V schátranej garsónke, ktorú nikto nechcel, objavili skrytý priestor a veľkoryso si ju zväčšili
Aby ste sa rozhodli kúpiť si túto garsónku na predmestí Varšavy v jej pôvodnej podobe, museli by ste byť buď blázni, alebo mať veľkú predstavivosť. Malé okná, zhnité obklady a tapety, obytný priestor na 20 m². Nič z toho však mladú dvojicu nevystrašilo!
Sú priestory, ktoré netrénovanému oku veľa nepovedia, no v kreatívnych ľuďoch prebudia minimálne veľkú zvedavosť. To je aj prípad tohto bytu, nachádzajúceho sa na najvyššom poschodí starej budovy vo Varšave. Byt sa predával s počiatočnou plochou 20 m2 a spadal pod kategóriu garsónka.
Už pri prvej návšteve si Joanna Piorko (v tom čase začínajúca dizajnérka) všimla nesúlad medzi fasádou budovy a výškou vnútorného priestoru. Sondovaním stropu nadobudla dojem, že pod strechou budovy sa skrýva dosiaľ neobjavený poklad. A mala pravdu. Odkrytím zabudnutej povaly sa pred majiteľmi objavil nový svet, ktorým si veľkoryso (o ďalších 32 m2) zväčšili pôvodný obytný priestor o ďalšie miestnosti.
Kuchyňa je z IKEA. Nehrdzavejúca oceľ a čierne detaily sa postarali o moderný industriálny nádych, hrejivé masívne drevo zabezpečilo príjemnú útulnú atmosféru. Úložné priestory pod kuchynskou doskou sa striedajú s otvorenými policami, skrinkami a závesným systémom, vďaka čomu pôsobí celá kuchyňa vzdušne a útulne.
TOP TIP
Aby priestor nepôsobil stiesnene a neprichádzal o denné svetlo, majitelia sa celkom vzdali horných skriniek.
Pôvodná (jediná) miestnosť garsónky bola vysoká, bez priečok, s jediným oknom a vstupnými dverami oproti oknu. Prvú úroveň s druhou dizajnérka plánovala prepojiť pomocou kovového schodiska vyrobeného na zákazku. Pod schodisko bezprostredne k vchodu do bytu sa rozhodla umiestniť kúpeľňu a WC. Počas renovácie boli strhnuté všetky pôvodné obklady.
Tehlový múr nechali na viacerých miestach v byte odkrytý, čo dodáva interiéru osobitý nádych. Nová schodisková konštrukcia umožnila Joanne uvoľniť na prízemí čo najviac priestoru. Vďaka nemu malá kuchyňa získala ďalšie metre a zmestilo sa sem i miesto na sedenie. Dvojica si tak splnila svoj dávny sen – mobilný stôl, pri ktorom môžu v sobotu večer sedieť s priateľmi alebo si dať lenivé nedeľné raňajky vo dvojici.
Nečakane objavený priestor v podkroví nás trochu prekvapil, preto som pravidelne vytvárala niekoľko ďalších vylepšených riešení. Snažila som sa zachovať autenticitu, jednoduchosť a čo najviac pôvodných prvkov, aby tak mohli ovplyvniť povahu výsledného dizajnu.
Joanna Piorko
Na hornom poschodí vznikli tri miestnosti (alebo skôr „zákutia“) – minimalistickú obývaciu izbu situovali do otvorenej galérie, spálňa je umiestnená na konci chodby.
Iba jednu miestnosť oddelili od zvyšku posuvnými dverami – pracovňu, ktorá zároveň funguje ako hosťovská izba. Celý priestor tak pôsobí sviežo a vzdušne.
Chceli sme do bytu vniesť čo najviac zelene. Rastliny v črepníkoch minimalisticky ladený interiér krásne zaplnili a vdýchli mu život.
Joanna Piorko
Byt kombinuje viacero štýlov – na jednej strane neuteká pred teplými prírodnými materiálmi, ako je masívne drevo či farebné prvky. Na druhej strane vidno, že obyvatelia majú radi jednoduchosť a minimalizmus.
Surový charakter tehly dopĺňa betónová podlaha. Podkrovné dvere sú zladené s čiernymi oceľovými schodiskami. Farebné akcenty v jasných odtieňoch žltej, zelenej či červenej, ktoré boli primiešané do každej miestnosti, vnášajú do interiéru energiu a hravosť.
Profil
KTO TU BÝVA
Joanna Piorko (interiérová dizajnérka), jej manžel pracujúci v oblasti marketingu a ich štvornohý psí miláčik.
NEHNUTEĽNOSŤ
Podkrovný byt s plochou 20 m2 v tehlovej bytovke v širšom centre Varšavy
NÁVRH
Autorkou návrhu rekonštrukcie (ktorým doslova odštartovala svoju dráhu interiérovej dizajnérky) je Joanna Piorko, ktorá je zároveň aj jeho spolumajiteľkou. Jej ďalšie realizácie nájdete na stránke wrazeniaprzestrzenne.com
Text: Katarína Paukeje
Foto: Hanna Połczyńska – kroniki.studio
Zdroj: Časopis Môj dom