonu vnášajú do priestoru pocit tepla a dynamiky a nadväzujú dialóg s umeleckými dielami v zadnej časti miestnosti.

Ako získali pocit vidieckeho útočiska? Vďaka materiálom a originálnym dielam

Dvojica dizajnérov vytvorila autentický vzhľad interiéru prístupom k materiálom – nešlo len o ich výber, ale tiež o to, že rešpektovali ich prirodzený vzhľad a textúry, uprednostnili prírodné zdroje a miestne remeselné spracovanie. Táto materiálovosť vytvára jemný dialóg s paletou zemitých odtieňov a textílií.

Pocit celistvosti znásobujú ručne vyrobené terakotové dlaždice, ktoré pokrývajú podlahu i steny kúpeľne. V rámci bytu ich nájdete v rôznych formátoch a veľkostiach.

Kúpeľňa - Casa Olivar v Madride

Okrové farby a záves z nylonu vnášajú do kúpeľne pocit tepla a dynamiky. Zdroj: Asier Rua

Remeselné umývadlo, ručne tkaná hojdacia sieť i posolstvo do vesmíru

V priebehu rekonštrukcie sa podarilo obnoviť aj viaceré prírodné kamene zo stavby. Boli použité striedavo v celom priestore, napríklad pri tvorbe nízkych stolov a výstavných stojanov.

Obývačka - Casa Olivar v Madride

Obývačka s hojdacou sieťou je zaliata prirodzeným svetlom. Zdroj: Asier Rua

Okrem samotných majiteľov sa na zariadení podieľala autorka umývadla – remeselníčka María Lázaro, kolumbijskú hojdaciu sieť utkali miestne ženy tradičnými technikami, fotografické dielo „Posolstvá pre vesmírne stvorenia“ je od Carloty Guerrero.

Casa Olivar

architektonický ateliér: Matteo Ferrari Studio
autori: Matteo Ferrari a Carlota Inés Rodríguez Gallo
lokalita: Madrid, Španielsko
plocha: 60 m²
realizácia: 2022

Sabína Zavarská
Foto: Asier Rua

Kategória: Navrhovanie interiéru
Tagy: historický byt mestské byty obluky premena bytu vidiecky štýl
Zdieľať článok

Diskusia